Išplėstinė paieška
 
 
 

Emocijos (5)

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Emocijos. Emocijų kilmės teorijos. Emocijų išraiška. Emocijų valdymas. Emocinės būsenos. Emocijų funkcijos. Išvados.

Ištrauka

Mūsų gyvenime pasitaiko tiek teigiamų, tiek neigiamų emocijų, ir joms reikia erdvės atsiskleisti. Tačiau jau vaikystėje sužinome, kad yra tokių jausmų, kurie nepageidautini. "Tik paklusnus vaikas yra geras" ir mylimas, todėl mus auklėja taip, kad skirtume gėrį nuo blogio, ir pratina išreikšti tik teigiamas emocijas. Kai suaugame, šie motyvai dažnai išblėsta, nes jausmų kontrolinė sistema žaibo greitumu tikrina: ar šis jausmas teigiamas, taigi viskas tvarkoje? Ar jis per stiprus? Visgi visi jausmai - taip pat ir neigiami - veikia mūsų mintis ir veiksmus.
Veikti emociškai protingai - tai nereiškia leisti pasireikšti tik tam tikriems jausmams. Priešingai: jums netgi bus naudinga, jei pažinsite visą savo jausmų spektrą. Tik tada galėsite sąmoningai nuspręsti, kuriuos jausmus norite išreikšti. Todėl skaitykite labai įdėmiai...

Uždaviniai - atskleisti emocinio gyvenimo įvairovę ir mūsų priklausomybę nuo išgyvenimų. Sužinoti apie: emocijų kilmės teoriją, emocijų išraiškas, emocijų valdymą, emocines būsenas, bei emocines funkcijas.

Tikslas - įsigilinti į temą "Emocijos", suprasti ką gali parodyti mūsų kūnas veikiamas emocijų, kokią informaciją galime perskaityti žmogaus veide, ir kuo geriau vadovautis protu ar emociniais išgyvenimais.


Ką vadiname emocija? Kaip atskirti sąvokas: emocija, jausmas, nuotaika, afektas? Įvairūs autoriai šias sąvokas vartoja skirtingai. Kartais afektu vadina emocijų išraišką, kurią mato kiti žmonės ir kuri kinta priklausomai nuo išgyvenamos emocijos. Afektą mes nagrinėsime kaip trumpą ir ryškią emocinę reakciją, turinčią savų ypatumų. Nuotaiką kai kurie autoriai vertina kaip sudėtinę emocijų dalį, kurią jaučia pats žmogus ir kurią mato aplinkiniai; tai depresija, pyktis, euforija, disforija, ekstazė, anhedonija, gedėjimas. Nuotaiką nagrinėsime kaip ilgalaikę, sąlyginai pastovią psichinę būseną.
Žmogaus emocijų išraiška turi didelę biologinę ir socialinę reikšmę. Visi žmonių socialiniai ryšiai ir tarpusavio santykiai paremti emocijomis, kurios kitų žmonių suprantamos jų išraiškos pagalba. Itin svarbų vaidmenį emocinė veido išraiška arba mimika vaidina ankstyvajame motinos - kūdikio ryšyje, kai verbalinis bendravimas dar nėra abipusis. Tada kūdikiui svarbu, kad mama teisingai suprastų jo ašaras ir šypsenas, baimės ar pasitenkinimo demonstravimą. O kartu ir motinos miminė emocijų išraiška vaidina svarbų vaidmenį normaliam kūdikio vystymuisi. Suaugusiųjų komunikacijoje emocijų išraiška taip pat yra svarbus veiksnys, kurio pagalba žmonės gali parodyti savo jausmus. Šie signalai parodo kitam, kaip reikėtų elgtis, ką žmogus išgyvena, ką jaučia ir ko iš mūsų laukia. Emocijų išraiška papildo ir praturtina žmonių bendravimą.
Apie žmogaus išgyvenamas emocijas dažniausiai sprendžiama iš jo veodo išraiškos. Ryškiausiai emocinę būseną išduoda veido raumenų veikla. Veido išraiškos pasikeitimai vadinami mimika. Kūno judesiai - gestai, laikysena, eisena - pantomimika - taip pat išreiškia emocijas. Nusiminusio, prislėgto žmogaus laikysena skiriasi nuo linksmo žmogaus. Išorė dažnai suteikia vertingos informacijos apie tai, kokias ir kokio stiprumo emocijas išgyvena pašnekovas. Mimika, pantomimika bei balso ypatumai papildo žodinę informaciją, o kartais net išduoda priešingus jausmus. Tad, jei norime geriau pažinti, lengviau suprasti kitus, turime atidžiai įsižiūrėti, įsiklausyti į pašnekovą, stengtis būti empatiški.
Apie žmogaus išgyvenimus byloja ir įvairūs organizmo pakitimai. Susijaudinus greičiau ir stipriau plaka širdis, išsiplečia arba susitraukia kraujo indai (susigėdęs žmogus parausta), supykus greičiau ir giliau kvėpuojama, pakinta raumenų (veido ir kūno) judesiai, įvairių liaukų veikla (teka ašaros, prakaitas, seilės). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-16
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis26.94 KB
AutoriusRasa
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Emocijos (5) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą