Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Emocijos. Jų reikšmė žmogaus elgesiui

Emocijos. Jų reikšmė žmogaus elgesiui

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Emocijų kilmė ir teorijos. Emocijų fiziologija. Emocijų raiška. Emocijų valdymas. Emocinės būsenos. Išvados.

Ištrauka

Emocijos, - kaip natos muzikoje. Harmoningi akordai ir melodijos vingiai teikia mums malonumą, praturtina sielą ir praskaidrina kasdienybę. Tačiau kaip per garsūs akordai ar nesuderintas instrumentas gali sugadinti net genialų muzikos kūrinį, taip netinkamai ar nemokšiškai reiškiami jausmai gali apkartinti mūsų pačių ir aplinkinių gyvenimą
Emocinio gyvenimo įvairovė ir mūsų priklausomybė nuo išgyvenimų kelia nemažai klausimų:
• Kam gi žmogui iš viso reikia emocijų? Gal geriau vadovautis vien protu, nes emociniai išgyvenimai kartais esti visai nenaudingi ar net trukdo bendrauti ar dirbti.
• Kodėl žmonės jaučia? Nuo ko priklauso tai, ką žmogus išgyvena?
• Ar visi žmonės jaučia vienodai? Nuo ko galima spręsti, kokios emocijos žmogų apėmusios šiuo metu?
• Kokią informaciją galime perskaityti kiekvieno žmogaus veide?
Prieš pradėdama aiškinti, kas yra mūsų emocijos, kokia emocines būsenas galima patirti, kokius jausmus ir kodėl jaučiame, pabandysiu aptikti mūsų norų ir jausmų ryšį, t.y. mūsų poreikių bei motyvų ir emocijų ryšį.
Jau žinoma, kad motyvai, skatinantys žmogaus veiklą, išreiškia žmogaus santykį su aplinka. Šis santykis atspindi žmogaus emociniuose išgyvenimuose. Tenkinant poreikį, žmogaus emocijos kinta. Pajutęs kokį trūkumą, žmogus pirmiausia jaučia nepasitenkinimą, įtampą ir kančią. Tada jis išgyvena neigiamas emocijas, nori ką nors pakeisti, kad išsivaduotų iš tokios nemalonios būsenos.
Poreikiui virtus motyvu, žmogus jau žino ir supranta, ką jis turi padaryti, kad išsivaduotų iš tos įtampos. Emocinių išgyvenimų kaita priklausys nuo to, ar seksis patenkinti savo poreikius. Jeigu norai nesunkiai įvykdomi, kyla pasitenkinimo jausmų banga, išnyksta kančia ir įtampa, patiriamos teigiamos emocijos; o jeigu žmogui sunku ir neįmanoma patenkinti poreikio, jei veikla neduoda teigiamų rezultatų, kyla nusivylimas, neigiamos emocijos neatslėgsta, lieka įtampa ir nepasitenkinimas. Taigi matome, kad mūsų norai ir jausmai yra neatsiejami, ir galime teigti, jog emocijos yra tam tikru momentu kylantis išgyvenimas, kuris parodo, kaip žmogus vertina situaciją, susijusią su jo poreikių patenkinimu tuo metu. Todėl labai svarbu mokėti atpažinti savo emocijas ir suprasti, kokių poreikių patenkinimas ar nepatenkinimas jas sukelia.

Emocijų kilmė aiškinama labai įvairiai. Daugelis emocijų kilmės teorijų autorių apsiriboja smegenų požievio funkcijų, vegetacinių procesų tyrimu (fiziologinės kilmės samprata), kiti žvelgia bendriau ir sieja emocijas su motyvacijos sfera.
Pirmasis bandymas atskleisti biologinę emocijų prigimtį Č.Darvinas teigia, kad emocijų kilmė yra gyvuliška ir kad psichikai vystantis, emocijos turėtų išnykti. Emocijos – tai instinktyvių veiksmų rudimentas, t.y.emocijų išraiškos – tai buvusių naudingų judesių liekanos. Teigiamų emocijų išraiškos judesiai priešingi neigiamų emocijų išraiškų judesiams. Visos emocijos atsirado evoliucijos procese, o jų išraiška – tai reakcija, turėjusi prisitaikomąją reikšmę.
Arimas Darvinui yra amerikiečių filosofo ir psichologo V.Džemso bei danų gyd. K.Langės požiūris. Jie teigia, kad emocijų kilmė nulemta pakitimų motorinėje sferoje. Emocijos kyla dėl judesio (pavyzdžiui, žmogus juokiasi, todėl jam linksma). Taigi, fiziologiniai procesai – emocijų šaltinis, o ne pasekmė. Pavyzdžiui, mes ne dėl to verkiame, kad liūdime, o dėl to esame liūdni, kad verkiame. "Mes bijome, nes bėgame" (Džeimsas). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-12
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis19.94 KB
AutoriusAsta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasK.Pauliukevičiūtė
Failo pavadinimasMicrosoft Word Emocijos. Ju reiksme zmogaus elgesiui [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 1 Klasė/kursas
  • K.Pauliukevičiūtė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą