Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Egzistencinė psichologija

Egzistencinė psichologija

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Egzistencinės psichologijos samprata. Egzistencinės psichologijos principai. Egzistencinės psichologijos šalininkai. L. Binswanger. V. Franklis. M. Bossas. R. May. Išvados.

Ištrauka

Yra nemažai psichologijos šakų, viena iš jų egzistencinė psichologija. Egzistencinę psichologiją galima apibrėžti kaip empirinį mokslą apie žmogaus egzistavimą, naudojantį fenomenologinės analizės metodą.
Egzistencinė psichologija analizuoja gyvenimo, asmenybės tobulėjimo ir dvasines problemas, moralinius ir vertybinius konfliktus. Šios žmogaus gyvenimiškosios dilemos sudaro platų egzistencinių problemų ratą, būtent todėl ir reikalinga egzistencinė psichologija.

Vokiečių filosofas Marinas Heideggeris, sujungė žmogui kylančius egzistencijos klausimus: laisvė, rinkimasis, nerimas, mirtis ir kt. su fenomenaliąja metodologija. Jis analizavo žmogaus būties kaip Dasen – "būties pasaulyje" sampratą, tai tapo egzistencinės psichologijos ir terapijos pagrindu.
Papildomą impulsą egzistencinei psichologijai suteikė Albertas Kamus, Gabrielis Marcelis, Maurine Merlau-Pony ir Jeanas Paulis Setre‘as.
Darbo tikslas: paanalizuoti egzistencinės psichologijos principus.
Darbo uždaviniai:
1. išanalizuoti egzistencinės psichologijos sampratą;
2. atskleisti egzistencinės psichologijos principus;
3. patyrinėti egzistencinės psichologijos šalininkų teiginius.


Egzistencinė psichologija asmeninės psichologijos kryptis, glaudžiai susijusi su egzistencializmo filosofija. Egzistencija (lot. existentia — buvimas) — viena iš pagrindinių egzistencializmo sąvokų, reiškianti žmogaus asmenybės būties būdą. Terminą "Egzistencija" šia reikšme pirmąkart pavartojo Kierkegaardas. Pasak egzistencialistų, "Egzistencija" yra tas centrinis žmogiškojo "Aš" branduolys, kurio dėka tasai "Aš" reiškiasi ne šiaip kaip atskiras empirinis individas ir ne kaip "mąstantis protas", t. y. kažkas visuotina (bendražmogiška), o būtent kaip konkreti nepakartojama asmenybė.
Egzistencija — tai ne žmogaus esmė, nes pastaroji, kaip moko egzistencialistai, reiškia kažką apibrėžtą, iš anksto duotą, o, priešingai, "atvira galimybė". Vienas iš svarbiausių egzistencijos apibrėžimų — jos neobjektyvumas. Žmogus gali objektyvinti savo gabumus, žinias, mokėjimus praktiškai — išorinių objektų pavidalu; toliau, jis gali padaryti savo paties nagrinėjimo objektu savo psichinius aktus, savo mąstymą ir t. t., objektyvindamas juos teoriškai. Vienintelis dalykas, kas pasprunka nuo jo tiek praktinio, tiek teorinio objektyvinimo, taigi ir nuo pažinimo, ir kas tokiu būdu nėra pavaldus jam, — tai egzistencija.
Mokymas apie egzistenciją yra nukreiptas tiek prieš racionalistinį žmogaus supratimą, kuris žmogaus esme laiko protą, tiek prieš marksistinį jo kaip visuomeninių santykių visumos supratimą.
Egzistavimas — visa kintančių, daiktų įvairovė, jų sąryšis ir sąveika. Daiktų egzistavimą negalima paaiškinti nei vien jų vidine esme, nei tik jų būtimi. egzistavimo ir esmės, būties ir tapimo vienybė leidžia suprasti visą esamybę.
Egzistencializmas - XX amžiuje atsiradusi filosofijos srovė, akcentuojanti individualumą, individo laisvę bei subjektyvumą, taip pat pasirinkimo ir atsakomybės svarbą žmogaus gyvenime.
Egzistencija atskleidžia žmogaus buvimą pasaulyje ir tai, kaip žmogus suvokia ir priima tai, kas vyksta aplinkui, kas veikia jo vidinį ir išorinį gyvenimą. Žmogus yra atsakingas už savo pasirinktą egzistencijos būdą. Buvimas yra nuolatinis tapsmas ir supratimas kaip sąmoninga sąveika su kitais žmonėmis, gamtos pasauliu ir kaip nuolatinis siekis gyventi prasmingai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis28.17 KB
Autoriusjuozas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Egzistencine psichologija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą