Išplėstinė paieška
 
 
 

Emocinės būsenos

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Emocinės būsenos. Afektas. Aistra. Baimė. Depresija. Empatija. Frustracija. Nerimas. Nuotaika. Stresas. Užuojauta. Išvados.

Ištrauka

Emocijos – tai fizeologinės reakcijos. Jų funkcijos padėti organizmui prisitaikyti prie aplinkos sąlygų: skelbti aliarmą kilus pavojui, pasiruošti atlikti veiksmą, sustiprinti tapatumo jausmą, motyvaciją. Emocijos padeda išsaugoti gyvybę. Emocijos yra vidinė gyvastis. Žalinga gniaužti savo emocijas, nes tai daro neigiamą įtaką darbui, skatina smurtą. Trumpai apžvelkime mūsų planetos būklę. Laikas iš naujo peržiūrėti savo pažiūras ir įsitikinimus. Emocijos tampa naikinančios tada, kai negali būti išgyventos, išreikštos, išgirstos. Jos gadina mūsų santykius,primindamos senas žaizdas, atgaivindamos praeities šmėklas, įsibraudamos į dabartį. Emocijos – blogas patarėjas, nes iškreipia realybę ir žlugdo mūsų kompetenciją. Taigi mes laimėsime, jei valdysime jas patys, o ne leisime joms mus valdyti.
Emocijos, kaip fizeologinė reakcija, vienodos visame pasaulyje. Visi žmonės jaučia pyktį, kai juos kas apvilia, įžeidžia, kai jie patiria neteisybę – t.y. tuo taveju, kai neužgniaužia savo emocijų. Visi žmonės patiria baimę pavojaus akivaizdoje, išgyvena sielvartą netekę artimo žmogaus. Jausmams įtakos turi kultūra. Emocinė raiška yra visuomeninis reiškinys, o jausmai yra universalūs. Kai mūsų emocijos apibūdinamos kaip nenormalios ir bevertės ("Tu juokingas, nėra ko bijoti. Neverk , ne mažas esi"), kai ryšys tarp išorinio ir vidinio išgyvenimo suardomas, mums tampa sunku suptrasti savo pačių arba kitų reakciją į išorinį įvykį. Mes manome, kad emocinį susijaudinimą išgyvename kitaip nei kiti. Be to, kitus matome kitokius negu esame patys, todėl nebegalime jų suprasti, štai kadėl įsiskverbia kitų žmonių baimė.
Klaidinga visas savo emocines reakcijas vadinti emocijomis, nes dažniausiai tai tik parazitiniai jausmai.
Ar yra bazinės emocijos? Ne visi autoriai sutaria šiuo požiūriu. Kiekvienas pateikia vis kitokį emocijų sąrašą. Prancūzų psichoterapeutė Isabele Filliozat pateikia šešias pagrindines emocijas: tai – baimė, pyktis, liūdesys, džiaugsmas, meilė, pasišlykštėjimas. Dauguma neurofizeologų į šį sąrašą įtraukia netikėtą iškastį. Dauguma žmonių atsisako meilei suteikti emocijos statusą. Kiekviena emocija organizme atlieka svarbią funkciją ir reiškiasi tam tikra kūno įtampa bei iškrova.

Žmogus išgyvena platų emocinių būsenų spektrą. Tos būsenos skiriasi intensyvumu, ženklu (teigiamu ar neigiamu) ir objektu, į kurį yra nukreiptos. Panagrinėkime dažniau pasitaikančias emocines būsenas.
AFEKTAS
Afektu vadiname trumpalaikį, stiprų teigiamą ar neigiamą emocinį išgyvenimą, kurį lydi organizmo išoriniai bei vidiniai pakitimai. Jo išraiška priklauso nuo žmogaus. Tai gali būti labai intensyvi baimė, stiprus įniršis, džiaugsmas ar neviltis. Afektas - tai reakcija į įvykusią situaciją. Afekto būsenos pagrindas - vidinis konfliktas tarp kilusių poreikių.ar norų ir galimybių juos patenkinti.,Kai žmogus jaučia kokį nors stiprų poreikį, vidinę įtampą ir norą ją pašalinti, o negali to padaryti, kylančios neigiamos emocijos pasidaro labai intensyvios ir gali peraugti į afekto būseną, o tada sunku valdyti savo emocijas ir elgesį.
Lenkų psichofiziologas J. Reikovskij aprašo tris pagrindines afekto savybes:
1)"Užburto rato" fenomenas - tai ryški tendencija prisiminti, svarstyti, įsivaizduoti tai, kas susiję su išgyvenama emocija.
2) Itin silpna kontrolė. Afektai beveik nevaldomi todėl užburto rato nutraukti beveik neįmanoma. Tokiu atveju žmogaus neveikia įrodinėjimai, jam atrodo, kad jis liko nesuprastas. Visa, ką įmanoma padaryti, tai tik sumažinti emocijų intensyvumą arba labai stiprų išgyvenimą pakeisti kita tokia pat stipria emocija.
3) Blokavimas. Afektai užblokuoja viską, kas su jais siejasi. Įsijungia gynybos mechanizmai. Afekto situacijoje ypač stipriai veikia neigimas, kai žmogus dažnai net beviltiškose situacijose nemato realių įvykių ar skausmingų dalykų.
Tie patys bruožai būdingi ir teigiamiems afektams, maksimaliems išgyvenimams, pilnutinės laimės momentams, kai visos baimės, netikrumas, įtampa nutolsta, įvyksta susiliejimas su pasauliu, su absoliutaus priklausymo jam jausmu. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-11
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis22.99 KB
AutoriusZIVILE
Viso autoriaus darbų14 darbų
Metai0 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaRadviliškio Lizdeikos gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Emocines busenos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Radviliškio Lizdeikos gimnazija / 12 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą