Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Europos Sąjungos (ES) institucijos (12)

Europos Sąjungos (ES) institucijos (12)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Europos Parlamentas (EP). Istorinė apžvalga. Parlamento struktūra. Veikla. Europos Sąjungos Taryba. Istorinė apžvalga. Struktūra. Veikla. Europos Komisija (EK). Funkcijos. Darbo organizavimas. Teisingumo teismas. Sudėtis. Funkcijos. Darbo organizavimas. Audito Rūmai. Funkcijos. Darbo organizavimas. Išvados.

Ištrauka

Europos Sąjungos, kaip ir kitų valstybių, nebūtų įmanoma įsivaizduoti be valdžios organų, nes normaliam sąjungos funkcionavimui, kaip ir valstybėje reikalinga įstatymų leidžiamoji, įstatymų vykdomoji ir teisminė vadžia. Šiam tikslui Europos Sąjungoje veikia penkios pagrindinės institucijos:
• Europos Parlamentas ;
• Europos Sąjungos Taryba;
• Europos Komisija;
• Teisingumo Teismas;
• Audito Rūmai.
Pirmos keturios ES institucijos yra įkurtos Romos sutartimi , o penktoji ES institucija, Audito Rūmai, buvo įsteigta 1975m. ir tapo viena iš ES institucijų po Mastrichto sutarties pasirašymo 1992m. vasario 7d. ir įsigaliojusios 1993 m. lapkričio 1 d.
Taip pat be šių penkių institucijų veikia dar penkios svarbios ES institucijos:
• Ekonomikos ir socialinių reikalų;
• Regionų komitetas;
• Europos centrinis bankas;
• Europos ombudsmenas;
• Europos investicijų bankas.
Pirmosios dvi institucijos turi patariamąjį balsą pagrindinėms ES institucijoms. Šiai sistemai priklauso dar daug kitų mažesnių įstaigų ir agentūrų. Kai kurios ES institucijos yra unikalios, nes neturi atitikmenų nei nacionaliniame, nei tarptautiniame lygmenyje. Europos Vadovų Taryba nėra viena iš Europos Sąjungos institucijų, tačiau turi didelę įtaką ES raidai.
Šiame referate aptarsiu penkias pagrindines Europos Sąjungos institucijas.


Istorinė apžvalga
Europos Parlamentas (angl. European Parliament, pranc. Parlement europeen, vok. Euroäisches Parlament) atstovauja 450 milijonų Europos Sąjungos piliečių ir yra jų demokratinės valios išraiška. Nors valstybių parlamentų deleguojamą Parlamentinę Asamblėją Europos bendrijos turėjo nuo pat įsikūrimo 1958 metais, pirmieji tiesioginiai parlamento rinkimai įvyko 1979 m. Nuo to laiko Parlamento galios palaipsniui augo; ypač jos buvo išplėstos įsigaliojus Vieningos Europos Aktui 1987m. ir Europos Sąjungos Mastrichto sutarčiai 1993m.. Vieningos Europos Aktas žymiai išplėtė legislatyvinį (teisinį) bendradarbiavimą tarp Parlamento ir Europos Sąjungos Tarybos. Mastrichto sutartis Parlamentui suteikė dar daugiau galių, kurių svarbiausia – bendro su Taryba sprendimo (co-desision) procedūra. Šiuo metu Parlamentas aktyviai dalyvauja priimant teisės aktus bei tvirtinant ES biudžetą, prižiūri institucijų veiklą, atstovauja ES piliečių interesus.
Parlamento struktūra
Parlamento struktūra remiasi parlamentarų susiskirstymu pagal jų pilietybę, priklausomybę politinėms grupėms ir priklausomybę Parlamento komitetams, pakomitečiams, delegacijoms ir t.t. Parlamentą sudaro 732 nariai iš 25 valstybių narių, renkamų penkeriems metams. Parlamentarai yra renkami tiesioginiu būdų kiekvienoje valstybėje nuo 1979m. Parlamente yra 8 politinės grupės nei grupė nepriklausomų atstovų. Gausiausia yra Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) ir Europos demokratų frakcija. Lietuvą Parlamente atstovauja 13 parlamentarų ir pagal parlamentarų skaičių Parlamente Lietuva yra devynioliktoje vietoje (Latvija ir Estija turi atitinkamai 9 ir 7 vietas Parlamente).
Europos Parlamento nariai gauna tokį patį atlyginimą kaip ir siunčiančios valstybės parlamento nariai, taigi Europos Parlamento narių atlyginimai labai skiriasi – šiuo metu parlamentarai iš Lietuvos uždirba po 800 eurų per mėnesį, o Europos Parlamento nariai iš Italijos - po 12 000 eurų.
Europos Parlamento būstinė yra Strasbūre, kur vyksta jo plenarinės sesijos. Dvi savaites per mėnesį parlamentiniai komitetai posėdžiauja Briuselyje, savaitė skiriama darbui politinėse frakcijose, ketvirtoji savaitė- plenarinėms sesijoms Strasbūre. Plenarinės parlamento sesijos vyksta ir Briuselyje. Centrinis parlamento sekretoriatas įsikūręs Liuksemburge.
Europos Parlamento posėdžiai vyksta vienuolika oficialiųjų Europos Sąjungos kalbų.
Visi parlamento nariai priklauso bent vienam iš 17 nuolatinių komitetų, kurie yra steigiami siekiant palengvinti ir padaryti efektyvesnį Parlamento darbą plenarinių sesijų metu. Šie komitetai yra:
1. užsienio reikalų, žmogaus teisių, bendros saugumo bei gynybos politikos komitetas;
2. biudžeto komitetas;
3. biudžeto kontrolės komitetas;
4. piliečių laisvių ir teisių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas;
5. ekonomikos, monetarinių reikalų komitetas;
6. teisės reikalų ir vidaus rinkų komitetas;
7. pramonės, užsienio prekybos, mokslo tyrimo, technologijų vystymo bei energetikos komitetas;
8. piliečių užimtumo bei socialinių reikalų komitetas;
9. aplinkos apsaugos, sveikatos ir vartotojų teisių apsaugos komitetas;
10. žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetas;
11. žuvininkystės komitetas;
12. regioninės politikos transporto ir turizmo komitetas;
13. kultūros, jaunimo, švietimo, visuomenės informavimo priemonių bei sporto komitetas;
14. plėtros ir bendradarbiavimo komitetas;
15. konstitucinių reikalų komitetas; ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai10
Dydis31.29 KB
AutoriusEvaldas
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Europos Sajungos (ES) institucijos (12) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą