Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Platono valstybės modelis

Platono valstybės modelis

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Platono valstybės modelis. Platonas išskiria šias žmonių klases. Individualios kai kurių žmonių savybės ir kasdienybė utopinėje valstybėje. Platono dorybių skalė. Platono požiūris į kitus valstybės tipus. Platono "Valstybės" reikšmė ir įtaka istorijos raidai. Išvados.

Ištrauka

Platonas (428/427 -348/347 pr.k.) padarė didžiulę įtaką visai Vakarų filosofijos raidai. Taip pat Platonas laikomas idealistinės filosofijos pradininku, sukūrusiu objektyviojo idealizmo sistemą. Šios filosofijos atsiradimą lėmė ankstesnė vergovinė Graikijos filosofija, prieštaravimai tarp atskirų koncepcijų ir ta aplinka, kurioje gyveno Platonas. Tuo metu klestėjo nevaržoma demokratija, sudariusi visas sąlygas pasireikšti kūrėjams. Tačiau tam tikri visuomenės sluoksniai nesaikingai naudojosi laisve, o tai išryškino vergovinės santvarkos trūkumus. Ypač tiek politiškai, tiek morališkai, tiek ekonomiškai Atėnus smukdė Peloponeso karas ir jo sukeltos pasekmės. Platonas matydamas krašto negandas priėjo išvados, kad viską reikia tvarkyti moksliškai. Jis nusprendė atskleisti būties esmę, išanalizuoti žmonių gyvenimą ir parodyti, kokia turėtų būti valstybė.
Šio darbo tikslas – apžvelgti Platono valstybės modelį.
Uždaviniai:
Panagrinėti žmonių savybes utopinėje valstybėje;
Pateikti Platono dorybių skalę;
Panagrinėti Platono "Valstybės" reikšmę ir įtaką istorijos raidai.
Pagal Platono teoriją, pagrindinė valstybės atsiradimo prielaida yra ta, jog žmogus pats vienas patenkinti visų savo poreikių tokių kaip būstas, maistas, drabužiai ir kiti., negali. Platonas neatmeta galimybės, jog galbūt ir pats vienas galėtų prasimanyt drabužių, maisto, įsirengt būstą ir t.t, tačiau galiausiai prieina išvadą, jog pasidalijimas darbais yra daug naudingesnis. Būtent tai ir tampa projektuojamos valstybės pagrindu. Tai, kas kokį darbą dirbs lemia prigimtis. Tai Platonas įvardija labai poetiškai: kaip vario, sidabro ir aukso kiekį kiekvieno sieloje. Labai svarbu, kad vienas žmogus dirbtų tik vieną darbą, nes tik tokiu būdu jis viską atliks kokybiškai:
"-Vargu ar kas galėtų dirbti kokį nors labai svarbų darbą ir kartu vykusiai pamėgdžioti daugelį dalykų, kurie artimi vienas kitam - turiu galvoje tragediją ir komediją - negali kurti pamėgdžiodamas tas pats poetas."
"-Todėl tik mūsų valstybėje batsiuvys bus tik batsiuvys, o ne batsiuvys ir kartu vairininkas, žemdirbys – tik žemdirbys, o ne kartu dar ir prekiautojas ir t.t."
Iš to išplaukia išvada, jog valstybę turi sudaryti daugybė įvairių profesijų žmonių. Platonas suvokia, jog daugeliui nepakaks vien to, jog būtų patenkinti jų minimalūs poreikiai (maistas, būstas, drabužiai), kad jie trokš prabangos. Prabangai sukurti dar gausesnį būrį pagalbininkų, tam reikės ištiso patarnaujančio personalo: žindyvių, kirpėjų, kambarinių, auklių, virėjų ir gausybės kitų. Taip kuriamos valstybės vizija palaipsniui sudėtingėja ir plečiasi. Platonas suvokia, jog esant darbo pasidalijimui, atsiranda ir prekyba, o jai plėtoti - pinigai.Taip pat aptaria ir santykius su kitomis valstybėmis: prekybą bei karus. Pastaruosius, filosofo nuomone, sukelia turtų ir prabangos troškimas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-16
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis16.92 KB
Autoriusvytautas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasCižinauskienė
Švietimo institucijaAlytaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platono valstybes modelis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Alytaus kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Cižinauskienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą