Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Kognityvinė psichologija>Emocijos. Jų reikšmė žmogaus elgesiui (2)

Emocijos. Jų reikšmė žmogaus elgesiui (2)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Emocijos samprata. Emocijų teorijos. Pažinimas ir emocijos. Emocinių reiškinių klasifikacija. Emocijų vaidmuo žmogaus elgesiui. Išvados.

Ištrauka

Psichologai, bandydami daryti įvairiausius eksperimentu, siekė nustatyti emocijų fenomeną, jas klasifikuoti, išmatuoti, susieti su kitai potyriais bei reakcijomis. Emocijų teorijose problema iškyla iš dėl kūno ir sielos dualizmo, kai emocionalumas atskiriamas nuo racionalumo, protas – nuo jausmų. Emocijos, t.y. stiprūs jausmai, kurių teorija dar nesukurta ir visuotinai neapibrėžta.
Emocijos laikomos "gyvuliškuoju" žmogaus pradu, jų sukelti procesai žmogui gali būti labai pavojingi, netgi sunaikinti jį. Todėl civilizacija turi užgniaužti emocijas. Šiuo atveju ypač svarbi vieta tenka savikontrolei. Emocionalumas išsiskiria vystantis, kadangi ką tik gimusio žmogaus mąstymas ir jausmai sudaro vieną visumą. Pagal Z.Freudą žmogumi vaikas tampa tik tada, kai susiformuoja jo santykis su artimu žmogumi ir jis ima bendrauti. Taigi, emocijas galima apibrėžti, kaip žmogaus išgyvenimą su vidiniu ir išoriniu pasauliu.
Emocijos yra žmogaus santykio su vidiniu ir išorinio pasaulio objektais išgyvenimas. Emocijos mums praneša apie išorinio ir vidinio pasaulio objektų ir įvykių reikšmingumą mūsų poreikių atžvilgiu. Poreikiai atsiskleidžia per emocijas. Kaip psichikos procesas, emocijos turi turi keletą komponentų:
Fiziologinis komponentas – patiriant emocijas kinta autonominės nervų sistemos aktyvumas, suaktyvėja simpatinė nervų sistema (kraujo spaudimas didėja, greitėja kvėpavimas, prakaitavimas, sustoja virškinimas ir kt.). kuo didesnis simpatinės nervų sistemos aktyvumas, tuo patiriama stipresnė emocija.
Kognityvinis komponentas – kai reaguojama ne tik į įvykius, bet ir interpretuojama tiek aplinkos įvykiai, tiek kūno reakcijos. Priklausomai nuo šių interpretacijų, skiriasi patiriamos emocijos ir jų intensyvumas.
Elgesio komponentas – emocijos yra betarpiškos veiklos skatintojos, informuodamos apie įvykių ir daiktų reikšmingumą poreikių atžvilgiu.
Išraiškos komponentas – emocijos atsispindi veide, balse, kūno pozoje.
Kultūrinis komponentas – prie universalių emocijų reakcijų ir išraiškų egzistuoja daug kultūrinių skirtumų. Jie prasideda ten, kur prasideda mąstymas, ne mąstymo kategorijos gaunamos iš kultūros. Kultūra apibūdina, kokie įvykiai yra svarbūs ir kokios emocijos turi būti jaučiamos.
Nuo emocinės būsenos, tiksliau nuo patiriamų išgyvenimų intensyvumo priklauso mūsų veiklos atlikimo kokybė. Emocijos įtakoja ir mūsų vertinimus. Pavyzdžiui, būdami geros nuotaikos mes geriau linkę vertinti aplinkinius žmones ir labiau tikėtinais laikyti teigiamus įvykius. Būdami blogos nuotaikos, žiūrime į aplinką pesimistiškiau – blogiau vertiname aplinkinius žmones ir labiau tikėtinais likome neigiamus įvykius. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-11-07
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis17.96 KB
AutoriusInga
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasČepukienė
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Emocijos. Ju reiksme zmogaus elgesiui [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Čepukienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą