Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Jausmai, emocijos ir valia: tarpusavio ryšys

Jausmai, emocijos ir valia: tarpusavio ryšys

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Jausmai, emocijos ir valia: tarpusavio ryšys. Bendroji emocijų ir jausmų samprata. Emocijų kilmė. Emocijos ir jausmai - netarpiško santykio su tikrove išgyvenimas. Emocijų išorinės išraiškos formos. Bendrasis valios apibūdinimas. Valios savybės. Valios ugdymas. Išvados.

Ištrauka

Mūsų jausmai būna stiprūs, spontaniški, kartais neužmirštami. Žmogus turbūt yra emocingiausias iš visų būtybių. Palyginti su gyvūnais, mes daug dažniau jaučiame baimę, pyktį, liūdesį, džiaugsmą ir meilę. Niekam nereikia įrodynėti, kad emocijos įvairina mūsų gyvenimą, o stresų metu jos gali būti pražūtingos arba padėti išsigelbėti.
Prieš pradėdama aiškintis, kas yra mūsų emocijos, kokias emocines būsenas galime patirti, kokius jausmus ir kodėl jaučiame, pabandysiu aptikti mūsų norų ir jausmų ryšį, t.y. mūsų poreikių bei motyvų ir emocijų ryšį.
Poreikiui virtus motyvu, žmogus jau žino ir supranta, ką jis turi padaryti, kad išsivaduotų iš tos įtampos. Emocinių išgyvenimų kaita priklausys nuo to, ar seksis patenkinti savo poreikius. Jeigu norai nesunkiai įvykdomi, kyla pasitenkinimo jausmų banga, išnyksta kančia ir įtampa, patiriamos teigiamos emocijos; o jeigu žmogui sunku ar neįmanoma patenkinti poreikio, jei veikla neduoda teigiamų rezultatų, kyla nusivylimas, neigiamos emocijos neatslėgsta, lieka įtampa ir nepasitenkinimas. Taigi matome, kad mūsų norai ir jausmai yra neatsiejami, ir galime teigti, jog emocijos yra tam tikru momentu kylantis išgyvenimas, kuris parodo, kaip žmogus vertina situaciją, susijusią su jo poreikių patenkinimu tuo metu. Todėl labai svarbu mokėti atpažinti savo emocijas ir suprasti, kokių poreikių patenkinimas ar nepatenkinimas jas sukelia.

Darbo objektas: mokslinė literatūra.
Darbo tikslas: atskleisti jausmų, emocijos ir valios tarpusavio ryšį.
Uždaviniai:
1. atskleisti emocijų kilmę.
2. išsiaiškinti emocijų išorinės išraiškos formas.
3. atskleisti, kokios valios savybės būdingos žmonėms.
4. išsiaiškinti, koks turi būti valingas žmogus.


1. Bendroji emocijų ir jausmų samprata. Populiarioje psichologijos literatūroje ir šnekamojoje kalboje emocijų ir jausmų sąvokos dažnai laikomos sinonimais ir neskiriamos. Mokslinėje psichologijos literatūroje šios sąvokos žymi skirtingus emocinių reiškinių lygius. Terminą "emocijos" (lot. Emoveo – išjudinu, jaudinu) galima vartoti siaurąja ir plačiąja prasme. Emocijos siaurąja prasme yra trumpalaikiai, situaciniai išgyvenimai, kilę dėl biologinių (vitalinių) organizmo poreikių (malonus ar nemalonus kvapas, šaižus garsas, skausmas ir t.t.). Emocijos plačiąja prasme, be viso to, apima ir jausmus. Terminas "jausmai" žymi pastovesnius, patvaresnius, kaip visuomenės nario, santykį su aplinka.
Trumpalaikiai, situaciniai išgyvenimai, arba emocijos siaurąja prasme, būdingos ir gyvūnams, ir žmogui, bet jos abiem atvejais kokybiškai skiriasi, nes žmogaus biologinius poreikius sąlygoja ir visuomeninės sąlygos. Jausmai būdingi tik socialinei būtybei – žmogui. Jausmus pirmiausia lemia kultūriniai-dvasiniai poreikiai, susiję su žmonių tarpusavio santykiais: su bendravimu, darbu ir t.t. Tam tikrais atvejais jie gali būti situacinio pobūdžio ir išgyvenami kaip emocijos siaurąja prasme. Pavyzdžiui, motinos meilė vaikui yra pastovus jausmas ir atspindi pastovius motinos santykius su vaiku, tačiau dėl vaiko atskiro neigiamo poelgio motina gali jausti nepasitenkinimą (emocija siaurąja prasme).
1.1 Emocijų kilmė. Daugeliui žmonių rūpi sužinoti iš kur kyla emocijos, kaip jos pasireiškia ir kas įtakoja jų skirtingą atsiradimą. Kodėl vienu metu žmogus jaučia pyktį, o kitą kartą – džiaugsmą. Emocijų kilmė aiškinama labai įvairiai. Daugelis emocijų kilmės teorijų autorių apsiriboja smegenų požievio funkcijų, vegetacinių procesų tyrimu (fiziologinės kilmės samprata), kiti žvelgia bendriau ir sieja emocijas su motyvacijos sfera.
Pirmasis bandymas atskleisti biologinę emocijų prigimtį buvo mokslininko Č. Darvino, kuris teigė, kad emocijų kilmė yra gyvuliška ir kad psichikai vystantis, emocijos turėtų išnykti. Emocijos – tai instinktyvių veiksmų rudimentas, t.y. emocijų išraiškos – tai buvusių naudingų judesių liekanos. Teigiamų emocijų išraiškos judesiai priešingi neigiamų emocijų išraiškos judesiams. Visos emocijos atsirado evoliucijos procese, o jų išraiška – tai reakcija, turėjusi prisitaikomąją reikšmę. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-04-27
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis16.48 KB
AutoriusEgidijus
Viso autoriaus darbų19 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasA. Repečkienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasPanevėžio institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Jausmai emocijos ir valia tarpusavio rysys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • A. Repečkienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą