Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Asmenybė ir asmenybės teorijos

Asmenybė ir asmenybės teorijos

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Asmenybės apibrėžimai. Asmenybės teorijos sudėtinės dalys. Asmenybės teorijų grupės. Išvados.

Ištrauka

Asmenybė yra labai turtinga ir įvairi visuma. Daug mokslininkų bandė ją tyrinėti ir suprasti – kai kurie tyrinėjo siauras asmenybės sritis, kiti ieškojo globalaus asmenybės supratimo. Įvairios teporijos. Pateikiamos klasikiniuose asmenuybės psichologijos vadoveliuose, yra dažnai liginamos tarpusavyje. Jos turi ir panašumų, ir skirtumų. Kai kurie psichologai siulė kurti vieną apibendrintą eklektišką teoriją, sujungiančią visų teorijų geriausias puses. Vis tik teorijų skirtumai yra tiek dideli, kad iš jų visų sukurti vieną išsamią teoriją yra praktiškai neįmanoma.

Darbo objektas – Asmenybė ir jos teorijos.
Darbo tikslas – Išsiaiškinti kaip asmenybę traktuoja mokslininkai ir kokios jos teorijos.


Žodis "asmenybė" anglų kalboje (personality) yra kilęs iš lotyniško žodžio "persona". Šis žodis reiškė kaukes, kurias dėvėdavo aktoriai Senovės Graikijoje teatrinių pasirodymų metu. Nuo tada iki dabar terminas asmsmenybė yra vartojamas daugelio žmonių įvairiausiose gyvenimo srityse. G. Allport ( 1937 ), pripažintas vienas iš žymesnių asmenybės teoretikų, surado šimtus termino "asmenybė" arba jo sinonimų panaudojimo atvejų literatūroje, mene, teisėje, filosofijoje ir psichologijoje, jau nekalbant apie kasdieninį gyvenimą, kur į termino "asmenybė" reikšmę dažniau įtraukiamas "išorinis socialinis įvaizdis" ( "Rūta – kukli asmenybė"; "Petras – nemaloni asmenybė" ir pan. ), neatitinkantis psichologų naudojamos termino reikšmės. Psichologai neskirsto asmenybių į geras ar blogas ir stengiasi atsiriboti nuo išorinių savybių.
Dėl to, kad terminas ‚asmenybė" tapo toks populiarus kasdieniniame gyvenime, kai urie psichologai ( pvz., H.Murray, 1938 ) pasiūlė asmenybės psichologijos mokslą pavadinti personologija tam,kad būtų galima atsiriboti nuo neprofesonalaus termino "asmenybė" vartojimo. Nors žodis "personologija" netapo labai populiarus , vis tik jis yra kaikurių psichologų vartojamas kaip asmenybės psichologijos arba mokslo apie asmenybę sinonimas.
Nepaisant to, kad psichologai stengėsi atsiriboti nuo neprofesionalų požiūrio į asmenybę, iki šiol nėra sukurto vieningo "asmenybės" apibrėžimo, kurį būtų galima pateikti įvade į "Asmenybės psichologija". Kiekvienas autorituri savo požiųrį į asmenybę ir dažnai pateikia skirtingą nuo kitų apibrėžima. Tokiu būdu ternmino "asmenybė" reikšmė psichologijoje iki šiol yra labai įvairialypė. G.allport ( 1937 ) nuodugniai peržvelgė literatūrą ir savo gyvenimo laikotarpiu surdo apie penkisdšimt asmenybės appibrėžimų, kuriuos suskirstė į keletą kategorijų:
1. Biosocialiniai ( išorinės regimybės ) apbrėžimai – atitinka buitinį termino "asmenybė" vartojimą. Jie sutapatina asmenybę su "individo, kaip socialinio stimulo, vertingumu". Būtent kitų reakcija nuliame žmogaus asmenybę. Pagal tokius apibrėžimus galima tiesiog sakyti, kad individas neturi jokios asmenybės, išskyrus tą, kuri egzistuoja aplinkinių reakcijoje.
2. Biofizikiniai apibrėžimai – pagal juos asmenybėje egzisyuoja ir suvokiama pusė, ir oganinė pusė. Tad asmenybę pagal šiuos apibrėžimus reikia sieti su specifinėmis individo savybėmis,kurias galima objektyviai išmatuoti ir aprašyti.
3. "Omnibuso" apibrėžimas – juose trminas "asmenybė" naudojamas viskam, kas liečia individą. Tada teoretikas, aprašydamas individą, išvardina, jo nuomone, svarbiausias sąvokas, kurios ir sudaro asmenybę.
4. Šiuose apibrėžimuose pebrėžiama integruojanti organizuojanti asmenybės funkcija. Čia asmenybė yra tai, kas sutvarko ir derina skirtingas indvidualaus elgesio rūšis. Akcentuojama nedaloma specifinė visuma.
5. Kai kurie teoretikai paprėžia asmenybės svarba reguliuojant elgesį. Asmenybė yraįsivaizduojama kaip skirtingi ir tipiški reguliavimo mėginimas.
6. Dar kiti apbrėžimai tapatina asmenybę su unikaliais arba indvidualias elgesio aspektais. Ir tada terminas "asmenybė" yra naudojamas pavadinyi tam, kas skiria individą nuo kitų žmonių.
7. Galiausiai kai kurie teoretikai mano, kad asmenybė sudaro žmogaus esmę. Tokiuose apibrėžimuose asmenybė taptinama su labiuasiai reprezentuojama individą dalimi. Tai galėtų būti apibrėžimas – "asmenybė yra tai, kuo žmogus iš tiesų yra". Tada asmenybė turi tai, kas yra labiausiai tipiška ir giliausia žmogaus charakteristika. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-23
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis18.48 KB
AutoriusLaura
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybe ir asmenybes teorijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2007-05-21 IP: 84.32.61.145
    jonas sako

    penktos klases lygio darbas

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą