Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Platonas ir Aristotelis: filosofinių koncepcijų panašumai ir skirtumai

Platonas ir Aristotelis: filosofinių koncepcijų panašumai ir skirtumai

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Platono idėjų ir pažinimo teorija Platonas ir Aristotelis. Platono idėjų ir pažinimo teorija. Aristotelio logika ir pažinimo teorija. Palyginimas, apibendrinimai. Išvados.

Ištrauka

Kūrybinga senovės graikių mintis jau iki Platono buvo sukūrusi teorijų, kurios iki šiol stebina problemų kėlimo drąsa. Ankstyvosios antikos filosofijos periodo būdingas požymis tas, kad nebuvo išryškinamos pagrindines filosofinės problemos - diskutuota ir rašyta apie viską vienu aspektu. Nuo Platono prasideda nauja epocha - turime išsamiai išdėstytas koncepcijas. Didele Platono raštų dalis pasiekė mūsų laikus. Platono sukurta idėjų teorija buvo ne tik sistema, kuri remdamasi sokratiškuoju klausimo kėlimu vėl galėjo prasmingai įimti didelę dalį ikisokratinės filosofijos, bet ir minties darinys, palikes tokią gilią žymę Vakarų dvasios istorijoje, kokios nepaliko jokia kita sistema. Todėl, A.N.Whiteheado požiūriu, visa Vakarų filosofija tėra kaip "pastabos Platono paraštėse".
Platonas suformulavo koncepciją, vėliau pavadintą objektyviuoju idealizmu, sukūrė pirmąją pasiekusią, valstybės teoriją. Platonas objektyviai susistemino ankstyvąsias graikų filosofines pažiūras, išryškino pagrindines filosofines problemas (mokymas apie būtį, apie sielą, pažinimo teorija, socialinė teorija), kurias apibendrino jo mokinys Aristotelis. Vėliau Platono kūryba tuo ar kitu aspektu prisidėjo prie naujų filosofinių idėjų paieškų.
Be Platono nesuvokiamas Aristotelis ir visas helenistinės filosofijos laikotarpis. Nedaug, pasaulyje yra mąstytojų, prilygstančių Aristoteliui. Viduramžiais jis tapo mokymo simboliu. Juo rėmėsi priešingų krypčių mąstytojai: nuo scholastų, įrodinėjančių Dievo buvimą iki laisvamanių, grindžiančių deizmą ir panteizmą, Aristotelio mokslinė veikla apėmė visas to metų žinojimo sritis. Ankstesniems filosofams filosofija reiškė žinių visumą. Tradicinę filosofiją Aristotelis perskyrė į fiziką ir metafiziką. Vėliau metafizika tapo filosofijos sinonimu. Aristotelis bandė visa klasifikuoti, įvardinti ir žvelgti į reiškinius kaip į baigtinius ir suskaičiuotinus. Jis ieškojo sąryšio tarp įvairių mokslo šakų, mėgino nubrėžti kiekvienos srities ribas ir nustatyti santykį su gretimomis filosofinėmis disciplinomis bei kitais mokslais. Mokslininkus iki šiol stebina kaip jis kiekvieną nagrinėjamą klausimą sugebėjo pagrįsti tokia gausia kruopščiai parinkta ir sistemingai pateikta faktine medžiaga. Įvertindamas ir panaudodamas savo pirmtakų teorijas, Aristotelis kiekvienoje jų ieškojo pozityvių momentų. Juos derindamas, jis sukūrė filosofinę sistemą, kuri leidžia jį apibūdinti kaip universaliausią galvą, tarp antikos filosofų. Aristotelio genialumas įgalino jį įžvelgti ir teoriškai iškelti daug filosofinių problemų, kurios neprarado reikšmės iki šiol. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-24
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis24.32 KB
AutoriusArvydas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojasdoc. Česlovas Bauža
Švietimo institucijaVilniaus technologijų ir dizaino kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platonas ir Aristotelis filosofiniu koncepciju panasumai ir skirtumai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija / 1 Klasė/kursas
  • doc. Česlovas Bauža
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+4
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą