Išplėstinė paieška
 
 
 

Nerimas ir baimės

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Nerimas. Fobijų sąvoka. Fobijų rūšys, diagnostika, gydymas. Išvados.

Ištrauka

Paprastą baimę žmogus paprastai gali nugalėti. Kartais lengvai, kartais didelėmis valios pastangomis, bet savarankiškai. Tarkim, jūs baiminatės važinėtis elektriniais traukiniais, bet važinėti labai reikia. Tam tikras nerimas yra visą laiką, kai esame budrūs. Kartais nerimas suaktyvėja ir nedingsta, tampa labai stiprus ir jaučiamas visada, o tai trukdo normaliai žmogaus veiklai. Tuomet diagnozuojamas generalizuotas nerimo sutrikimas. Su fobija susidoroti kur kas sunkiau. Jos rūšių esama daug: tai žmogų persekiojantys priminimai, potraukiai, lūkesčiai, abejonės, lydimi begalinių patikrinimų: ar išjungtos namie dujos, užgesinta šviesa, uždaryti langai, užrakintos durys... šie reiškiniai gali būti paplitę ir tarp sveikų žmonių, todėl, įtarus turint
ką nors panašaus nereikėtų imtis diagnozės.
Tad fobijos skiriasi nuo visų kitų baimių ypatingo stiprumo jėga ir žmonių negalėjimu ją įveikti savo pačių jėgomis. Tiesa, fobijos apimtas žmogus puikiai suvokia asmeninės padėties kvailumą ir pats kritiškai į šia padėtį žvelgia. Todėl fobijas bandoma nuslėpti.
Šiame darbe aptarsiu kas tai yra nerimas, fobijos, kokios jų rūšys, diagnostika bei gydymas. Ši tema ne tik įdomi, bet ir nauja.
1. Nerimas
Dauguma žmonių jaudinasi ir kai kuriais gyvenimo atvejais yra streso būsenoje. Kaip mums suprasti, kada tai normalu, o kada ne? Tam tikras nerimas yra visą laiką, kai esame budrūs. Kartais nerimas suaktyvėja ir nedingsta, tampa labai stiprus ir jaučiamas visada, o tai trukdo normaliai žmogaus veiklai. Tuomet diagnozuojamas generalizuotas nerimo sutrikimas. Jis pasireiškia kasdieniniu nerimu ir rūpesčiu dėl įvairiausių įvykių ir reiškinių. Nerimą lydi daugelis vidaus organų nervinės reguliacijos sutrikimo simptomų. Nerimas, kaip emocinis sutrikimas. Turėtų būti diagnozuojamas ir gydomas, kai tampa neįprastas, trukdantis prisitaikyti prie aplinkos.
Nerimo sutrikimu serga 3 -5% visų žmonių (moterys 2 kartus dažniau). Apie 1% žmonių kenčia itin stiprius ir dažnai pasikartojančius panikos priepuolius. Panikos priepuoliai - tai staigi emocijų banga, lydima nemalonių fizinių pojūčių (širdies plakimo, krūtinės skausmo, oro trūkumo, prakaitavimo, svaigimo, alpimo pojūčio, pykinimo), didelės mirties baimės ir baimės prarasti kontrolę.
Ar yra skirtingos negalavimo, kurį sukelia nerimas, rūšys? Taip. Dauguma žmonių su nerimo sutrikimu turi baimių. Kartais šios baimės pasireiškia labai stipriai, kad net trukdo gyventi. Tai tipiškos baimės (fobijos). Yra dar kitų nerimo rūšių. Obsesinis kompulsinis negalavimas paveikia apie 2,5% žmonių. Žmonės turėdami šį negalavimą turi nepageidaujamas jaudinimosi mintis, kurios neišnyksta. Jie kartoja tuos pačius veiksmus, pavyzdžiui: plauna rankas ar tikrina langus ir duris, kad jos būtų uždarytos, norėdami atsisakyti šių jausmų.
Nerimas pasunkina socialinius ir darbinius ryšius, sukelia depresiją. Socialinė fobija apsunkina žmogaus adaptaciją, riboja darbo ir uždarbio galimybes. Sergantys socialine fobija savo būsenos pagerinimui dažnai ima naudoti alkoholį, narkotikus.
Sergančiųjų obsesiniu kompulsiniu sutrikimu gyvenimas yra apsunkintas įvairiausių įkyrių minčių ir veiksmų, kurie užima didžiąją ligonio dienos dalį, blogina gyvenimo kokybę.
Taip pat yra potrauminis negalavimas. Tai gali atsitikti, kai žmogus patiria gąsdinantį ar baisų atsitikimą gyvenime. Žmonės, kurie pergyveno karą, paliko šalį dėl įvairiausių priežasčių, patyrė skaudžių atsitikimų (buvo kitų žmonių mirties liudininku, buvo kankinimų, terorizmo, išprievartavimo ar kitokio nusikaltimo auka), gali turėti šį negalavimą. Jiems įkyriai kartojasi stresinio įvykio išgyvenimas prisiminimuose ar sapnuose. Jie jaučia baimę, vengia traumą primenančių veiksmų ir situacijų. Jie gali būti suirzę, nerimastingi, dažnai verkti ar turėti sunkumų susikoncentruoti. Jiems dažnai pasireiškia depresija. Jų širdis gali plakti žymiai dažniau arba neritmingai, gali skaudėti pilvą, galvą, jausti šleikštulį.
Vaikų ar paauglių amžiuje neretai pasitaiko emocinių sutrikimų, kurių pagrindas yra nerimas. Skiriami trys sutrikimų tipai: atsiskyrimo nerimas, fobinis nerimas, socialinis nerimas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-12-04
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis24 puslapiai 
Literatūros šaltiniai13
Dydis39.55 KB
Autoriusirma
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nerimas ir baimes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 24 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą