Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinė ir bažnytinė santuoka

Civilinė ir bažnytinė santuoka

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Civilinės santuokos sąvoka, raida ir principai. Bažnytinės santuokos sąvoka ir raida Lietuvoje. Civilinės santuokos sudarymas, teisinės pasekmės. Bažnytinės santuokos sudarymas, nutraukimas, teisinės pasekmės. Bažnytinės ir pasaulietinės teisės santykis. Išvados.

Ištrauka

Bažnytinė santuokos sudarymo forma Lietuvoje turi gilias istorines šaknis. Atkūrus nepriklausomybę, ji buvo pripažinta konstituciniu lygiu: 1992 m. spalio 25 d. priimtoje Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinta, jog valstybė pripažįsta ir bažnytinę santuokos registraciją. Tačiau tik parėjus 9 metams po Konstitucijos įsigaliojimo, įstatymu buvo detalizuota šios nuostatos įgyvendinimo tvarka. Naujojo Civilinio kodekso III knygoje "Šeimos teisė" reglamentuojamos bažnytinės santuokos sudarymo sąlygos, įtraukimo į oficialią valstybinę apskaitą tvarka, teisiniai padariniai bei kiti svarbūs klausimai.
Įstatymo leidėjas išplėtė pačią "bažnytinės santuokos" sampratą, oficialiai pripažindamas pagal visų dešimties Lietuvoje įregistruotų bei valstybės pripažintų konfesijų vidaus (kanonų) teisės nustatytas procedūras sudarytas santuokas.
Lietuvoje vis dar gyva dvigubos santuokos registracijos tradicija (t.y.santuoka labai dažnai registruojama tiek Katalikų bažnyčioje, tiek civilinės metrikacijos įstaigoje). Tai rodo, kad žmonių samonėje bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka sudarytų santuokų kelias į pripažinimą dar turi praeiti esminį lūžį. Neretai kyla tokios santuokos dualizmo įspūdis. Dėl to būtina aiškintis bažnytinės ir civilinės santuokos atribojimo kriterijus. Šis darbas padeda suprasti, kad pasirinkdami bažnytinę santuoką, sutuoktiniai įsipareigoja laikytis ne tik pasaulietinės teisės ( visų pirma šeimos teisės ) normų, bet ir Bažnyčios vidaus kanonų teisės nustatytų taisyklių.

Santuoka yra įstatymų nustatyta tvarka įformintas savanoriškas vyro ir moters susitarimas sukurti šeimos teisinius santykius. Susitarimo šalys turi atitikti nustatytus kriterijus: galiam tik vyro ir moters, sulaukusių nustatyto amžiaus, nesudariusių kitos santuokos ar neįregistravusių partnerystės ir nesančių artimų giminaičių, kuriems įstatymas draudžia tuoktis tarpusavyje ( CK 3.12, 3.14, 3.16-3.17 str.)
Civilinė santuoka, manoma, atsirado po Prancūzijos revoliucijos. Romos teisėje svarbų vaidmenį vaidino religiniai elementai, bet vėliau jų reikšmė sumažėjo. Komunistinė ideologija akcentavo santuokos socialinę pusę, taip žmonės atiduoda duoklę valstybei. Fašistinė ideologija laikė santuoką rasine sąjunga tarp 2 tos pačios rasės skirtingos lyties asmenų. O dauguma Europos teisės sistemų santuoką supranta kaip sutartinį santykį. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis16.56 KB
Autoriusieva
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civiline ir baznytine santuoka [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą