Išplėstinė paieška
 
 
 

Tipai ir temperamentai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Žmonių skirtumai. Asmenybių tipai. Atletikai, astenikai, piknikai. Entomorfas. Mezomorfas. Ektomorfas. Temperamento nustatymo kriterijai. Temperamentas (Pagal Hipokratą). Nervų sistemos tipas (pagal I. Pavlovą). Cholerikas. Sangvinikas. Melancholikas. Flegmatikas. Apibendrinimas.

Ištrauka

Kodėl vienas žmogus partauklus, kitas atgrasus ir atstumiantis, kodėl vienas netikėtoje situacijoje išlieka ramus ir susikaupęs, o kitas tuojpat puola į isteriją, blaškosi ir bando grieptis įvairiausių veiksmų vienu metu? Šiuo klausimu susidomėjau jau gana seniai, kuomet pradėjusi stebėt ir išsamiau analizuoti ,mane supančią aplinką, supratau, kad kiekvienas žmogus yra individualus ir nepakartojamas, nes nerasime pasaulyje dviejų vienodos struktūros asmenybių. Laikui bėgant supratau, kad kiekviena asmenybė yra konkretus žmogus, su savo privalumai sir trūkumais, teigiamomis ir neigiamomis savybėmis, kurias dažnai tenka įvertinti, perprasti ir kartais prisitaikyti.
Sprendžiant šį skirtumų klausimą, teko susidurti su daugybe asmenybės tipų. Begalybė individualybių yra grupuojama į keletą tipiškų portretų, tinkančių vienokio ar kitokio tipo žmonių grupėm. Kai kurie psichplogai šias grupes skirsto, remdamiesi biologinėmis, įgimtomis žmogaus savybėmis, biologinius žmonių tipus sieja su asmenybės tipais.
Štai E. Kretčmeris savo knygoje "Kūno struktūra ir charakteris" visus žmones skirsto kelis fizinius tipus: atletikus, astenikus, ir piknikus. Kadangi šis grupavimas remiasi akivaizdžiais kūno sandaros kriterijais, galime pastebėti, kad atletikai yra stambių kaulų, raumeningi, plačių pečių ir siaurų klubų. Dažniausiai lie būna vidutinio ūgio ir išvystyta pečių juosta. Atpažinus šio tiro žmogų, gali būti tikras, kad tai pasitikintis savimi, smulmeniškas ir pastovus asmuo. Jis gali greitai prisitaikyti prie ekstremalių išorinės aplinkos sąlygų ir yra linkęs vadovauti. Teko pastebėti, kad su tokio tipo žmonėmis, net ir jų nepažįstant, elgiamasi gana pagarbiai, kartai gal net bailiai. Manau, taip yra todėl, kad tvirtas kūno sudėjimas ir tvirta laikysena asocijuojasi su valdžia ir griežtumu.
Astenikus nesunku atpažinti iš jų aukšto ūgio, lieknų, ilgų kojų, rankų ir siaurų pečių. Įdomu tai, kad dažniausiai astenikai būna pailgo veido, aštrių bruožų ir su daugybe plaukų. Pastebėjau, kad tokio tipo studentas, sutiktas koridoriuje, vadinamas "moksliuku", bet, matyt, toks įspūdis susidaro, nes asteniško tipo žmogus dažniausiai būna užsidaręs, jautrus, sunkiai prisitaikantis prie aplinkos. Astenikam geriausiai apibūdinti tiktų frazė "sentimentalūs tyleniai", nes jie labiau orientuojasi į savo vidinį pasaulį ir mėgsta vienatvę.
Pikniko skiriamieji bruožai – trumpos kojos ir rankos, apvali galva ir didelės storos lūpos. Šie žmonės yra linkę storėti, o jų raumenys menkai išsivystę, tad jie dažnai susiduria su plonėjimo problema, bet tai padaryti jiems ypač sunku. Jau nuo mažū dienų piknikam tenka iškęsti bendraamžių patyčias, susijusias su didesne, nei įprasta kūno mase, tad dažnas jų neišvengė "storulio" pravardės.
Kaip ir E. Krečmeris, žmones pagal kūno tipus skirstė XX amžiaus penktajame dašimtmetyje Harvardo universiteto psichologas Williamas Sheldonas. Jis išskyrė tris žmonių tipus, susijusius su jų fizine struktūra ir apibūdino kiekvieno jų elgesį. Pagal gemalo lapelių – entodermos, mezodermos ir ektodermos – pavadinimus šių trijų tipų žmones W. Sheldonas pavadino entomorfais, mezomorfais ir ektomorfais ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis15.75 KB
Autoriusindre
Viso autoriaus darbų10 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tipai ir temperamentai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą