Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Aš vaizdas ir savęs vertinimas (2)

Aš vaizdas ir savęs vertinimas (2)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Mūsų Aš vaizdas. Aš – vaizdo įsisąmoninimas. Aš – vaizdo pastovumas. Aš – vaizdo turinys. Aš – vaizdo formos. Aš – vaizdo vystymasis. Savęs vertinimo turinys. Savęs vertinimo veiksniai. Savęs vertinimo lygiai. Kaip stiprinti savosios vertės jausmą ir pasitikėjimą savimi. Išvados.

Ištrauka

Žmogaus sugebėjimas suvokti ir geriau ar menkiau pažinti savo vidinį pasaulį vadinamas savimonė. Savimonę arba savęs įsisąmoninimą, pirmiausia reikėtų suprasti kaip savęs pažinimo ir vertinimo procesą. Šio proceso rezultatas būtų savęs vaizdas, vadinamas Aš vaizdu.
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad žmogaus Aš yra labai paprastas ir savaime suprantamas darinys, tačiau tai apibrėžti nėra lengva.
Psichologinėje literatūroje Aš apibūdinimui vartojami įvairūs terminai: "autokoncepcija", "Aš vaizdas", "savivaizdis" ir daugybė kitų. Nepaisant sąvokų įvairovės, žmogaus Aš yra viena iš svarbiausių asmenybės psichologijoje. Aš vaizdas yra ir socialinio suvokimo dalis, nes žmogus savireflekcijos dėka tampa ne tik suvokimo subjektu, bet ir objektu.Taigi kiekvienas žmogus susikuria savo Aš vaizdą, palyginti pastovią, daugiau ar mažiau įsisąmonintą ir išgyvenamą kaip vienintelę individo vaizdinių ir nuomonių apie save sistemą, kuria vadovaudamasis jis sąveikauja su kitais žmonėmis ir vertina pats save. Kitais žodžiais tariant, Aš vaizdas – tai mūsų žinių apie save bei nuostatų savo pačių atžvilgiu visuma, o trumpiau ir paprasčiau – tai savęs paties įsivaizdavimas.
Kiekvieno iš mūsų Aš vaizde galima išskirti du aspektus:
1) Žinias apie save ( tai ne tik žinojimas, kas mums būdinga, bet ir kiek išreikšti mumyse vieni ar kiti bruožai).
2) Savosios vertės jausmą (savęs įvertinimą), t.y. nusiteikimą savo paties atžvilgiu, savo vertingumo išgyvenimą, kuris tarsi persmelkia visą savęs suvokimą ir Aš vaizdą.
Žmogus gimsta neturėdamas Aš vaizdo. Ką tik gimęs kūdikis skirai įvairius aplinkos daiktus, garsus, vaizdus, tačiau nesugeba išskirti savęs iš aplinkos. Pamažu, manipuliuodamas daiktais ir bendraudamas su jį supančiais žmonėmis, vaikai pradeda pažinti save. Savojo Aš gyvenimas prasideda, kai vaikas ima atskirti Aš nuo ne Aš.
Aš – vaizdas visada sąlygoja mūsų asmenybės aktyvumą ir galimybes. Pavyzdžiui palankus arba nepalankus Aš – vaizdas skatinamai ar slopinamai veikia mūsų aktyvumą. Kad nuo savojo Aš suvokimo priklauso žmonių galimybės, įrodo ir hipnozė: įteigus žmogui vienas ar kitas jo Aš galimybes, jis ištiesų sugeba atlikti tai, ko įprastoje būsenoje nepajėgtų.
Kita vertus, sėkminga ar nesėkminga mūsų veikla atitinkamai veikia Aš- vaizdą. Galima sakyti, kad mūsų Aš – vaizdas ir mūsų veikla bei aktyvumas yra tarpusavyje susiję, vienas nuo kito priklauso.
Mūsų Aš susieja į visumą įvairias mūsų mintis, jausmus, norus, veiksmus ir pan., t.y. leidžia mums pajusti savo asmenybės vientisumą. Be to, Aš dėka juntame, išgyvename save kaip tą patį praeityje, dabartyje ir ateityje, ir šitaip suvokiame bei jaučiame tapatumą sau. Todėl kiekvieno mūsų Aš – tai tarsi mūsų asmenybės šerdis, vidinio pasaulio ašis, centras. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis15.48 KB
AutoriusLina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word As vaizdas ir saves vertinimas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą