Išplėstinė paieška
 
 
 

Santuoka

  
 
 
12345
Aprašymas

Įvadas. Santuokos teisinės pasekmės.

Ištrauka

Santuoka-tai įstatymo nustatyta tvarka įformintas savanoriškas vyro ir moters susitarimas sukurti šeimyninius teisinius santykius.Vyras ir moteris, įstatymo nustatyta tvarka įregistravę santuoką, yra sutuoktiniai.
Santuokos sudarymas yra vienas iš svarbiausių įvykių žmogaus gyvenime.Nuo jos priklauso ne tik pačių sutuoktinių, bet ir būsimų vaikų laimė ir gerovė.
Poros susitarimas tuoktis gali būti pareikštas žodžiu arba raštu.Viešu susitarimu tuoktis laikomas padavus prašymą įregistruoti santuoką metrikcijos įstaigoje.

Tam, kad būtu sukurta visavertė šeima, išvengta neapgalvotų ir neteisėtų santuokų, įstatyme yra nustatytos šios sąlygos:
Santuokos savanoriškumas. Santuoka sudaroma laisva vyro ir moters valia.
Sutuoktinių amžius. Santuoką leidžiama sudaryti asmenims, kurie santuokos dieną yra sulaukę 18 metų.Nėštumo atveju teismas gali leisti tuoktis asmeniui, nesulaukusiam 15 metų amžiaus.
Veiksnumas. Asmuo, įsiteisėjusiu teismo sprendimu pripažintas neveiksniu, negali sudaryti santuokos.

Įstatymas numato šias kliūtis ir draudimus santuokai sukurti :
Draudimą tuoktis tos pačios lyties asmenims
Draudimą pažeisti monogamijos prinipą.Santuokoje esantis asmuo negali sudaryti kitos santuokos.
Draudimą tuoktis artimiems giminaičiams.

Išvardytos santuokos sudarymo sąlygos yra išsamios ir niekas jų negali pakeisti ar papildyti


Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas numato tam tikras santuokos teisines pasekmes.

Sutuoktinių lygiateisiškumas
Sutuoktiniai turi lygias teises ir vienodą civilinę atskomybę vienas kitam bei vaikams santuokos sudarymo, jos trukmės ir jos nutraukimo klausimais.
Sutuoktiniai susitarimu negali atsisakyti teisių ar panaikinti pareigų, kurios pagal įstatymus atsiranda kaip santuokos pasekmė.
Visais atvejais sutuoktiniai tampa lygiu vienas kito atžvilgiu,turi lygias teises ir pareigas ,yra vienas kitam įsipareigoję įstatymų numatyta tvarka.

Sutuoktinių pareiga vienas kitą remti
Sutuoktiniai privalo būti vienas kitam lojalūs ir vienas kitą gerbti, taip pat vienas kitą remti moraliai bei materialiai ir, atsižvelgiant į kiekvieno jų galimybes, prisidėti prie bendrų šeimos ar kito sutuoktinio poreikių tenkinimo.
Jeigu vienas sutuoktinis dėl objektyvių priežasčių negali pakankamai prisidėti prie bendrų šeimos poreikių tenkinimo,tą pagal savo galimybes turi daryti kitas sutuoktinis.
T.y. šeima turi turėti bendras pajamas, bendrą šeimos biudžetą, kuriu naudojasi kiekvienas šeimos narys.Sutuoktiniai yra įsipareigoję vienas kitam finansiškai.Vienas kitą privalo remti tiek materialiai, tiek finansiškai.

Šeimos santykių sukūrimas
Sudarę santuoką sutuoktiniai sukuria šeimos santykius kaip bendro gyvenimo pagrindą.
Sutuoktiniai kuria šeimą su tradicijomis ir papročiais,savo taisyklėmis ir pareigomis,kurių turi laikytis kiekvienas šeimos narys.

Sutuoktinių teisnumas ir veiksnumas
Santuoka neapriboja sutuoktinių teisnumo ar veiksnumo, tačiau sutuoktinių gebėjimas įgyvendinti tam tikras teises gali būti ribojamas vedybų sutarties bei imperatyvių šio kodekso normų.
T.y. sudarius vedybų sutartį,sutuoktinis gali turėti tam tikrų apribojimų.

Sutuoktinių pareigos vaikams
Sutuoktiniai privalo išlaikyti ir auklėti savo nepilnamečius vaikus, rūpintis jų švietimu,sveikata,užtikrinti vaiko teisę į asmeninį gyvenimą, asmens neliečiamybę ir laisvę, vaiko turtines,socialines ir kitokias teises, numatytas vidaus ir tarptautinės teisės.
Auklėjant vaikus, sutuoktiniai turi vienodas teises.Vaikų auklėjimo klausimus sutuoktiniai privalo spręsti kartu, kartu atsako už nepilnamečio vaiko neteisėtus veiksmus, ir abu prisiima atsakomybę.

Sutuoktinių pavardė
Abu sutuoktiniai turi teisę pasilikti savo pavardę, pasirinkti kito sutuoktinio pavardę kaip bendrą pavardę arba pasirinkti dvigubą pavardę, kai prie savo pavardės prijungiama sutuoktinio pavardė.
Pavardės pasirimkimas priklauso nuo pačių sutuoktinių pasirinkimo laisvės.Dažniausiai moteris renkasi vyro pavardę.Aktoriai, dainininkai, menininkai dažniausiai pasilieka savo pavardę.

Atstovavimas
Vienas sutuoktinis gali įgalioti kitą sutuoktinį veikti jo vardu ir jam atstovauti.
Jeigu tam tikriems veiksmams atlikti reikalingas kito sutuoktinio sutikimas, tačiau tokio sutikimo dėl objektyvių priežasčių šis negali duoti, tai suinteresuoto sutuoktinio prašymu leidimą tiems veiksmams atlikti gali duoti teismas.Teismas, prieš duodamas tokį leidimą,privalo įsitikinti,kad kito sutuoktinio sutikimo gauti tikrai neįmanoma ir kad tokio leidimo davimas atitinka šeimos interesus. Teismo duotas leidimas galioja tik teismo nutartyje nurodytam veiksmui atlikti per nutartyje nurodytą terminą.Teismas, nustatęs kad sutuoktinis veikia priešingai šeimos ar nepilnamečių vaikų interesams, valstybinės vaikų teisių apsaugos institucijos ar prokuroro pareiškimu gali savo duotą leidimą pakeisti ar panaikinti.
Jeigu vienas sutuoktinis veikė kito sutuoktinio vardu be įgaliojimo ar teismo leidimo, tai tokiems veiksmams ir jų pasekmėms, taikomos LR" Santuokos ir šeimos kodekso" normos,reglamentuojnčios kito asmens reikalų tvarkymą be pavedimo.
Kad vienas sutuoktinis galėtų veikti kito vardu, jis turi gauti tam tikrus įgaliojimus, kuriuos suteikia teismas. Neturint įgalojimų, sutuoktinis negali veikti ir atstovauti kito vardu. Sutuoktiniai vienas kito vardu gali veikti, norint įsigyti ar parduoti nekilnojamąjį turtą, tvarkant paveldimumo ir kitus juridinius klausimus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-01
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis24.32 KB
AutoriusGeduks
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Santuoka [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 4 puslapiai 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą