Išplėstinė paieška
 
 
 

Platonas (5)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Platonas. Platono idėjų teorija. Platono pažinimo teorija. Platono kosmologija. Platono sielos teorija. Platono etika. Platono valstybės teorija.

Ištrauka

Platonas gimė 427 m. pr. Kr. Atėnuose; čia ir mirė 347 m. pr. Kr. Jo tėvai buvo kilę iš garbingų atėniečių šeimų. Platono patėvis, Periklio šalininkas, aktyviai dalyvavo politiniame ir kultūriniame Atėnų gyvenime. Tad atrodė, kad jaunasis Platonas neabejotinai žengs aristokratinės, politinės karjeros keliu. Tačiau Atėnų politinio gyvenimo palaidumas ir valdant Trisdiašimties Tironų oligarchijai (404-403 m. pr. Kr.), ir vėl atkurtai demokratijai, rodos, atbaidė jį nuo minties dalyvauti šiame gyvenime. Jį nepaprastai sukrėtė mirties nuosprendis Sokratui (399m. pr. Kr.); šis įvykis visiškai pakeitė Platono gyvenimą. Sokratas buvo artimas Platono šeimos draugas; iš Platono raštų matyti, kad jis buvo Sokrato mokinys.
Po Sokrato mirties Platonas nusišalino nuo Atėnų gyvenimo ir paskesnius metus praleido keliaudamas. 388m. pr. Kr. jis aplankė Italiją bei Siciliją, kur užmezgė draugystę su Dionisiju Vyresniuoju, Sirakūzų valdovu.
Kitais metais jis sugrįžo į Atėnus ir įkūrė Akademiją – mokyklą, kurioje buvo mokoma filosofijos, bei mokslų, taip pat tyrinėjimą. Platonas dėstė savo akademijoje. 367m. mirus Dionisijui, Platonas buvo pakviestas grįžti į Sirakūzus ir mokyti filosofijos jaunąjį valdovą, Dionisijų Jaunesnįjį. Platonas sutiko; jis vylėsi, kad galbūt tame mieste ras filosofą karalių, kurį pavaizdavo savo knygoje "Valstybė". Tačiau netrukus paaiškėjo, kad viešnagė – tai tik savęs apgaudinėjimas. Tiesa, Platonas dar ir trečią kartą aplankė Sizakūrus, bet netrukus vėl grįžo į savo Akademiją. Mirė greičiausiai 347m. pr. Kr.
Platono kūriniai – dauguma jų išliko – tai veikalai, parašyti dialogo forma; juose gvildenamos filosofinės temos., jie dažnai pavadinti kurio nors filosofo vardu. Kažin ar teisinga juos visus vadinti dialogais, juk "Sokrato apologijoje" vaizduojamas Sokratas, sakantis savo paskutiniąją kalbą teisme, o dauguma dialogų iš tikrųjų yra monologai. Beveik visuose dialoguose Sokratas yra pagrindinis veikėjas ir dėsto savo, o dažnai ir paties Platono, idėjas.
Nebeįmanoma atkurti tikslios chronologinės dialogų sekos, tačiau apytikriai galima suskirstyti į tris grupes. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-28
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis15.1 KB
AutoriusAdas
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platonas (5) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą