Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>S. Freud ir C.R. Rogers asmenybės teorijų palyginimas (2)

S. Freud ir C.R. Rogers asmenybės teorijų palyginimas (2)

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

S. Freudo (psichoanalitinė kryptis) ir C. Rogers, (humanistinė kryptis) asmenybės teorijų palyginimas. Įvadas. Psichodinaminė kryptis, Humanistinė kryptis. S. Freud ir C. Rogers asmenybės struktūros. Motyvacija. Asmenybės augimas ir vystymasis. Psichopatologija. Kitimai (psichinė sveikata). Psichoterapinių poveikių įtaka. Teorijų vertinimo kriterijai. Išvados.

Ištrauka

Skirtingos psichologijos kryptys pateikia skirtingus asmenybės apibrėžimus. Kiekvienas asmenybę supranta savaip ir apibūdina ją remdamasis savo patirtimi, išgyvenimais. Asmenybė nuolat yra tyrinėjama ir bandoma ją giliau pažinti, išsiaiškinti, kas nulemia tam tikrą elgesį, ir kodėl vienoms asmenybėms toks elgesys visiškai būdingas, o kitoms ne. Asmenybę tiriantis mokslas vadinamas- Personologija. Jis tyrinėja žmogaus asmenybę įvairiais aspektais, pateikia ir įvertina asmenybės teorijas. Asmenybės teorijos, turi remtis šiais pagrindiniais komponentais:
1. Asmenybės struktūra
2. Motyvacija – kas skatina žmones tam tikriems poelgiems.
3. Asmenybės augimas ir vystimasis – kaip tampame tuo, kas esame.
4. Psichopatologija – aiškina, kodėl ne visi žmonės sugeba prisitaikyti ir normaliai funkcionuoti.
5. Kitimai (psichinė sveikata) – pateikiami sveikos asmenybės įvertinimo kriterijai.
6. Kaip asmenybė kinta psichoterapinių poveikių įtakoje.
Remiantis šiais komponentais aprašoma asmenybės teorija. Šiame darbe palyginamos dviejų priešingų psichologijos krypčių asmenybės teorijos: psichodinaminės (Z.Freud) ir fenomenologinės humanistinės (C.Rogers).
Psichodinaminės teorijos remiasi psichoanalize.Psichodinaminės teorijos pabrėžia vidinį konfliktą tarp įvairių asmenybės aspektų kaip motyvacijos ir veiklos pagrindą .Įvairūs poreikiai ir motyvai kovoja dėl pirmenybės reguliuoti elgesį. Kiekviena asmenybė, priklausomai nuo jos patyrimo, išsprendžia tą konfliktą skirtingu intensyvumo ir produktyvumo laipsniu (L.Andrikienė, E.Laurinaitis, R.Milašiūnas, 2004).
Humanistinė teorija priešinga psichoanalizės teorijai, ji gilinasi į savąjį "aš" ir savo egzistavimą. Svarbiausias asmenybės siekimas yra savęs realizavimas ir aktualizavimas, savęs ir savo išgyvenimų pažinimas (J.Lapė, G.Navikas, 2003).
Šio darbo tikslas yra palyginti dviejų krypčių, psichodinaminės ir humanistinės fenomenologinės, autorių asmenybės teorijas – pabrėžti panašumus ir skirtumus, įvertinti teorijas pagal vertinimo kriterijus.

Psichodinaminė kryptis tvirtina, jog asmenybės motyvacija ir veiklos pagrindas paremtas vidiniais konfliktais tarp įvairių asmenybės aspektų. Žmogaus elgesys yra multideterminuotas – kiekvienas poelgis yra motyvuotas, ne atsitiktinis, nulemtas išankstinių psichologinių ir nepsichologinių įvykių. Pasamonės vaidmuo psichiniame gyvenime pagrindinis, nes tiesiogiai susietas su biologiškai sąlygotais poreikiais. Sąmoningi procesai sudaro tik nedidelę psichinio gyvenimo dalį. Elgsena aiškinama iracionalumo pagrindu. Psichoanalizės pamatinėmis nuostatomis laikomi malonumo – nemalonumo, biologinės prigimties ir genetiniai vystymosi principai (L.Andrikienė, E.Laurinaitis, R.Milašiūnas, 2004, p.12). Sigmundas Freudas (1856 – 1939), austrų gydytojas psichiatras, laikomas psichoanalizės pradininku. Psichoanalizė – tai asmenybės ir psichopatologijos teorija, padedanti gydyti psichikos sutrikimus ir tyrinėti individo vidinį psichologinį pasaulį. Psichoanalizė per ilgą laiką kito, tačiau išliko S. Freudo sukurtas asmenybės modelis ir pamatinės nuostatos apie žmogaus psichologinį funkcionavimą – tai liko pagrindu visoms psichoanalitinėms teorijoms (L.Andrikienė, E.Laurinaitis, R.Milašiūnas, 2004, p.11). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-03-26
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai6 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis26.3 KB
Autoriuslialia
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasBaksevičius
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word S. Freud ir C.R. Rogers asmenybes teoriju palyginimas (2) [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Baksevičius
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą