Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Nerimas, jo psichologinis poveikis žmogui

Nerimas, jo psichologinis poveikis žmogui

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Dėstomoji dalis. Nerimas. Išvados.

Ištrauka

"Emocijos ir jausmai – tai žmogaus pergyvenamas santykis su aplinkinio pasaulio daiktais reiškiniais, su kitais žmonėmis ir jų poelgiais, su savo darbu, pačiu savimi ir savo veiksmais. Visi aplinkinio pasaulio veiksniai mums sukelia vienokias ar kitokias emocijas priklausomai nuo jų reikšmingumo mūsų organizmui, poreikiams." ( Lapė J., 1980 P.73 ).
Kiekvieną dieną žmogų veikia visa eilė stresorių: gyvenimo tempo greitėjimas, padidinti protiniai krūviai, aplinkos užterštumas, santykių ir savirealizacijos sunkumai. Daugelis patiria traumuojančius išgyvenimus dėl netekčių, prievartos, priklausomybių, nesėkmių veikloje ir asmeniniame gyvenime, materialinių problemų ar kitokių priežasčių. Dėl minėtų faktorių vis dažniau trūksta energijos, blogai jaučiamės, būname įsitempę ar net prarandame pusiausvyrą. 85% visų esamų susirgimų (širdies-kraujagyslių, virškinimo trakto ligos, endokrininės sistemos sutrikimai, imuninės sistemos nusilpimas, onkologija ir kitos) yra psichologinio pobūdžio, tai reiškia sąlygoti ilgalaikių stresų ir traumuojančių išgyvenimų.
Kaip ir bet kuri emocija, nerimas yra pažįstamas kiekvienam žmogui. Jei teisingai reaguojame į neigiamas, nemalonias emocijas, geriau galime prisitaikyti prie aplinkos ir galiausiai patiriame daugiau teigiamų emocijų.
Emocijos – vienas iš psichinių procesų, prasidedantis veikiant išoriniams ar vidiniams dirginimams, ir baigiasi jiems nutrūkus.
Šiame namų darbe norėčiau išsiaiškinti vieną iš emocinių būsenų – nerimą, jo atsiradimo priežastis, nerimo poveikį žmogui, ir kaip jį įveikti.

"Nerimas, žmogaus emocinė būsena- neapibrėžtas grėsmės jausmas, kylantis dėl realaus ar įsivaizduojamo pavojaus. Nuo baimės, kaip reakcijos į konkretų pavojų, skiriasi pavojaus nekonkretumu, grėsmės difuziškumu. Nerimą sukelia grėsminga, neiveikiama situacija, neįsisamoninti konfliktai, vienas kitam prieštaringi motyvai." ( Psichologijos žodynas, 1993 P.181 )
Jau vaikystėje žmogus susiduria su nerimu. Tik vaikystėje nerimas kyla dėl kelių situacijų: tarpasmeninių santykių ir santykių šeimoje. Pereinant iš vaikystės į paauglystę, nerimo struktūra kinta. Tai atsiranda dėl to, kad paaugliai plačiau suvokia juos supanti pasaulį. Jie suvokia ne tik šeimos ar mokyklos socialinį kontekstą, bet atsiranda ir su seksualiniais dalykais, su pinigais ir darbu susijusio nerimo. Vieni paaugliai pasirenka racionalius nerimą kelenčių situacijų įveikimo būdus (stengiasi spręsti problemą, siekia paramos ir pagalbos, bando pasirengti ir numatyti, stiprina save ir t.t.), kiti dažniausiai tiek racionalius, tiek neracionalius arba vien neracionalius susidorojimo su nerimu būdus, dažniausiai tie būdai yra pasyvūs (vengimas, panika, visiškas atsisakymas kaip nors reaguoti). Labai nerimastingiems gali prireikt psichologo pagalbos, kad padėt pačiam aiškiau suprast, dėl ko jis nerimauja, kaip reaguoja į nerimą keliančias situacijas ir koks reagavimo būdas yra racionaliausias.
Nerimą sukelia situacijos neapibrėžtumas, informacijos trūkumas, savęs nevertinimas, priklausomybė nuo kitų nuomonės, pagalbos poreikis grėsmės akivaizdoje ir kt. Dauguma žmonių jaudinasi ir kai kuriais gyvenimo atvejais yra streso būsenoje. Kaip mums suprasti, kada tai normalu, o kada ne? Tam tikras nerimas yra visą laiką, kai esame budrūs.
Kita teorija teigia, kad nerimas signalizuoja apie suintensyvėjusius pasąmonėje glūdinčius impulsus, jei nerimas viršija adaptacines organizmo galimybes, vystosi generalizuotas nerimo sutrikimas, kiti neurotiniai susirgimai.
Psicholginio nerimo simptomai: grėsmės ir baimės jausmas; padidėjęs dirglumas; panika; bloga nuojauta; siaubo jausmas; nerimas dėl smulkmenų; sumažėjusi dėmesio koncentracija; nesugebėjimas atsipalaiduoti.
Nerimas, kylantis tik gresiant nemaloniai situacijai, vadinamas situaciniu, ir tai yra nepatologinė nerimo forma. Daugelis žmonių yra patyrę trumpalaikį nerimą, kuris trunka kelias dienas ar savaites, kyla esant įtemptai išorinei situacijai ir perdėtai reaguojant į ją dėl vidinių problemų, tačiau praeina atslūgus nemalonioms aplinkybėms ar nors dalinai išsprendus vidines problemas, pvz., susitaikius su esama gyvenimo situacija. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis14.9 KB
AutoriusRita
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nerimas jo psichologinis poveikis zmogui [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą