Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Juridiniai asmenys (2)

Juridiniai asmenys (2)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Juridiniai asmenys. Juridinio asmens samprata bei bendrosios žinios apie jį. Juridinių asmenų skirstymas, civilinė atsakomybė. Neribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys. Indviduali įmonė. Ūkinės bendrijos. Ūkinės bendrijos samprata. Ūkinės bendrijos narių turtinės teisės. Ūkinės bendrijos narių neturtinės teisės. Ūkinės bendrijos atsakomybė tretiesiems asmenims pagal prievoles. Ribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys. Akcinė bendrovė ir uždaroji akcinė bendrovė. Akcinės bendrovės samprata. Akcinių bendrovių rūšys. Akcijos ir obligacijos. Bendrovės turtas. Akcininkų turtinės ir neturtinės teisės ir pareigos. Kooperatinės bendrovės. Kooperatinės bendrovės (kooperatyvo) samprata. Kooperatinės bendrovės kapitalas. Žemės ūkio bendrovės. Europos ekonominių interesų grupė. Europos bendrovė. Nepelno organizacijos. Išvados.

Ištrauka

Civilinėje teisėje asmenys skirstomi į juridinius bei fizinius. Fizinis asmuo- tai pilietis, kuris užsiima komercine, ūkine veikla, neturėdamas juridinio asmens statuso. Fiziniai asmenys, kurie įstatymų nustatyta tvarka verčiasi ūkine komercine veikla, laikomi verslininkais. Juridinis asmuo- savo pavaidinima turinti įmonė, įstaiga ar organizacija, kuri gali savo vardu įgyti ir turėti teises bei pareigas, būti ieškovu ar atsakovu teisme. Juridiniai asmenys skirstomi pagal keletą kriterijų. Visų pirma pagal asmens tikslą juridiniai asmenys skirstomi į privačiuosius ir viešuosius juridinius asmenis. Pagal atsakomybės laipsnį juridiniais asmenys skirstomi į ribotos ir neribotos civilinės atsakomybės asmenis. Neribotos civilinės ataskomybės juridiniais asmenimis yra indvidualiosios įmonės ir ūkinės bendrijos, visi kiti juridiniai asmenys yra ribotos civilinės atsakomybės (pvz. Akcinės bendrovės, Uždarosios akcinės bendrovės, kooperatyva ir t.t.). Šių dviejų grupių juridinių asmenų skirtumas yra tas, kad jeigu neužtenka neribotos civilinės atsakomybės juridinio asmens turto, už jo prievoles atsako juridinio asmens dalyvis (t.y. atsako visu savo turtu).


Juridiniais asmenimis vadinami kolektyviniai žmonių junginiai ir tam tikrais įstatymais numatytas vieno asmens darinys, kurie turi atskirą turtą, gali savo vardu įgyti turtines bei asmenines neturtines teises ir turėti pareigas, būti ieškovai ir atsakovai teisme, arbitraže ar trečiųjų teisme. Juridiniai asmenys yra ūkio subjektai, tokie kaip įmonės, bankai ir kredito įstaigos, draudimo organizacijos, kitos įstaigos (valstybinės valdžios ir valdymo, mokslo ir kt.), visuomeninės organizacijos, partijos. Jie vykdo labai įvairią ūkinę komercinę, kultūrinę, visuomeninę, politinę veiklą.
1994 m. pirmą kartą Lietuvos teisės istorijoje nustatyta, kad juridinį asmenį gali steigti vienas asmuo (fizinis arba juridinis asmuo). Tokią galimybę - vienam asmeniui steigti juridinį asmenį - numatė LR akcinių bendrovių įstatymas. Taigi akcines bendroves, turinčias juridinio asmens teises, gali steigti vienas asmuo. Kitų rūšių įmonių, turinčių juridinio asmens teises, vienas asmuo steigti neturi teisės.
Juridinių asmenų steigimo, valdymo, reorganizavimo ir likvidavimo tvarką nustato LR CK 2.33-2.131 str., kai kurie įstatymai: LR įmonių 1990 m. gegužės 8 d. įstatymas (Valst. žinios. 1990. Nr.14-395) su papildymais ir pakeitimais, kai kurių rūšių įmonių įstatymai, LR įmonių rejestro 1990 m. liepos 31 d. įstatymas (Valst. žinios. 1990. Nr.24-599), Lietuvos banko 2001 kovo 13 d. įstatymas (Valst. žinios. 2001. Nr.28-890), LR komercinių bankų 1994 m. gruodžio 21 d. įstatymas (Valst. žinios. 1995. Nr.2-33), LR draudimo 1996 m. liepos 10 d. įstatymas (Valst. žinios. 1996. Nr.73-1742), LR visuomeninių organizacijų 1998 m. birželio 11 d. įstatymas (Valst. žinios. 1998. Nr.59-1653), LR politinių partijų 1990 m. rugsėjo 25 d. įstatymas (Valst. žinios. 1990. Nr.29-692).
LR CK 2.33 str.:nusako juridinio asmens sąvoką.
"1. Juridinis asmuo yra savo pavadinimą turinti įmonė, įstaiga ar organizacija, kuri gali savo vardu įgyti ir turėti teises bei pareigas, būti ieškovu ar atsakovu teisme.
2. Šios knygos II dalies normos taikomos atskiroms juridinių asmenų teisinėms formoms, išskyrus, jeigu šio kodekso normos numato kitaip." Pagal šį straipsnį juridiniu asmeniu gali būti laikomas toks kolektyvinis fizinių asmenų junginys ar vieno fizinio asmens darinys, kuris turi šiuos požymius:
a) organizacinį vieningumą, įtvirtintą norminiame akte, juridinio asmens įstatuose, nuostatuose, statutuose;
b) turto atskyrimą nuo jo steigėjų turto;
c) turtinių ir neturtinių teisių ir pareigų įgijimą savo vardu;
d) savarankišką atsakomybę už savo prievoles.
LR CK 2.39 - 2.43 str. numato, kad juridinis asmuo privalo turėti pavadinimą, kuris yra juridinio asmens nuosavybė ir negali prieštarauti viešajai tvarkai, gerai moralei ir klaidinti visuomenės. Šis pavadinimas turi būti sudarytas laikantis bendrinės lietuvių kalbos normų. Kadangi pavadinimas yra juridinio asmens nuosavybė, todėl įstatymas draudžia įgyti teises ir pareigas prisidengiant kito juridinio asmens pavadinimu. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-18
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis23 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis240.59 KB
AutoriusSandra
Viso autoriaus darbų18 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Juridiniai asmenys (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 23 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą