Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Idealios valstybės modelis Platono "Valstybėje"

Idealios valstybės modelis Platono "Valstybėje"

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Dėstomoji dalis. Platonas apie valstybę. Išvados.

Ištrauka

Platono (428/427-348/347m.p.m.e.) filosofijos specifiką didele dalimi nulėmė konkreti istorinė situacija ir aplinka, kurioje jis gyveno. Visas jo gyvenimas buvo susijęs su Atėnų miestu-valstybe, jos iškilimu, klestėjimu ir smukimu. Platono mokytoju buvo žymus to meto filosofas Sokratas.
Platonas ieškojo tiesos, gėrio, grožio ir kitų idealų, kurie jo filosofijoje yra glaudžiai susiję. Mąstymo ir fantazijos galiomis jis kūrė abstrakčius idealus, o juos įgyvendinti patikėjo valstybei. Todėl visa Platono filosofija glaudžiai susijusi su valstybės teorija. Galima manyti, kad sudėtingus teorinius ieškojimus jis buvo pajungęs vienam tikslui – valstybės problemų sprendimui.
Filosofas siekė sukurti teorinę sistemą, kuri paaiškintų visą pasaulį. Pasaulis Platonui suskilo į jutimiškai suvokiamų daiktų ir tik minčiai prieinamų absoliučių ir nekintančių idėjų sritis. Idėjos yra materialiai egzistuojančių daiktų prototipai, jos yra amžinos ir pastovios, o daiktų pasaulis – kintantis ir laikinas. Filosofas mokė, kad žmogus visomis savo išgalėmis privalo siekti pažinti idealųjį pasaulį. Tačiau žmogaus pojūčiai neužtikrina tikrojo pažinimo. Jis taip pat siekė išaiškinti, iš kur ir kaip atsiranda pagrindinių žmogiškų vertybių: dorovingumo, teisingumo, išminties, grožio ir kt. supratimas. Į šiuos klausimus mąstytojas mėgino atsakyti dialogų forma parašytuose kūriniuose. Dialoguose dažniausiai naudojosi Sokrato klausimų-atsakymų metodu, kadangi šis dėstymo metodas ne tik suteikdavo patrauklią meninę formą, bet yra vienas natūraliausių svarstomų klausimų pateikimo ir sugretinimo būdų.
Platonas suabsoliutino idėjas, pripažino jų pirmumą daiktų atžvilgiu. Idėjas galima suvokti tik protu. Ontologiniu požiūriu idėja – tai savarankiška esmė, mintimi ieškoma tobulybė. Idėjų, pagal Platoną, yra daug. Visos jos susijusios pagal subordinacijos principą ir sudaro specifinę sferą, kurią Platonas ir laikė tikrąja būtimi. Idėjų hierarchijos viršūnėje yra absoliutaus gėrio idėja. Jai pajungtos visos kitos idėjos.
Anot Platono, žmogaus siela susijusi su pasaulio siela, ji pasaulio sielos dalis – vientisa, amžina ir nemirtinga. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-09
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis16.52 KB
Autoriusirina74
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Idealios valstybes modelis Platono Valstybeje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą