Išplėstinė paieška
 
 
 

Jausmai ir emocijos

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įžanga. Bendrasis jausmų apibrėžimas. Jausmų kilmės teorijos. Emocijų išraiška. Emocinės būsenos. Emocijų funkcijos. Išvados.

Ištrauka

Jausmais, arba emocijomis, žmonės negauna naujos informacijos apie daiktus, reiškinius ar jų savybes, o tik išgyvena tam tikrus santykius su pažįstama tikrove. Žmogus negali būti abejingas aplinkos poveikiams, nes vieni jų padeda patenkinti poreikius, yra naudingi, kiti priešingai, kliudo tuos poreikius patenkinti arba net yra kenksmingi fizinei ir dvasinei žmogaus egzistencijai. Pirmuosius pažindamas, žmogus jaučia malonumą, džiaugsmą ir kitas teigiamas emocijas, o antrieji teikia nepasitenkinimą, liūdesį, baimę ir kitus neigiamus išgyvenimus.
Ką vadiname emocija? Įvairūs autoriai šiai sąvokai duoda skirtingus apibrėžimus. Kiek žmonių, tiek ir nuomonių. Mūsų norai ir jausmai yra neatsiejami. Galime teigti, kad emocijos yra tam tikru momentu kylantys išgyvenimai, kurie parodo, kaip žmogus vertina situaciją, susijusią su jo poreikių patenkinimu tuo momentu, arba: jausmai yra žmogaus santykio su pažįstamais daiktais, reiškiniais, kitais žmonėmis ir pačiu savimi išgyvenimai. Jausmams pavadinti lietuvių kalbos tekstuose yra vartojamas tarptautinis emocijų terminas. Nors daugelyje leidinių yra buvę mėginimų teikti šiems žodžiams skirtingas reikšmes, tačiau laikysimės labiau paplitusios nuomonės, kur jausmai ir emocijos yra sinonimai. Ir vienas, ir kitas šių terminų gali reikšti daugiau ar mažiau sudėtingų santykių išgyvenimus.
Vieningos jausmų teorijos psichologijoje dar nėra sukurta. Emocijų kilmė aiškinama labai įvairiai. Daugelis emocijų kilmės teorijų autorių apsiriboja smegenų požievio funkcijų, vegetacinių procesų tyrimu, kiti žvelgia giliau į žmogaus pasąmonės turinį, dar kiti sieja emocijas su motyvacijos sfera. Šiame darbe aprašysiu kelias svarbesnias teorijas, atskleidžiančias ir paryškinančias vienas ar kitas jausmų ypatybes.
Bene pirmasis biologinę emocijų prigimtį atskleisti bandė Č. Darvinas (1872). Jis teigė, kad emocijų kilmė yra gyvuliška ir kad psichikai vystantis, emocijos turėtų išnykti. Artimas Darvinui yra amerikiečių filosofo ir psichologo W. James ( 1884) bei danų gyd. C. Lange ( 1885) psichofiziologinis požiūris. Jis teigia, kad emocijų kilmė nulemta pakitimų motorinėje sferoje. Emocijos kyla dėl judesio ( kaip sakė Džemsas " Mes bijome, nes bėgame").
V. Kenono (1927) ir P. Bardo (1931) tyrimai parodė, kad periferinės teorijos aiškinimai nėra teisingi, nes vidiniai fiziologiniai pakitimai gali skirtis nuo emocijų. Jie nustatė, kad jutimai emocinius išgyvenimus sukelia tik tada, kai jaudinimai receptoriais ir aferentiniais nervais sukelia impulsus požievio gumburo srityje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-02-04
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis20.04 KB
Autoriusgeras dėdė
Viso autoriaus darbų90 darbų
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasA. Antinienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Jausmai ir emocijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • A. Antinienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą