Išplėstinė paieška
 
 
 

Konfliktų valdymo stiliai

  
 
 
12345
Aprašymas

Tarpasmeniniai konfliktai. Asmenybės ir grupės konfliktai. Tarpgrupiniai konfliktai. Vidinis konfliktas. Konflikto raidos etapai. Konfliktų sprendimas. Konfliktų pasekmės.

Ištrauka

Kiekvieną dieną gyvename konfliktų sūkuryje, kurie dažniausiai turi neigiama įtaką mūsų savijautai. Konfliktai kyla tarp draugų ir priešų, tarp tėvų ir vaikų, mokytojų ir mokinių, tarp įvairiausių žmonių grupių. Konfliktas yra daugiau ar mažiau išreikšta kova tarp dviejų ar daugiau šalių, kurios turi prieštaraujančias nuostatas, veiksmo tikslus ar priešinasi agresijai į jos vertybes.
Konfliktas(lot. conflictus – susidūrimas) –priešingų, nesuderinamų tendencijų susidūrimas, sukeliantis, nemalonius išgyvenimus.
Dauguma žmonių neigiamai vertina konfliktus. Galvodami apie konfliktus, prisimename pyktį, neviltį, nerimą, neapykantą ir kitus nemalonius jausmus. Nepaisant neigiamos įtakos, konfliktai yra pasikeitimų stimulas ir pažangos variklis. Per susidūrimus žmonėms atsiranda galimybė geriau pažinti save ir kitus.
Konfliktai yra šių rūšių:
Tarpasmeniniai konfliktai. Jų šaltinis yra santykiai tarp dviejų ar daugiau grupės narių. Pavyzdžiui šie konfliktai gali pasireikšti tarp vyro ir žmonos dėl emocinių skirtumų, organizacijoje (mokykloje, darbovietėje), valstybinėse įstaigose, gatvėje, transporte.
Asmenybės ir grupės konfliktai, kyla tada, kai susiduria asmeniniai ir grupiniai motyvai. Tai konfliktai tarp vadovo ir grupės, tarp lyderio ir grupės. Dažniausiai šie konfliktai kyla, kai žmogus nepaiso grupės normų.
Tarpgrupiniuose konfliktuose susiduria grupių interesai, vertybės, tikslai. Tai gali būti konfliktai tarp grupelių klasės viduje.
Vidinis konfliktas. Jis atsiranda asmenybės viduje, kai susiduria tos pačios asmenybės priešingi motyvai (poreikiai, interesai, vertybės, tikslai, idealai). Dažnai ir pats žmogus neįsisąmonina, kad išgyvena vidinį konfliktą. Jį ne visuomet lengva aptikti. Kartais vidinio konflikto būsena slepiama euforine nuotaika ar aktyvia veikla.
Motyvų konfliktus galima suskirstyti į tris rūšis:
Troškimo – troškimo konfliktas. Žmogui tenka rinktis iš dviejų (ar daugiau) vienodai malonių alternatyvų, pavyzdžiui, kur eiti: ar į kiną, ar į teatrą. Konflikto stiprumas priklauso nuo alternatyvų svarbumo žmogui.
Vengimo – vengimo konfliktas. Rinktis tenka iš dviejų vienodai nemalonių alternatyvų, iš dviejų blogybių.
Troškimo – troškimo konfliktas. Tai dažniausiai vidiniai konfliktai. Tas pats dalykas yra ir malonus, ir nemalonus. Pavyzdžiui: eiti sportuoti ar ne? Juk, sportas tai naudinga, bet taip tingisi...
Kartais vidinis konfliktas sukelia labai sunkius išgyvenimus. Tam, kad išspręstume vidinį konfliktą, pirmiausia reikia suvokti, kad jis yra ir tik tada priimti sprendimą.
Dauguma konfliktų kyla dėl šių priežasčių: gyvybinių poreikių, skirtingų vertybių, skirtingo suvokimo, skirtingų interesų, psichologinių poreikių, ribotų išteklių. Gyvybiniai poreikiai – tai dalykai, kurių reikia tam, kad išgyventume. Skirtingos vertybės būdingos įsitikinimų, pasaulėžiūrų, religijų žmonės. Pavyzdžiui kokie žiaurūs karai kyla, dėl religinių įsitikinimų. Skirtingas suvokimas – tai skirtingos nuomonės apie tą patį dalyką. Kas vienam gražu, kitam gali būti bjauru. Kas vienam atrodo labai įdomu, kitam gali būti nuobodu. Žmonėms rūpi skirtingi dalykai. Galime susipykti su draugu dėl to, ką veiksime vakare: eisime į kiną ar į koncertą. Riboti ištekliai reiškia ribotą ko nors kiekį. Du studentai gali susipešti dėl vienos knygos, užuot ją kaip nors pasidalintų. Psichologiniai poreikiai yra tai, ko mums reikia, kad jaustumės esą gabūs, svarbūs, sveiki, kitų pripažįstami.
Analizuodami ir suvokdami konflikto priežastis mes lengviau randame būdų, kaip jį įveikti. Pavyzdžiui jei konfliktas kyla dėl skirtingo suvokimo, galima išsiaiškinti kas ką turi omenyje, ir šitaip išvengti nesusipratimo. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-07
DalykasOrganizacinės psichologijos konspektas
KategorijaPsichologija >  Organizacinė psichologija
TipasKonspektai
Apimtis3 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis12.1 KB
AutoriusKotyrna
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konfliktu valdymo stiliai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą