Išplėstinė paieška
 
 
 

Temperamentas (11)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įžanga. Charakteris ir temperamentas, veiksniai įtakojantys charakterį. Charakteris. Charakterio struktūra, nuostatos. Šeimos, mokyklos ir socialinių veiksnių įtaka charakteriui. Valingieji charakterio bruožai. Temperamentas. Išvada.

Ištrauka

Žmonės negimsta geri ar pikti, teisingi ar melagiai, darbštūs ar tinginiai – tokie jie tampa gyvenime veikiami atitinkamų socialinių sąlygų. Pasižiūrėjus atidžiau mes esame nepakartojami individai, originalūs mūsų jausmai, mąstymas, veiksmai ir išvaizda. Nuo pat to laiko, kai žmonės gyvena žemėje, bandyta suvokti žmogaus nepakartojamumą ir sugrupuoti jo savybes ir elgesį į schemas. Yra nesuskaičiuojama galybė raktų "įminti" žmogaus mįslei ir aprėpti jo žiniomis. Visuotinai pabrėžiama, kad ugdymas, atsiradęs kartu su žmogumi, jo auklėjimas, teigiamų charakterio bruožu įgijimas yra tiesiogiai susijęs su visuomenės raida ir daugiausiai lemia jos dabartį ir ateitį. Jis yra ta lemiama sąlyga, tas veiksnys, kuris padeda išsaugoti ir plėtoti gamybinę, moralinę ir kt. visos žmonijos, atskiros tautos patirtį, jos kultūrą. Šeima, mokykla , įvairios išorines sąlygos įtakoja žmogaus charakteri, kuris priklauso ir nuo temperamento. Norint pažinti tiek savo, tiek kito žmogaus asmenybę, reikia suvokti priežastis, lemiančias jos veiklos kryptingumą. Supratimas, kas asmenybėje yra įgimta, o kas susiformuoja raidos procese, reikalauja šiek tiek žinoti apie temperamentą ir charakterį.
Darbo tikslas: atskleisti temperamento ir įvairių išorinių veiksnių įtaką asmenybes formavimuisi
Darbo uždaviniai:
Pateikti temperamento ir charakterio sąvokas.
Pateikti temperamento įtaka charakterio formavimuisi.
Pateikti šeimos, mokyklos, socialinių veiksnių įtaka charakteriui ir jo teigiamus bruožus asmenybes raidai.


Psichologijos istorijoje buvo pareikštos trys pagrindinės hipotezės apie charakterį. Vieni teigė, kad charakteris yra sąlygojamas įgimtų ir paveldėtų savybių, kiti, kad charakteris susiformuoja dėl gyvenimo sąlygų įtakos, treti, kad jis susiformuoja ir įgimtų, ir socialinėje aplinkoje įgytų savybių pagrindu. Taigi charakteriu vadinama visuma asmenybės savitų individualių psichinių savybių, išskiriančių tam tikrą žmogų, kaip visuomenės narį, išreiškiančių jo santykį su aplinka ir pasireiškiančių jo elgesyje, poelgiuose.
Charakteris yra viena iš seniausiai pastebėtų žmogaus savybių. Žmogaus charakterį atskleidžia jo elgesys. Ne atsitiktinis elgesys, o pastovus, įprastas žmogaus elgesys vienoje ar kitoje situacijoje. Bailus žmogus kartais gali pasielgti ryžtingai, kultūringas gali pratrūkti ir pasakyti grūbų, piktą žodį. Bet ryžtingu ar grūbiu bus tas, kuris taip elgsis pastoviai, o ne netikėtai ar kartais. Ne išorinės sąlygos, ne pati aplinka, o žmogaus veikla tam tikromis sąlygomis, jo sąveika su aplinka vaidina lemiamą vaidmenį charakterio formavimuisi. Charakteris susidaro ir kinta praktinėje žmogaus veikloje, jo praktinėje, gyvenimiškoje patirtyje. Kiekvieno atskiro žmogaus gyvenimo ir veiklos sąlygos, jo gyvenimo kelias turi individualaus savitumo ir yra nepakartojami. Tai sąlygoja individualių charakterių įvairumą. Kita vertus, žmonių, kurie gyvena ir vystosi vienodomis visuomeninėmis sąlygomis, charakteriai turės bendrų bruožų, atspindinčių bendras, tipingas jų gyvenimo aplinkybes. Kiekvieno žmogaus charakteris yra individualių ir tipiškų bruožų vienybė. Žmogus gyvena tam tikroje visuomeninėje santvarkoje, kuri turi savo ypatybių. Tipiški charakteriai yra tam tikrų visuomeninių istorinių sąlygų produktas Charakterio pasireiškimai gali keistis priklausomai nuo situacijų, asmenų, su kuriais bendraujama, emocinių būsenų ir kitų konkrečių poveikių. Išorinėmis išraiškomis žmogus gali ir maskuoti tikruosius savo charakterius bruožus; tingus dėtis darbščiu, veidmainis apsimesti nuoširdžiu ir pan. Tačiau, kad ir kaip tobulai būtų apsimetinėjama, žmogus vis tiek tam tikromis sąlygomis parodo savo tikrąjį veidą. Dažniausiai tai atsitinka ekstremaliomis situacijomis (esant pavojui, konfliktui ir pan.). Taigi, geriausiai žmogaus charakterio bruožus galima pažinti asmenybei grėsmingose situacijose.
Z.Froidas sakė, kad charakteris yra likimas. Jeigu žmogus išsiugdytų valingą ir stiprų charakterį, tada ir po didžiausių nesėkmių vėl sugebėtų tvirtai atsistoti ant kojų ir iš naujo tapti žmogumi, kurį lydi sėkmė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis18.67 KB
Autoriusrimantas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Temperamentas (11) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą