Išplėstinė paieška
 
 
 

Asmenybės teorijos

  
 
 
123456789
Aprašymas

Asmenybės sąvoka. Psichodinaminės krypties asmenybės teorijos. Psichodinaminė Z. Froido (S. Freud) asmenybės teorija. Sapnai. Asmenybės vystymasis pagal Froidą. K. G. Jungo analitinė asmenybės teorija. Jungas ir Froidas.

Ištrauka

Asmenybės sąvoka. Mes, suaugę ir vaikai, esame žmonės – labai sudėtingos būtybės, apibūdinamos individo, asmens ir asmenybės sąvokomis. Manau, kad sąvoka asmenybė – tai kažkas, ko negalima paaiškinti. Asmenybė yra suvokiama keliais lygiais. Bendriausia prasme asmenybe galima vadinti kiekvieną žmogų, kuris suvokia aplinką bei save ir kontroliuoja savo veiksmus. Buitiniame lygyje asmenybėmis vadinami žmonės, kurie savo veikloje yra pasiekę reikšmingų rezultatų. Vadinasi asmenybė – tai žmogus, pasiekęs tam tikrą psichinio ir dvasinio išsivystymo lygį. Tačiau nėra vieningo asmenybės apibrėžimo – jų priskaičiuojama labai daug ir tarp jų nėra nė vieno, kurį būtų galima paneigti. Vieni apibrėžimuose akcentuoja asmenybės santykį su aplinka, kiti – psichinių procesų visumą, dar kiti – asmenybės bruožų unikalumą. Asmenybė yra per daug sudėtinga, kad ją būtų galima paaiškinti vienu teoriniu modeliu. Panašiai yra ir su asmenybės teorijomis: jų yra begalo daug ir kiekviena vis kitaip bando paaiškinti, kas yra žmogaus asmenybė ir kaip ji funkcionuoja. Tačiau visos šios teorijos yra teisingos ir egzistuoja, papildydamos viena kitą.
Pirmieji bandymai apibūdinti žmogaus asmenybę, jos elgesio dėsningumus siekia neatmenamus laikus: įvairių faktų, pastebėjimų galima rasti mituose, pasakose, istoriniuose veikaluose bei religiniuose raštuose.
Psichodinaminės krypties asmenybės teorijos. Šiai krypčiai atstovaujantys autoriai Jungas, Froidas Eriksonas teigia, kad asmenybės jausmus, mąstymą ir veiklą sąlygoja vidiniai veiksniai, vidinių jėgų sąveika, tai yra sąveika tarp sąmonės ir pasąmonės, tačiau ypatingas dėmesys skiriamas pasąmonės įtakai. Jie pabrėžia stresuojančias aktyvias asmenybės jėgas, apsprendžiančias mūsų elgesį ir veikiančias mūsų jausmus, konfliktus, troškimus ir pasąmoninius motyvus, todėl vadinasi gilumine psichologija. Ši kryptis vadinama psichodinamine, nes nagrinėja asmenybės raidą ilgesnį laiko tarpą – nuo asmenybės gimimo iki tikėtino tapsmo brandžia asmenybe. Šios krypties teorijos dar vadinamos psichoanalitinėmis.
Psichodinaminė Z. Froido (S. Freud) asmenybės teorija. Vienos gydytojas Froidas (1856 – 1939) buvo pirmasis ir žymiausias psichodinaminės pakraipos asmenybės teorijos autorius. Antisemitizmas privertė jį pasirinkti ne mokslininko kelią, o dirbti gydytoju. Ir savo teriją jisai sukūrė iki 1930m. dirbdamas neurologinėje klinikoje. Savo teorijoje rėmėsi Helmnoltsu, kuris teigia, kad energija gali būti transformuota, bet išnykti negali. Ir antrasis dėsnis, kuriuo jis rėmėsi, kad žmogaus organizmas yra dinaminė sistema, kurioje veikia fizikiniai ir cheminiai dėsniai. Froidas šiuos du dėsnius sujungė ir pastebėjo, kad ligonio samprotavimai neturi organinio pagrindo, tačiau jie gali imituoti realybę, kuri pacientui atrodo visiškai tikra. Tačiau ilgainiui jis pastebėjo, kad hipnotinė metodika turėjo tik trumpalaikį efektą. Froidas suprato, kad hipnozė nepadėjo išaiškinti reiškinio priežasčių ir nepašalino jų. Todėl Froidas sukūrė laisvų asociacijų metodą. Pagrindinė šios teorijos mintis buvo ta, kad žmogaus elgesį lemia pasąmonė, kurios žmogus negali kontroliuoti ir dažnai net nesuvokia jos turinio. Žmogaus psichikoje Froidas išskyrė 3 lygius:
- sąmonę ( tai tarsi matoma ledkalnio viršūnė, nedidelė psichikos dalis, kurią žmogus gali kontroliuoti);
- priešsąmonę ( joje yra informacija, kurią pastangų dėka galima perkelti į sąmonės lygį);
- pasąmonę ( pati reikšmingiausia dalis, primenanti neribotos apimties saugyklą, į kurią patenka visa, kada nors gauta informacija, į kurią išstumiami nemalonūs prisiminimai, kuriuos žmogus mano užmiršęs; būtent pasąmonėje reikėtų ieškoti įvairių sapnų, apsirikimų, užmiršimų, nesąmoningų poelgių priežasčių; į pasąmonę patekusios neišspręstos problemos niekur nedingsta, o toliau kelia pasąmoninius konfliktus, griaunančius žmogaus asmenybę iš vidaus).
Minėti psichikos lygiai pasireiškia visoje žmogaus asmenybėje, kurią taip pat sudaro 3 dalys: id, ego, superego.
Id – seniausias, didžiausią reikšmę turintis asmenybės sluoksnis, kuris yra pasąmonės energijos šaltinis, teikiantis ją asmenybei iš įgimtų instinktų maistui, vandeniui, orui, giminės pratęsimui ir agresijai. Ši asmenybės dalis vadovaujasi malonumo siekimu, ignoruodama aplinkos reikalavimus, visuomenės normas. Id kryptingai atsako į instinktus, kūno reikalavimus ir biologinius poreikius. Froidas teigia, kad žmogaus organizmas yra kompleksinė – energetinė sistema ir jam reikalinga psichinė energija, kurios šaltinis yda. Id apima visa tai, kas įgimta. Norai ir troškimai kyla dėl kūno potraukių ir sukelia tam tikrą įtampa, kuri reikalauja palengvinimo arba patenkinimo. Jeigu poreikiai yra patenkinami mes jaučiame malonumą, o kai nepatenkinami – jaučiame skausmą arba frustraciją. Id daugiau susijęs su kūnu negu su išoriniu pasauliu. Id nepasiduoda logikai ar protui. Id vienintelis tikslas sumažinti jaudinimąsi iki minimumo, vadovaujantis malonumo principu. Id atsiranda su gimimu ir trunka iki mirties. Paklauskime savęs, kada mes elgiamės vadovaudamiesi vien Id ? O atsakymas yra visai paprastas: kai mes veikiame impulsyviai, arba pagal principą čia ir dabar, tuo metu Id kontroliuoja mūsų elgesį. Ir mes elgiamės kaip išlepinti vaikai. Id palengvina įtampa, tačiau ne visada galima taip paprastai įtampą pašalinti, tada kylą frutracija, diskomfortas. Tačiau Id nesugeba atskirti atminties vaizdo ir realaus objekto, tai gali atlikti tiktai Ego. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-31
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis18.22 KB
AutoriusIrma
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybes teorijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą