Išplėstinė paieška
 
 
 

Asmenybės teorijos (2)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Asmenybės teorijų analizė. Psichodinaminės krypties asmenybės teorijos. K.G.Jungo analitinė asmenybės teorija. Adlerio individualioji asmenybės teorija. Bihevioristinės (elgesio) krypties asmenybės teorijos. Humanistinės krypties asmenybės teorijos. E.Eriksono asmenybės raidos teorija. Išvados.

Ištrauka

Pirmieji bandymai apibudinti žmogaus asmenybę, jos elgesio dėsningumus siekia neatmenamus laikus : įvairių faktų, pastebėjimų galima rasti mituose, pasakose, istoriniuose veikaluose, religiniuose raštuose – čia galime rasti aiškiai suformuluotas pažiūras į asmenybę ir į jos veiklą. Antikos filosofai taip pat domėjosi žmogaus asmenybės sandara, funkcionavimu : Aristotelis, Platonas ir Hipokratas nagrinėjo sielos prigimtį, Demokritas siūlė skaidyti ją į atomus, Sokratą domino gyvenimo prasmės klausimas. Beveik iki 19 a. vidurio psichologija buvo neatsiejama nuo filosofijos. Kiekviena asmenybės teorija remiasi filosofinėmis prielaidomis, kurios dažniausiai atspindi laikmečio požiūrį į asmenybę. Tačiau tik asmenybės mokslas ir asmenybės teorijos parodo, kuo skiriasi žmonės, atskleidžia jų elgesį įtakojančius veiksnius ir tuo pačiu sudaro galimybę apibudinti konkrečią asmenybę bei prognozuoti jos veiksmus. Asmenybės teorijos mokslas remiasi ilgalaikių stebėjimų bei išsamių tyrimų rezultatais ir jais grindžia savo teiginius. Kiekviena asmenybės teorija turi savo panašumų ir skirtumų, privalumų ir trūkumų, todėl suskirstyti į grupes galima tik su tam tikromis išlygomis. Todėl konkrečią asmenybės teoriją sunku priskirti kuriai nors vienai grupei. Dėl savo iškeltų problemų dauguma jų gali priklausyti kelioms grupėms. Todėl tiksliau yra kalbėti apie asmenybės teorijų kryptis. Kiekviena asmenybės teorija bando pateikti asmenybės modelį, kuris paaiškintų asmenybės struktūrą, varomąsias jėgas, kurios skatina asmenybę vystytis ir funkcionuoti, numato asmenybės pažinimo būdus, taip pat, kaip nustatyti sutrikimus ir juos pašalinti [ 6. 139-140 psl.].
Teorija yra prielaidų sistema apie tai, kaip vyksta procesai. Siekiama paaiškinti stebimus įvykius ir numatyti kitų pasirodymą ateityje. Stebėjimas ar atskiri faktai vieni patys nedaug ką tereiškia. Jie tampa prasmingi tik tada, kai interpretuojami remiantis tam tikra teorija. Teorijos nėra vien faktų interpretavimo sistemos, jos padeda atlikti ir mokslinius tyrimus. Asmenybės teorijų yra daug ir kiekviena vis kitais aspektais bando paaiškinti, kas gi yra žmogaus asmenybė, kaip ji funkcionuoja. Jos egzistuoja papildydamos viena kitą. [8, 35-37 psl. ]. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-23
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai8
Dydis18.71 KB
AutoriusIrena
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasS. Daukilas
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybes teorijos (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 2 Klasė/kursas
  • S. Daukilas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą