Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Charakteris ir temperamentas (2)

Charakteris ir temperamentas (2)

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Temperamento tipai. Temperamentų suderinamumas. Charakterio tipai. Charakteris pagal Z. Froidą ir E. Fromą. Įtaka charakterio formavimuisi. Išvados.

Ištrauka

Kiekvienas žmogus gimsta su tik jam vienam būdingomis tam tikromis savybėmis. Tai priklauso nuo genotipo – unikalaus, individualaus genų derinio. Norint pažinti tiek savo, tiek kito žmogaus asmenybę, reikia suvokti priežastis, lemiančias jos veiklos kryptingumą. Supratimas, kas asmenybėje yra įgimta, o kas susiformuoja raidos procese, reikalauja šiek tiek žinoti apie temperamentą ir charakterį. Temperamentu vadiname pastovias asmenybės savybes, pasireiškiančias psichinių reiškinių intensyvumu, tempais ir pastovumu. Temperamentas savotiškai "nuspalvina" asmenybės charakterį, valios ir sugebėjimų pasireiškimus, bendravimo manieras, keičia veiklą. Temperamentą lemia paveldėjimas ir aplinka. Jo beveik negalima pakeisti. Bet žmogus gali pažaboti temperamentą charakteriu. Temperamento ypatybės daro įtaką įvairioms žmogaus veiklos sritims, jo ypatybės yra dėsningai viena su kita susijusios, sudaro atitinkamą struktūrą, būdingą temperamento tipui. Temperamentus į tipus skirstė daugelis mokslininkų. Vienas iš pirmųjų, Va. Senovės Graikijoje suskirstė Hipokratas. not jo, žmogaus būdą nulemia skysčių proporcija žmogaus organizme. Tad išskirti šie tipai: sangvinikas (gr. sanguis "kraujas"), melancholikas (gr.melas chole "juodoji tulžis"), cholerikas (gr. chole "tulžis"), flegmatikas (gr. flegma "gleivės").
Temperamento pagrindu formuojasi charakterio bruožai. Vienodas charakterio savybes gali turėti skirtingų temparamentų žmonės. Psichologijos istorijoje buvo pareikštos trys pagrindinės hipotezės apie charakterį. Vieni teigė, kad charakteris yra sąlygojamas įgimtų ir paveldėtų savybių, kiti, kad charakteris susiformuoja dėl gyvenimo sąlygų įtakos, treti, kad jis susiformuoja ir įgimtų, ir socialinėje aplinkoje įgytų savybių pagrindu. Taigi, charakteriu vadinama visuma asmenybės savitų individualių psichinių savybių, uždedančių anspaudą jos elgsenai. Žodis charakter (gr. k.) reiškia "bruožą", "žymę", "ypatybę". Šį terminą moksle pirmasis pavartojo graikų filosofas Teofrastas (4-3 amž. p. m. e.) Traktate ,‚charakteriai" jis aprašė apie 30 charakterių pagal vieną kokį labai ryškų, vyraujantį bruožą, pvz., "apsimetėlis", melagis, "neįdomus pasakotojas" ir kt. Visus charakterio bruožus sieja šios savybės: charakterio vientisumas (charakteryje nėra prieštaraujančių bruožų); pastovumas (lemia žmogaus santykių su aplinka ir pačiu savimi vienodumą); aktyvumas (veiklumas); tvirtumas (jėga, padeda siekti užsibrėžtų tikslų, ginti savo pažiūras, įveikti kliūtis). Charakteris reiškiasi žmogaus santykių su aplinka sistemoje, apimančioje santykius: su kitais žmonėmis (draugiškas arba uždaras, taktiškas arba grubus, teisingas arba linkęs meluoti ir pan.); su darbu (atsakingas arba nesąžiningas, darbštus arba tingus); su pačiu savimi (kuklus arba savimyla, išdidus arba nuolankus); su nuosavybe (dosnus arba godus, tvarkingas arba aplaidus, taupus arba išlaidus) ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis17 puslapių 
Literatūros šaltiniai13
Dydis34.28 KB
AutoriusRasa
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2011 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasA. Juodraitis
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Charakteris ir temperamentas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 17 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • A. Juodraitis
  • 2011 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą