Išplėstinė paieška
 
 
 

Aristotelis

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Aristotelis: gyvenimas ir veikla. Metafizika. Logika. Etika. Išvados.

Ištrauka

Nedaug pasaulyje yra mąstytojų, prilygstančių Aristoteliui. Viduramžiais jis tapo mokymo simboliu. Neminėdavo net jo vardo, o rašydavo :Filosofas", ir visiems buvo aišku, kad čia Aristotelis. Juo rėmėsi priešingų krypčių mąstytojai: nuo scholastų, įrodinėjančių Dievo buvimą, iki laisvamanių, grindžiančių deizmą ir panteizmą.
Mąstytojas gimė neramiais 384 m. pr. m. e. Stagaro mieste, Chalkidikės pusiasalyje – Traktijoje. Aristotelis augo drauge su būsimuoju Makedonijos karaliumi Pilypu II. Makedonijos dvarą veikė graikų kultūra. Atėnai tuo metu buvo svarbiausias antikinės kultūros centras. Septyniolikmetis Aristotelis vyksta į Atėnus ir įstoja į Platono įsteigtą Akademiją. Atėnuose Aristotelis nuodugniai studijavo filosofiją. Akademijos klausytojai domėjosi grynais tyrinėjimais, matematika, tačiau niekas nebandė susisteminti mokslų, netyrinėjo atskirų mokslinių disciplinų tarpusavio ryšių. Tai buvo plačių ieškojimų metas. Akademijoje Aristotelis parašė pirmuosius savo darbus: "Eudemą, arba Apie sielą" ir "Protreptiją", skirtą Kipro vadovui Termistonui. Aristotelis mokė valdovą gero elgesio.
Aristotelio veikalo "Protreptija" neišliko, bet jo turinys perpasakotas yra kitų antikos autorių. Šiame veikale Aristotelis gvildeno filosofijos reikšmę žmogaus gyvenimui. Kaip byloja šaltiniai, tada jis svarstė, privalo ar neprivalo žmogus filosofuoti. Mąstytojas aptaria galimus atvejus: pirmuoju atveju ("žmogus privalo filosofuoti") atsakymas yra aiškus; jei plėtosime tezę "žmogus neprivalo filosofuoti", tai norėdami ją pagrįsti turime ieškoti jai argumentų, t.y. filosofuoti. Vadinasi, žmogus visais atvejais privalo filosofuoti, daro išvadą Aristotelis. Šiuo veikalu filosofas padėjo pamatus naujam minties dėstymo stiliui, dabar- loginei teiginių analizei.
Atėnuose Aristotelis praleido 20 metų. 347 m. Aristotelį sukrėtė du skaudūs įvykiai: mirė Platonas ir Pilypas II užgrobė Stagarą.
Po Platono mirties Aristotelis su artimiausiu draugu Ksenokratu išvyksta iš Atėnų.
Bičiuliai iškeliavo į Mažąją Aziją ir apsistojo Atarnėjoje. Šį miestą valdė buvęs Platono akademijos narys Hermijas. Hermio vadovaujama Atarnėja buvo svetinga filosofams, ypač Platono mokiniams. Aristotelį ir Ksenokratą Hermijas sutiko labai draugiškai. Už Aristotelio jis ištekino savo giminaitę Pitiją. Atarnėjoje Aristotelis gyveno trejus metus (347- 344 m. pr. m. e.). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis18.75 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Aristotelis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą