Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Asmenybės psichologija (3)

Asmenybės psichologija (3)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Asmenybės samprata. Asmenybės psichologijoje pagrindinės sąvokos. Asmenybės struktūra. Asmenybės teorijos. Išvados.

Ištrauka

Psichologija - mokslas tiriantis psichinius reiškinius, jų kilmę, raidą, reiškimosi formas ir mechanizmus. Iš esmės jos pagrindinis objektas yra žmogaus psichika arba elgesys. Viena iš psichologijos sričių yra asmenybės psichologija. Šiai sričiai priskiriamos tos psichologinės teorijos, kurios nagrinėja žmogų kaip visumą. Psichologija siekia atsakyti į aibę klausimų, susijusių su žmogumi. Kodėl žmogus taip elgiasi? Psichologija imasi sudarinėti sąvokų ir teorijų sistemą, kuri užfiksuotų ir apibūdintų žmogų. Aišku, ta sistema – nėra žmogus, o tik pastangos dėl jo gerovės, noras perprasti, numatyti, kontroliuoti, keisti.
Asmenybės teorijos yra daug platesnio pobūdžio nei kitokio tipo psichologijos teorijos, nes jos bando visapusiškai paaiškinti ir nuspėti žmogaus elgesį. Tad savo esme asmenybės teorija turėtų aiškinti įvairius psichologinius reiškinius, procesus ir jų sąveikas, potencialiai apjungdama įvairių psichologijos sričių tyrinėjimų rezultatus. Pagrindinė tokios teorijos užduotis būtų sukurti pilną žmogaus funkcionavimo modelį, kurio pagrindu būtų galima prognozuoti žmogaus elgesį.

Žmogus yra sudėtinga gyva sistema, sudaryta iš daugybės somatinių, fiziologinių ir psichinių savybių. Visos šios savybės kiekviename žmoguje sudaro visumą, savitai kontaktuojančią su gamtine ir visuomenine aplinka. Žmogus, kaip somatinių, fiziologinių ir psichinių savybių integruota visuma, santykiaujanti su gamtine ir visuomenine aplinka, vadinamas asmenybe.
Asmenybė, kaip sudėtinga visuma, kuri yra unikali, nepasikartojanti. Ji sudaro kiekvieno žmogaus apibrėžtumą ir skiria jį nuo kitų individų. Ji yra visos žmogaus psichinės veiklos-procesų, būsenų, savybių- integratorius, užtikrinantis žmogaus savo "aš" supratimą, savireguliavimą ir adaptaciją prie aplinkos. Asmenybė visada kontaktuoja su kitoms asmenybėmis ir užima tam tikrą padėtį grupėje ir apskritai socialinėje erdvėje. Ji yra kiekvienas žmogus. Kai augantis vaikas bendrauja su mama, mes laikome jį "besiformuojančia asmenybe", alkoholiką laikysime "asmenybe su patologiniais pakitimais" ir pan.

Asmenybės psichologijoje yra penkios pagrindinės sąvokos- tai: žmogus, individas, individualybė, asmuo, asmenybė.
Individas- tai atskira būtybė, apribota nuo kitų erdvės ir laiko atžvilgiu, ir kuri skiriasi nuo kitų kokybiniu struktūros ir elgesio skirtumais.
Individualybė-tai individo savybių visuma, apibūdinanti jį kaip nepakartojamą.
Asmuo tai – individas, susijęs su visuomene.
Asmenybė- tai individo savitumas, jo pastovių reikšmingų įgimtų ar įgytų savybių visuma. Asmenybė įgyja prasmę, kai pripažįstama žmogaus laisve pasaulyje. Žmogus vertinamas kaip atskira, nepakartojama asmenybė. Asmenybė yra atskiras vidinis pasaulis.
Žmogus- tai viso to visuma. Jis ir individas, ir individualybė, ir asmuo, ir asmenybė.
Kiekvienas turi buitinį asmenybės suvokimą. Buitinės asmenybės charakteristikos yra bendrumas, nesąmoningumas, akivaizdumas.
Asmenybės charakteristikos buitinėse sąlygose yra besąlyginis vertingumas "Jis tikra asmenybė", savarankiškumas – sugeba būti nepriklausomas nuo aplinkos, originalumas. Asmenybe laikomas asmuo, kuris išsiskiria iš kitų: priklausomybė nuo vertinimų, prieštaringumas, elementarumas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-22
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis14.24 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybes psichologija (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą