Išplėstinė paieška
 
 
 

Emocijos ir jų ypatumai

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Emocijos ir jų ypatumai. Emocijos. Emocijų kilmės teorijos. Emocijų išraiška. Emocijų valdymas. Emocinės būsenos. Emocijų funkcijos. Išvados.

Ištrauka

Emocijos ir jausmai – labai svarbi žmogaus psichikos dalis. Dabartinis psichologijos mokslas nurodo esant daugiau kaip 360 emocijų. Sunku jas būtų ir išvardinti, nes kai kurioms net pavadinimų nežinotume. Tačiau psichoterapeutai sutaria, jog visa ši emocijų daugybė atsirado iš keturių pagrindinių emocijų – pykčio, baimės, liūdesio ir džiaugsmo.
Taigi, šios keturios emocijos yra pačios svarbiausios žmogaus, kaip rūšies, išlikimui. Jei nejaustume ilgesio, tai neiškiltų pavojus gyvybei, bet štai be baimės vargu, ar ilgai temptume. Mokslas įrodė, jog individai, kurie dėl kokių nors įgimtų smegenų defektų negali pajusti baimės, greitai žūva, nes negali įvertinti pavojaus.
Atrodo, viskas turėtų būti su tomis emocijomis aišku, bet, pasirodo, žmogus nebūtų žmogumi, jei neapsunkintų sau gyvenimo. Kokios nors visuomeninės mados, išsilavinimo ir emocinio raštingumo stoka gali sukurti šimtus kliūčių natūraliam emociniam gyvenimui.
Psichoterapeutai savo darbe kasdien susiduria su reiškiniu, kai pacientai slepia tikrąsias savo emocijas, o jas pakeičia kitomis. Štai verkianti moteriškė. Ji rauda be galo be krašto, bet jai nė trupučio nepalengvėja, o ir ašaros nesibaigia. Arba vyriškis, griausmingu balsu keikiantis savo žmoną ir visą pasaulį. Jis vis piktas ir piktas, nors akys kažkaip keistai blizga. Taigi aišku, kad moters ašaros slepia neišreikštą pyktį, o vyriškis po savo pykčiu slepia liūdesį. Tokį "liūdesį" ar "pyktį" vadiname parazitinėmis emocijomis, nes jos minta tikrųjų emocijų energija, tačiau neatlieka reikalingos funkcijos.
Emocijos – tai fiziologinės reakcijos. Jų funkcijos padėti organizmui prisitaikyti prie aplinkos sąlygų: skelbti aliarmą kilus pavojui, pasiruošti atlikti veiksmą, sustiprinti tapatumo jausmą, motyvaciją. Emocijos padeda išsaugoti gyvybę. Emocijos yra vidinė gyvastis. Žalinga gniaužti savo emocijas, nes tai daro neigiamą įtaką darbui, skatina smurtą. Emocijos tampa naikinančios tada, kai negali būti išgyventos, išreikštos, išgirstos. Jos gadina mūsų santykius, primindamos senas žaizdas, atgaivindamos praeities šmėklas, įsibraudamos į dabartį. Emocijos – blogas patarėjas, nes iškreipia realybę ir žlugdo mūsų kompetenciją. Taigi mes laimėsime, jei valdysime jas patys, o ne leisime joms mus valdyti.
Temos tikslas. Mano temos tikslas yra apžvelgti emocijas: jų kilmę, išraišką, valdymą, būsenas bei funkcijas. Bandysiu atsakyti į klausimą: "Ar gerai pažįstame savo jausmus ir emocijas, ar galime pasakyti, kodėl mums kyla vienokie ar kitokie išgyvenimai? ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-31
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis28.95 KB
AutoriusASTA
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasE. Vaikšnoraitė
Švietimo institucijaUtenos kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Emocijos ir ju ypatumai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Utenos kolegija / 4 Klasė/kursas
  • E. Vaikšnoraitė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą