Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Savęs pažinimo reikšmė žmogaus gyvenime

Savęs pažinimo reikšmė žmogaus gyvenime

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Žmogus asmenybė. Asmenybės sąvoka. Žmogaus individualumas. Charakteris. Bendras apibūdinimas. Temperamentas. Temperamentas ir charakteris. Charakterio sąsajos. Charakteris ir jausmai. Charakteris ir valia. Charakteris ir sugebėjimai. Charakterio struktūra. Išvados.

Ištrauka

Pastaruoju metu yra daug kalbama, kad reikia pažinti save. Manoma, kad tada ir bendrauti esą lengviau. Tačiau ar tik dėl to reikia pažinti save? Žinoti savo vidaus paslaptis ir galvoti koks esi? Kokią reikšmę turi žmogaus gyvenime savęs pažinimas?
O kas yra tas "savęs pažinimas", "asmenybė"? Ko gero visi numanome, kad tai žinojimas koks esame savo viduje, pažinimas savo charakterio, žinojimas esam blogas ar geras tam tikrais bruožais, turim valią ar neturim.
Kada pasireiškia mūsų vidus? Juk jau pastebėjome, kad ne visada elgiamės vienodai. Tad nuo ko tai priklauso? Nuo nuotaikos? O gal nuo to, su kokiais žmonėmis esame?
Jei pažinsime save, ar nuo to kas nors keisis gyvenime? Žinoma taip, tik klausimas ar labai akivaizdžiai?
Į visus ir daugelį kitų kylančių klausimų galima atsakyti, tik reikia pamąstyti apie save. Juk kiekvienas su lig kiekvienais gyvenimo metais atrandame savyje ką nors naujo, tai ką dabar turime, bet anksčiau neturėjome arba atvirkščiai, anksčiau turėjome savyje tai, ko dabar nebeturime. (Čia turiu omenyje apie charakterio savybes.)
Norėdami geriau pažinti save, reikia pažinti ir įvaldyti savąjį pasaulį. Tai didelė ir aktuali žmogui problema. Nesidomint savimi, gerai nepažįstant savojo pasaulio, t. y. savęs, neįmanoma ugdyti ir tobulinti savojo pasaulio, puoselėti savo dvasinių galių, turtinti savęs, tapti pilnaverčiu, aukštos kultūros žmogumi.
Didelis susidomėjimas dabartine mokslo bei technikos pažanga neturi užgožti susidomėjimo savo paties esmės problemomis, žmogaus egzistencijos bei jo dvasinės saviraiškos klausimais. Pastaruoju metu visos šios problemos darosi vis aktualesnės.
Žmogus kasdien tampa galingesnis gamtoje, tačiau būtent tai dar labiau atskleidžia, kad reikia pažinti ir save, netik gamtą ar kosmosą. Norėdamas sukurti harmoniją aplink save, reikia pirmiausia ją sukurti savo viduje, savo dvasioje.

Sakydami "asmenybė", turime galvoje ne kiekvieną individą. Asmenybe nevadiname naujagimio, nelaikome jo ir protiškai atsilikusio žmogaus, kuris nevaldo savęs, nesuvokęs žmoniškųjų elgesio formų. Vadinasi, asmenybė – tai žmogus, pasiekęs tam tikrą psichinio ir dvasinio išsivystymo lygį. Dienų, savaičių, mėnesių ir net metų tikslumu nurodyti asmenybės gimimą negalima.
Vienas pagrindinių asmenybės požymių yra tas, kad žmogus suvokia, vertina save, t. y. turi savimonę, arba, kaip kartais sakoma, "vaizdą Aš". Savimonė suprantama kaip paties savęs – savo fizinių jėgų, protinių sugebėjimų, poelgių, elgesio motyvų bei tikslų, požiūrių į tikrovę, į kitus žmones ir į patį save įsisąmoninimas.
Kol nesusiformavusi savimonė, žmogus neskiria savęs iš aplinkos, nejaučia atsakomybės už savo veiksmus. Tai būdinga vaikui. Bet jau paauglystėje įvyksta kokybinis poslinkis savimonės raidoje. Paauglys pajutęs brendimą, išskirtinumą, ima suvokti save kaip asmenybę, kuris, kaip ir visi suaugę žmonės, turi teisę į pagarbą, pasitikėjimą, savarankiškumą.
Bendraudamas su žmonėmis, veikdamas, paauglys, o vėliau vaikinas ar mergina vis geriau suvokia savo gabumus, polinkius, poelgius bei jų motyvus, išmoksta teisingiau vertinti savi fizinius ir psichinius sugebėjimus. Pradžioje savasis "Aš" nepastovus, besiremiantis kitų žmonių nuomonėmis, bet didėjant patirčiai, išgyvenant sėkmes ir nesėkmes, jis stabilizuojasi, objektyviau save vertina ir teigiamai veikia elgesį. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-10-18
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis14.99 KB
Autoriusgiedrė
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasI. Kazlauskienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasTechnologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Saves pazinimo reiksme zmogaus gyvenime [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • I. Kazlauskienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą