Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Sandorių negaliojimo pagrindai

Sandorių negaliojimo pagrindai

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įžanga. Sandorių reikšmė ir jų negaliojimo priežastys. Niekiniai ir nuginčijami sandoriai. Niekinių sandorių pagrindai. Sandoriai, prieštaraujantys imperatyviai teisės normai. Sandoriai, prieštaraujantys viešajai tvarkai. Tariamieji sandoriai. Apsimestiniai sandoriai. Sandoriai, sudaryti Nesilaikant formos reikalavimų. Nuginčijamų sandorių pagrindai. Sandoriai, sudaryti pažeidžiant juridinių asmenų teisnumą. Sandoriai, sudaryti neveiksnių asmenų. Sandoriai, sudaryti dėl apgaulės, smurto ar ekonominio spaudimo. Sandoriai, sudaryti suklydus. Sandoriai, sudaryti viršijant turimus įgaliojimus. Negaliojančių sandorių teisinės pasekmės sandorių šalių ir trečiųjų asmenų atžvilgiu. Išvados.

Ištrauka

Šio darbo tikslas – paanalizuoti praktikoje dažnai pasitaikančius atvejus, kai asmens daiktas (be jo valios ir žinios) perleidžiamas keletą kartų asmenims, o vėliau, pirminį sandorį pripažinus negaliojančiu, griaunama visa sandorių grandinė, pabandyti nustatyti daiktinių teisinių (vindikacinio ieškinio) ir prievolinių teisinių (ieškinio dėl sandorio pripažinimo negaliojančiu) pažeistų teisių gynimo būdų santykį, apžvelgiant susiformavusią ir naujai formuojamą teismų praktiką šioje srityje.
Pastaruoju metu teorijoje ir praktikoje ypač aktualus tapo klausimas dėl mokesčių administratoriaus teisės pripažinti sandorius negaliojančiais savo iniciatyva. Daugėja atvejų, kai sandoriai, sudaromi norint pagrįsti deklaruojamas fizinių asmenų pajamas brangiam turtui įsigyti, sandoriai dėl ilgalaikio materialaus turto įsigijimo, kuriam pritaikyta investicija, taip pat prekių ir paslaugų pirkimo sandoriai, dėl kurių įmonė gauna teisę susigrąžinti iš biudžeto pridėtinės vertės mokestį, yra pripažįstami niekiniais mokesčių administratoriaus iniciatyva.


Sandorių negaliojimo pagrindai


Sandorių reikšmė ir jų negaliojimo priežastys

Sandoriai - fizinių asmenų ir juridinių asmenų veiksmai, kuriais siekiama sukurti, pakeisti arba panaikinti civilines teises ar pareigas. Tai yra teisiniai veiksmai tam tikram tikslui pasiekti. Sandoriai turi svarbią civilinę teisinę ir socialinę ekonominę reikšmę, nes tai labiausiai paplitęs pagrindas atsirasti turtiniams ir neturtiniams teisiniams santykiams. Kalbant apie sandorius, paminėtina, jog daugelis sandorio sąvoką painioja su sutartimi. Tačiau iš tiesų sutartis yra tik viena iš sandorio rūšių, tiesa, Iabiausiai paplitusi. Ja įforminami t1lrliniai ir tam tikri neturtiniai teisiniai santykiai tarp fizinių ir juridinių asmenų. Sutartys sudaromos civilinėms teisėms ir pareigoms nustatyti, pakeisti arba nutraukti. Taigi kiekviena sutartis yra sandoris, tačiau ne kiekvienas sandoris yra sutartis. Tiktai dvišaliai ir daugiašaliai susitarimai visada yra dvišaliai arba daugiašaliai sandoriai.
 Atkreiptinas dėmesys, kad sutartims kaip vienai iš sandorių rūšių, yra taikomos visos bendros sandorių nuostatos, įskaitant ir sandorių negaliojimo pagrindus ir pasekmes.
Kaip minėta, sandoris yra valios aktas, sąmoningai nukreiptas tam tikram teisiniam tikslui pasiekti. Todėl sandoriui sudaryti būtina, kad jo dalyviai išreikštų savo valią: valia turi būti išreiškiama įstatymų nustatyta forma, išorinė valios išraiška turi atitikti vidinį – tikrąjį valios turinį. Valios išraiška yra svarbiausias sandorio elementas – jeigu valios išraiška neatitinka jos tikrojo turinio, sandoris gali būru pripažįstamas negaliojančiu. Todėl nagrinėdami bylą teismai kiekvienu konkrečiu atveju privalo aiškintis, ko buvo siekiama sudarant sandorį, t.y. kokia buvo tikroji šalių valia.
Be valios, valios išraiškos, kiekvieno sandorio būtini elementai yra subjektai, turinys, kurį sudaro išreiškiant valią nustatytos sandorio sąlygos, ir forma.
 Pažymėtina, jog visi sandorio elementai turi atitikti įstatymo reikalavimus, priešingu atveju sandoris laikomas negaliojančiu.
Kitaip tariant, kad sandoris galiotų, reikalingos šios sąlygos:
1. Sandorį sudarantys asmenys turi būti veiksnūs, o juridiniai asmenys turi turėti atitinkamą teisnumą.
2. Sandorio turinys turi atitikti įstatymuose numatytus reikalavimus.
3. Sandorio dalyvių valios išraiška turi atitikti jų tikrąją valią.
4. Sandoris turi būti išreikštas įstatyme nustatyta forma.

Sandoris, neatitinkantis įstatymo reikalavimų, negalioja. Negaliojančiu laikomas toks sandoris, kuris, pažeidus įstatymo reikalavimus, nesukelia teisinių pasekmių, kurių siekė jo dalyviai, sudarydami sandorį. Negaliojantis sandoris iš esmės nėra sandoris.
Tai, kad sandorių negaliojimo pagrindus ir tokių sandorių pasekmes reglamentuoja atskiri Lietuvos Respublikos civilinio kodekso skyriai, tik patvirtinta, jog siekis apsaugoti sandorio šalis ir užtikrinti civilinių teisinių santykių teisėtumą, teisingumą, sąžiningumą ir protingumą, išreiškiamas per sandorių negaliojimo institutą, yra gana svarbus Lietuvos civilinėje teisėje.

Sandorių negaliojimo instituto paskirtis – siekti, kad civiliniuose santykiuose būtų užtikrintas teisėtumas. Iš kitos pusės, įstatymų leidėjas, nustatydamas sandorių negaliojimo pagrindus, siekia užtikrinti sandorių ir jų pagrindu susiklosčiusių civilinių teisinių santykių stabilumą. Taigi sandorių negaliojimo institutas turi ir kitą paskirtį – užtikrinti civilinių teisinių santykių stabilumą, įgytų teisių ilgaamžiškumą ir jų gerbimą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-06-07
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai11
Dydis40.48 KB
AutoriusEdita
Viso autoriaus darbų14 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasAndrius Kazakevičius
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sandoriu negaliojimo pagrindai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Andrius Kazakevičius
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą