Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Charakteris ir temperamentas

Charakteris ir temperamentas

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Charakteris. Charakterio struktūra. Valingieji charakterio bruožai. Charakterių klasifikacija. Išorinė charakterio išraiška. Temperamentas. Charakterio ir temperamento skirtumai. Išvados.

Ištrauka

Visoje žemėje yra daugybė žmonių, tačiau tikrai nėra vieno , kad būtų visiškai identiškas su kitu. Yra panašių žmonių išoriškai, galbūt net ir vidumi, tačiau visvien jie tik panašūs. Viens nuo kito žmonės skiriasi daugeliu asmenybės savybių, skirtingi žmonės skirtingai reaguoja į aplinkos poveikius. Mums visiems yra būdingas santykių su mus supančia aplinka įvairumas, asmenybės ypatybių ir savybių įvairumas.
Asmens ypatybės, išreiškiančios žmogaus santykius su aplinka, sudaro tam tikrą derinį, kuris yra ne žmogaus atskirų ypatybių suma, bet vieninga visuma, kuri sudaro žmogaus charakterį.
Charakteris [ gr. charakter – bruožas, ypatybė ] : 1. būdas – santykiškai pastovios žmogaus elgesio, jo santykių su kitais žmonėmis savybės, požiūris į patį save, savo veiklą; 2. lit. kūrinio veikėjas, turintis ryškių individualių bruožų. (Tarptautinių žodžių žodynas, 1985).
Su charakteriu glaudžiai susiję yra žmogaus sugebėjimai bei temperamentas.
Temperamentas [ lot. temperamentum – saikingumas, darnumas ] : 1. tam tikrų nuolatinių psichinių savybių kompleksas, apibūdinantis žmogaus emocinį gyvenimą, emocijų reiškimo elgsenos ir veiklos būdą; 2. gyvybingumas, energingumas, aktyvumas. (Tarptautinių žodžių žodynas, 1985).
Temperamentas yra asmens savybė, kuri yra įgimta ir santykinai pastovi, tačiau žmogus, turintis stiprų charakterį, gali kažkiek "pažaboti" kai kurias neigiamas savo temperamento puses. Temperamento savybės didesne dalimi negu kitos asmenybės savybės priklauso nuo įgimtų kūno anatominių ir fiziologinių ypatybių ir dėl to yra pačios pastoviausios. Socialinė aplinka ir organizuotas ugdymas jas mažai keičia.


"Naudodami naujausius kūdikių tyrimo metodus, tyrinėtojai nustatė, kad naujagimiai labai daug ką gali. Jie jau gimsta su jutimais ir refleksais, kurie padeda jiems bendrauti su suaugusiais ir maitintis: jie greitai išmoksta atskirti savo motinos kvapą bei garsus, be to, jie galbūt net gali mėgžioti paprastus judesius" (Myers, 2000). Tačiau nei vienas ką tik gimęs kūdikis iš karto nėra nei darbštus ar tingus, nei bailus ar labai drąsus, nei sąžiningas ar veidmainys ir pan. Visų šių ypatybių nenuliamia jo paties nervų sistemos ypatybės. Visa tai formuojasi tolimesniame jo gyvenime. Charakterio savybės priklauso nuo žmogaus gyvenimo kelio, nuo jį supančios aplinkos ir parodo jo gyvenimo sąlygas bei būdą.
Tačiau žmones gali keisti ne tik aplinka. Kiekvienas žmogus taip pat gali kažkiek keisti aplinką, nugalėti ir keisti nepalankias jam gyvenimo aplinkybes. Žmogaus veikla įvairiomis sąlygomis, jo sąveika su aplinka vaidina lemiamą vaidmenį charakterio formavimuisi. Charakteris formuojasi ir keičiasi žmogaus praktinėje ir gyvenimiškoje patirtyje.
Individualų ir skirtingą nuo kitų kiekvieno asmens charakterį sąlygoja skirtingas gyvenimo kelias, skirtinga veikla, skirtingos sąlygos. Tai ir lemia individualių charakterių įvairovę. Tačiau jei žmonės gimsta, vystosi, gyvena vienodomis visuomeninėmis sąlygomis, jų charakteriai gali turėti bendrų bruožų, kurie atspindės bendras gyvenimo aplinkybes.
Žmogus gyvena tam tikroje visuomeninėje santvarkoje, kuri turi savo ypatybių. Tipiški charakteriai yra tam tikrų visuomeninių istorinių sąlygų produktas (pavyzdžiui, komunizmo kūrimas).
Charakterio pasireiškimai gali keistis priklausomai nuo situacijų, asmenų, su kuriais bendraujama, emocinių būsenų ir kitų konkrečių poveikių. Išorinėmis išraiškomis žmogus gali ir maskuoti, slėpti tikruosius savo charakterius bruožus. Kaip antai tingus gali dėtis darbščiu, veidmainis apsimesti nuoširdžiu ir pan. Tačiau, kad ir kaip tobulai būtų apsimetinėjama, žmogus vis tiek tam tikromis sąlygomis, kad ir nenorėdami parodo savo tikrąjį veidą. Dažniausiai tai atsitinka ekstremaliomis situacijomis (esant pavojui, konfliktui ir pan.). Taigi, geriausiai žmogaus charakterio bruožus galima pažinti asmenybei grėsmingose situacijose. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis20.48 KB
AutoriusJūratė
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Charakteris ir temperamentas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą