Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Raidos psichologija>Asmenybė ir socialinė raida ankstyvojoje vaikystėje

Asmenybė ir socialinė raida ankstyvojoje vaikystėje

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Asmenybės raidos charakteristika. Vaiko raida biologiniu požiūriu. Vaiko-asmenybės prigimties socialinių ir biologinių pradų vienovė. Vaiko socialinė kontrolė. Humanistinė psichologija apie socialinę raidą. Išvados.

Ištrauka

Raida – tai progresuojantys ir nuoseklūs vaiko motorinės, kognityvinės, socialinės, kalbos bei adaptacinio elgesio plėtotės pokyčiai. Šiuos pokyčius ypač rodo sudėtingos, tarpusavio priklausomybe susietos raidos kompetencijos sistemos. Vadinasi, visavertė raida galima tik tuo atveju, jeigu minėtų raidos sferų branda atitinka psichofizinį amžių ir jų sąveika garantuoja tolesnę asmenybės raidą. Kiekvieno vaiko raida vyksta trimis pagrindinėmis plotmėmis, kurių harmoninga dinamika sąlygoja raidos pilnavertiškumą.
Šiame darbe plačiau aptarsime ir paanalizuosime asmenybės socialinę raidą ankstyvoje vaikystėje.
Žmogaus raidos ypatumai. Nuo gimimo iki brandos organizmas auga ir vystosi netolygiai: čia greičiau, čia lėčiau. Intensyviausiai jis auga ir vystosi pirmaisiais gyvenimo metais ir lytinio brendimo laikotarpiu. Augant ir vystantis kinta žmogaus kūno proporcijos. Tai gerai matyti iš galvos ir kūno matmenų santykio. Naujagimio šis santykis 1: 4, o suaugusiojo – 1 : 8. pagrindinės žmogaus savybės, lyginant su gyvuliais, yra mąstymas, kalba ir aktyvus judėjimas, glaudžiai susijęs su darbine veikla. Šioms funkcijoms formuotis labai svarbus laikotarpis nuo 2 iki 4 metų. Jeigu dėl kurių nors priežasčių šis laikotarpis praeina pasyviai, kūdikio psichinis ir fizinis vystymasis atsilieka. 18-tais metais daugelis fiziologinių funkcijų pasidaro panašios į suaugusio žmogaus funkcijas. Pavyzdžiui, padidėja virškinimo fermentų aktyvumas, tobulėja prieš infekciniai apsaugos mechanizmai, jutimo organai ir nervų sistema.
Viena, mūsų amžiaus, vaikų augimo ir vystymosi ypatybių – akceleracija. Jai būdingas greitas psichinis bei fizinis vaikų vystomasis. Suaugęs žmogus dabar 10 cm. aukštesnis negu prieš 100 metų. Akceleracijos priežastys – geresnė gyventojų mityba, sportas, vitaminai, dienos šviesos, radiacijos, anglies dioksido dirbtinis padidinimas atmosferos ore ir kt.
Mokyklinis amžius. Tai gyvenimo laikotarpis nuo 6 – 7 iki 17 metų. Svarbu, kad vaikas turėtų normalų režimą dar nelankydamas mokyklos. Pradėjusio eiti i mokyklą vaiko gyvenimas persitvarko. Mokomi vaikai pamažu išmoksta rišlios šnekamosios ir rašomosios kalbos. Nagrinėdami mokslų pagrindus, mokiniai perima daugelio kartų sukauptą patirtį. Bendravimas su vyresniaisiais ir bendraamžiais brandina juos socialiniu požiūriu. Kiekvienais metais įgyjama vis naujų žinių apie aplinką ir mokomasi jas pritaikyti. Pamažu, mokantis rašyti, dirbti, sportuoti, jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikų judesiai darosi vis darnesni ir tikslesni. Judesius ir sąmonę tobulinti padeda kolektyvinis darbas – mokymasis ir visuomenei naudinga veikla. Šiuo laikotarpiu žmogus ypatingai greitai vystosi protiškai. Rėžimas ir disciplina stiprina valią, padeda įgyti pagrindinių protinės ir visuomeninės-darbinės veiklos įgūdžių. Vaikas mokosi dirbti ir organizuoti savo darbą mokykloje, šeimoje. Darbo ir darbo organizavimo įgūdžių vaikas įgyja žaisdamas. Be to, stebėdamas tėvų ir kitų suaugusiųjų darbą, jis pats dalyvauja jam prieinamoje visuomeninėje-darbinėje veikloje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-05-02
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis18.28 KB
AutoriusLaima
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasdoc. V. Ozolaitė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybe ir socialine raida ankstyvojoje vaikysteje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • doc. V. Ozolaitė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą