Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Savivaldybės Lietuvoje

Savivaldybės Lietuvoje

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Vietos savivaldos samprata. Vietos savivalda Lietuvos Respublikoje (LR). Vietos savivaldos organizavimo principai. Vietos savivaldybės institucijos. Taryba. Valdyba. Meras. Savivaldybės kontrolės institucija. Savivaldybių atstovavimas ir santykiai su valstybės institucijomis. Santykiai su Lietuvos Respublikos (LR) Seimu. Santykiai su Lietuvos Respublikos (LR) Prezidentu. Santykiai su Lietuvos Respublikos (LR) vyriausybe. Savivaldybės tarybos nario statusas. Išvados. Praktinė užduotis.

Ištrauka

Nagrinėdami valstybės sampratą ir elementus, gilinamės ir į savivaldos sąvoką. Ji parodo valdžios – vieno iš valstybės elementų – organizavimo ir įgyvendinimo tvarką tam tikroje valstybės teritorijoje. Kiekvienoje valstybėje organizuojamas centrinis ir vietos valdymas. Valstybės valdžia organizuojama teritoriniu principu.
Teritorijos dalys turi istorinių, ekonominių, socialinių ir kitokių ypatumų. Todėl paprastai valstybės teritorija yra skirstoma į smulkesnes dalis – administracinius teritorinius vienetus, ir jų teisiniai įgaliojimai gali skirtis.
Savivaldybės – tai valstybės teritorijos administracinis vienetas, turintis juridinio asmens statusą ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos užtikrintą savivaldos teisę, įgyvendinamą per savivaldybės tarybą. Vietos savivaldybės yra konstitucinis institutas.Jų teisinį statusą, o dažniausiai tik pagrindinius principus, reguliuoja ir konstitucijos. Pavyzdžiui, Prancūzijos konstitucijoje yra tik vienas straipsnis apie vietos savivaldybes. Federacinių valstybių konstitucijos kartais visai nereguliuoja vietos valdžių organizavimo klausimų, pavyzdžiui, JAV.
1992 m. priimtoje Lietuvos Respublikos konstitucijoje yra atskiras skirsnis "Vietos savivalda ir valdymas", kurio šešiuose straipsniuose palyginti plačiai išdėstytos pagrindinės nuostatos apie vietos savivaldos organizavimą Lietuvoje. Pavyzdžiui: " Valstybė remia savivaldybes. Savivaldybės pagal Konstitucijos bei įstatymų apibrėžtą kompetenciją veikia laisvai ir savarankiškai"1. arba" Savivaldybių tarybų, jų vykdomųjų organų bei jų pareigūnų aktai ar veiksmai, pažeidžiantys piliečių ir organizacijų teises, gali būti skundžiami teisme"2.
Vietos savivaldos klausimai paliečiami ir kai kurių kitų konstitucijos skirsnių straipsniuose (40, 41, 67, 73, 127, 143 str.). Pavyzdžiui: "Jeigu karo veiksmų metu turi būti rengiami eiliniai rinkimai, Seimas arba Respublikos Prezidentas priima sprendimą pratęsti Seimo, Respublikos Prezidento ar savivaldybių tarybų įgaliojimus. Šiuo atveju rinkimai turi būti skiriami ne vėliau kaip po trijų mėnesių karui pasibaigus" 3.
Kadangi konstitucijoje įtvirtinami tik pagrindiniai vietos savivaldos principai, tai demokratinėse valstybėse jų teisinis statusas reguliuojamas įstatymais, bet ne vyriausybės ar jai pavaldžių institucijų nutarimais, potvarkiais. Taip pat svarbus valdžios santykių politiniame – administraciniame vienete reguliavimo šaltinis yra jų pačių priimamos savivaldos chartijos, statutai.
"Lietuvos valstybės teritorija yra vientisa ir nedalijama į jokius valstybinius darinius. Lietuva yra unitarinė valstybė ir jos teritorijos dalys neturi valstybinių darinių elementų. Tačiau demokratinės valstybės valdymas negali būti sutelkiamas vienos ar kelių institucijų rankose ir vykdomas vien centralizuotai. Esant decentralizavimui, centrinės valdžios funkcijos perduodamos savivaldybėms. Joms vadovauja išrinkti vadovai ir jos disponuoja patvirtintu biudžetu. Vietos bendruomenės interesams atstovauja vietos savivaldybės institucijoms ir jos nėra pavaldžios valstybės institucijoms. Valstybės valdžios ir savivaldos institucijų atskyrimas nereiškia, kad valstybė atsisako remti savivaldą."4.
Savivaldos organizavimas ir jos institucijos yra bet kurios demokratinės santvarkos pagrindas. Jis apima du elementus – laisvę ir savarankiškumą organizuojant ir rūpinantis teritorinio vieneto gyventojų poreikiais ir kartu aukščiausiosios valstybės valdžios galią prižiūrėti šį valdymą. Prireikus galima laikinai nutraukti vietos savivaldos įgyvendinimą ir įvesti tiesioginį valdymą.
Laikinasis tiesioginis valdymas tam tikrą laiką pakeičia savivaldos įgyvendinimo mechanizmą ir paprastai yra įvedamas kaip tam tikra nuobauda už netinkamą savivaldybės institucijų veiklą.
Savivaldos teisinis pagrindas yra valstybės įstatymai, savivaldybių veiklos reglamentai ir kiti teisės aktai. Pagrindinius vietos savivaldos santykių principus nustato ir Europos vietos savivaldos chartija – Europos tarybos dokumentas, sudarytas Strasbūre 1985 m. spalio 15 d. Lietuvos Respublikos Seimas ją ratifikavo 1999 m. gegužės 25 dieną. Pagal chartiją, vietos savivalda yra vietinių valdžių teisė ir galimybė, kiek leidžia įstatymas savo atsakomybe reguliuoti bei valdyti esminę viešųjų reikalų dalį vietos gyventojų labui. Tai pačių vietos gyventojų savaveiksmiškumo ir iniciatyvos veiklos išraiška, kai imamasi atsakomybės spęsti įstatymo patikėtus reikalus. Chartijoje kalbama apie teisę ir galimybę "reguliuoti ir valdyti esminę viešųjų reikalų dalį vietos gyventojų labui".
Vietos savivaldą įstatymai užtikrina savivaldybėms – valstybės teritorijos administraciniams vienetams. Vietos savivalda suprantama kaip valstybės teritorijos administracinio vieneto – savivaldybės, teisė laisvai ir savarankiškai tvarkytis pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus per gyventojų tiesiogiai išrinktų atstovų savivaldybės tarybą ir jos sudarytas vykdomąsias institucijas. Vietos savivalda reiškia, kad vietos valdžios institucijos, neperžengdamos įstatymų nustatytų ribų, turi teisę ir galią tvarkyti ir valdyti pagrindinius viešuosius reikalus bei prisiimti už tai visišką atsakomybę ir vadovaujasi vietos gyventojų interesais (Europos vietos savivaldos chartijos 3 str. 1 d.). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo kursinis darbas
KategorijaViešasis administravimas
TipasKursiniai darbai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai13
Dydis29.65 KB
Autoriusescarte
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Savivaldybes Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą