Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Raidos psichologija>Paauglio psichikos vystymasis

Paauglio psichikos vystymasis

  
 
 
123456789
Aprašymas

Bendrosios vystymosi ypatybės. Protinė veikla. Kalba. Emocijos ir jausmai. Valia. Asmenybės formavimasis. Temperamentas ir charakteris. Polinkiai ir gabumai. Siekimas bendrauti su bendraamžiais. Savijauta tarp suaugusiųjų. Adaptacijos aplinkoje pobūdis.

Ištrauka

Paauglystė – pirmas toks sudėtingas amžiaus tarpsnis žmogaus psichologinio vystymosi kelyje. Šiuo laikotarpiu prasideda didelės socialinės ir psichologinės permainos, kurios paprastai sutampa su audringu fiziologiniu vystymusi. Permainos paauglio psichikoje vyksta netolygiai: vienos psichologinės struktūros vystosi sparčiau, kitos – lėčiau, todėl atsiranda tam tikras psichologinis disbalansas, kuris daugmaž išsilygina tik paauglystės amžiaus tarpsnio pabaigoje.
Kalbėdami apie paauglystę, psichologai neretai šį amžiaus tarpsnį vadina kriziniu. Iš tiesų, paauglio gyvenimas dažnai būna kupinas konfliktinių, krizinių momentų. Tai susiję su paauglio psichikos vystymosi netolygumais: paaugliui labai svarbu išreikšti save, atskleisti savo individualybę, tuo tarpu charakterio bruožai, leidžiantys tą individualybę realizuoti, dar tik formuojasi. Paauglys nori būti savarankiškas, nepriklausomas, trokšta, kad su juo būtų skaitomasi, tačiau jokių socialinių prielaidų tokiam savarankiškam įtvirtinimui dar nėra.
Kaip vystosi paauglio psichika didele dalimi priklauso nuo jo individualių ypatumų. Sunkiausias laikotarpis gali būti paauglystės amžiaus tarpsnio pradžioje, o gali būti ir pabaigoje, jau pereinant į ankstyvosios jaunystės laikotarpį. Neretai pasitaiko, kad paauglystės amžiaus tarpsnis praeina ramiai, o jam būdingos vidinės problemos išryškėja vėliau. Pastaruoju metu pastebima, kad akseleracijos dėka fiziologinis brendimas prasideda anksčiau, o psichologinė ir ypač socialinė branda ateina vėliau.
Paauglystės esmę sudaro perėjimo iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį procesas, kurio metu individas subręsta ir pasiruošia suaugusio žmogaus gyvenimui. Vaikystės ir brandos sandūroje vykstantys netolygūs ir spartūs visų asmenybės struktūrų kokybiniai pokyčiai suardo individo anksčiau suformuotą pasaulio ir savęs supratimą bei radikaliai pakeičia jo santykį su aplinka.
Kartu su vaikiškais bruožais paauglio elgesyje palaipsniui pradeda atsirasti vis daugiau suaugusiam žmogui būdingų savybių. Paauglys siekia tapti suaugusiu, jis nebenori būti vaiku ir stengiasi kuo greičiau pereiti iš vienos amžiaus grupės į kitą. Suaugę, deja, nelinkę skubėti pripažinti jo lygiaverčiu bendravimo partneriu. Tokiu būdu paauglys atsiduria dviprasmiškoje padėtyje. Iš vaikų pasaulio jis jau išėjo, o į suaugusiųjų pasaulį dar neįžengė. Taip atsiranda savotiška paauglių subkultūra su savo nuostatomis, elgesio taisyklėmis bei madomis. Paauglio norą būti lygiu jiems suaugusieji vienais atvejais skatina, kitais – slopina, neretai remdamiesi savo egoistiniais interesais.
Šis kankinantis neapibrėžtumas, dviejų vienas kitam prieštaraujančių vaidmenų nesuderinamumas paaugliui yra sunkių ir skausmingų pergyvenimų šaltinis. Juk paauglystėje pirmąsyk visu aštrumu iškyla klausimai: "kas aš toks? Ką aš sugebu? Ką galėsiu nuveikti?, t.y. paauglystėje pirmąsyk pradedama suvokti save kaip asmenybę. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-30
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis43.52 KB
AutoriusNeringa
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Paauglio psichikos vystymasis.doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą