Išplėstinė paieška
 
 
 

Charakteris

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Charakterio ydos. Charakterio ydos yra sudėtingi kompleksai, kurių pagrindas dažniausiai esti silpnavališkumas. Dažniausiai pasitaikančios charakterio ydos yra darbo baimė, pomėgių vaikymasis, bindzinėjimas. Charakterio bruožai. Kiti veiksniai lemiantys charakterį. Charakterio tipai. Paveldėjimo ir auklėjimo vaidmuo charakterio akcentuacijų tipų vystymesi. Išvados.

Ištrauka

Žmonių charakterį atskleidžia jų elgesys. Atskirų asmenų elgesys tokio¬mis pačiomis sąlygomis skinasi, įvykus avarijai ir sužalojus žmogų vieni vai¬ruotojai skuba padėti nukentėjusiajam, kiti pabėga iš įvykio vietos, palikdami sužeistąjį likimo valiai: vieni praeiviai skuba padėti, iškviesti greitąją pa¬galbą, kiti smalsauja ir net trukdo atvykusiems gydytojams, treti skuba kuo greičiau pasišalinti, kad nereikėtų būti liudininkais tiriant įvykio priežastis.
Jau seniai pastebėta ir tai, kad kai kurios žmonių elgesio savybės nuolat pasireiškia esant įvairioms aplinkybėms ir situacijoms. Tai aprašė senovės graikų filosofas Teofrastas (IV-III a. pr. m. e). Asmuo, kuriam būdingas ne¬pasitikėjimas, pasiuntęs vergą į turgų pirkti žuvies siunčia kitą vergą slapta stebėti, kiek pirmasis mokės. Keliaudamas pats neša pinigus ir karts nuo karto juos perskaičiuoja. Vakare, jau atsigulęs, žmonos klausia, ar ši užra¬kino pinigų skrynią, spintą su sidabro indais, ar užšovė skląsčiu duris. Žmo¬nai patvirtinus, kad viskas padaryta, pats lipa iš lovos ir viską tikrina. Iš sko¬lininko ima procentus tik prie liudininkų. Jį lydinčiam vergui liepia eiti prie¬kyje, kad negautų smūgio į galvą ir t.t.
Asmuo, kuriam būdingas netaktas, įsibrauna pas užimtą žmogų be svar¬baus reikalo, pas sergančią mylimąją - su išgėrusiais draugais, prašo lai¬duoti paskolai gauti asmens, kuris jau kartą laidavo ir nukentėjo, ateina į teismą liudyti jau pasibaigus posėdžiui, vestuvėse ima peikti moterų giminę, susirinkime, kai svarstomo klausimo esmė jau aiški, pradeda vėl viską iš naujo aiškinti ir t. t.

Pats terminas yra kilęs iš graikų kalbos žodžių cha-rasso — įdrėksti, charaktėr—1. iškaltas ženklas, pvz., ant pinigo; 2. kalimo įnagis. Jau senovėje šis žodis buvo pra¬dėtas vartoti perkeltine prasme.
Charakterologija —bendrosios psichologijos integralinė dalis, kuri nagrinėja žmogaus charakterio esmę, rūšis, plėtotę, struktūrą. Psichinės apraiškos, kurios yra esmin¬gos charakteriui, priklauso ne tiek pažinimo ir jausmų, bet daugiau valios sričiai. Charakteris — pirmiausia tam tikra valios kryptis. Kokie esmingieji charakterio požymiai? Jų yra trys: 1) principingumas, t. y. valios veiksmai remiasi principais; 2) savarankiškumas — princi¬pais paremtas veikimas dar pasižymi savo iniciatyva, o ne aklu klusnumu pašalinei įtakai; 3) pastovumas, t. y. principais ir vidine iniciatyva paremtas veikimas pasižymi nuolatinumu, veikimo krypties nekaitaliojimu, nesiblaškymu.
Šitos charakterio ypatybės pareina nuo žmogaus va¬lioje esančių tam tikrų dispozicijų, kurios turi tarpusavio sąryšį ir santykį su gyvenimo aplinka. Taigi charakteriui yra būdingas principingas, savarankiškas ir pastovus valios veikimas atitinkama kryptimi. Charakteris — valios kryp¬ties visų dispozicijų suma.
Kas šitų dispozicijų šaltiniai bei formuotojai? Yra du pradai: prigimtieji ir įgytieji. Prigimtasis pradas — tai įgimtos psichinės ypatybės, pirmiausia temperamentas, ir įgimtieji žmogaus gabumai. Įgytasis pradas — įvairių iš¬orinių veiksnių įtakoje iš gyvenimo patyrimo gautosios ypatybės.
Gyvenant nuolat besikeičiančios aplinkos veikiamam? žmogaus įgimtosios ir įgytosios ypatybės neišvengia ati¬tinkamos plėtotės, tačiau iš esmės ji dalykų nepakeičia. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-29
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis31.37 KB
AutoriusMILDA
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Charakteris [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2006-11-27 IP: 193.219.185.197
    marija sako

    labai naudingas ir reikalingas straipsnis,apima daug informacijos

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą