Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Lucijus Anėjus Seneka (4)

Lucijus Anėjus Seneka (4)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Senekos jaunystė. Gyvenimas tremtyje. Sugrįžimas ir valdžia. Seneka kaip stoikas. Senekos pasitraukimas. Žvelgiant mirčiai į akis. Išvados.

Ištrauka

Galbūt Seneka neprilygsta patiems didiesiems antikos mąstytojams, tačiau jis buvo tokia asmenybė, kurios gyvenimas negalėjo nepaveikti to laikotarpio istorijos. Jis buvo priverstas tuo pačiu metu ir mąstyti, ir valdyti.
Pažvelgsime į ryškiausius Senekos biografijos epizodus ir kaip gyvenimo permainos įtakojo jo kūrybą. Trumpai pažvelgsime kokius veikalus Seneka parašė ir kokias naujas idėjas iškelia.
Rengdamas šį referatą daugiausia rėmiausi Pierre’o Grimal’io monografija skirta Senekai, kurioje jis ganėtinai išsamiai nušviečia ryškiausius šio antikos filosofo gyvenimo periodus.
Lucijus Anėjus Seneka, gimė 4 mūsų eros metais Ispanijos Kordoboje . Sulaukęs vos 12 – 13 metų, lankė deklamacijų sales, kuriose išmoko retorikos. Šis mokslas paliko žymę visam likusiam gyvenimui. Įtikinti, sujaudinti, paveikti kitą vien tik žodžio galia – tai visą jo kūrybą persmelkęs noras.
Po retorių, o gal ir tuo pat metu, Seneka atrado filosofus. Mums jis paliko neišdildomą įspūdį padariusių mokytojų vardus. Vienas jų – iš Aleksandrijos kilęs Sotionas. Jis mokė, jog tikrasis dvasinis gyvenimas susideda iš amžinųjų dangui, o ne žemei priklausančių tiesų stebėjimo. Kitas jį paveikęs filosofas – oficialus stoicizmo mokytojas Atalas, kuris kaip tik ir supažindino Seneką su Stojos filosofija. Teoriniai dalykai Atalą domino mažiau negu mokiniams diegiama dorovinė askezė. Jis nepatikliai žiūrėjo į intelektinės kultūros perteklių, ir senatvėje Seneka prisimins tai įrodantį palyginimą, sakydamas, kad žinių perpildyta siela leidžiasi žemyn ir tarsi prikimštas odinis maišas ima trūkinėti. Atalas propagavo visišką santūrumą ir savo mintis apibendrino idėja, kuria dažnai naudosis Seneka, kad laisvas yra tik tas, kuris dorai nugyveno gyvenimą ir yra pasirengęs mirčiai.
Savaime suprantama, toks "didingas", nepaprastas dėstymas kėlė jaunojo Senekos susižavėjimą. Tai atliepė ir greit užsidegantį jo temperamentą, ir tai, ko išmokė jo retorikos mokytojai: griežtos Atalo formuluotės lengvai virsdavo gražiomis sententiae, dvasinis ir retorinis pakilimas sudarė puikią sąjungą.
Senekos šeima priklausė raitelių luomui. Tėvas turėjo daug geros žemės Ispanijoje, tačiau nežinome, ar ėjo kokias nors pareigas, kurias imperatoriai skirdavo raiteliams. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-04-03
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis16.42 KB
Autoriuspallermo
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasŠimaitis
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lucijus Anejus Seneka (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Šimaitis
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą