Išplėstinė paieška
 
 
 

Fobijos (3)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Fobijos. Fobiniai sutrikimai. Specifinės fobijos. Agorafobija. Klaustrofija. Socialinės fobijos. Kada jau galima diagnozuoti socialinę fobiją? Akrofobija. Arachnofobija. Dismorfobija. Eritrofobija. Hidrofobija. Klitrofobija. Ligų baimė. Nekrofobija. Pirofobija. Noktofobija. Išvados.

Ištrauka

Baimė – natūrali žmogaus reakcija į tai, kas nauja, nežinoma, grėsminga. Baimė nėra silpnumo požymis (kai kam atrodo, kad bailus, vadinasi, silpnas ). Vis dėl to, koks gi žmogus yra silpnas? Ogi tas, kuris bijo savo baimės, kuris bijo tą baimę parodyti. Juk ir drąsa – tai ne baimės neturėjimas, o greičiau tam tikras sugebėjimas (nepaisant baimės!) išbūti ( ir atlikti deramus veiksmus!) tam tikroje nemalonioje, ar net siaubingoje situacijoje. Drąsus žmogus yra tas, kuris bijo ir stengiasi įveikti savo baimę. Baimės šaltinis paprastai yra išoriniame pasaulyje. Įkyriosios būsenos, liguistos psichikos būsenos – žmogų kamuoja įkyrios mintys, abejonės, vaizdiniai, prisiminimai, baimės, potraukiai, kurių jis negali atsikratyti, nors ir supranta, kad jie nepagrįsti ir beprasmiški. Panaši būsena kartais gali pasitaikyti ir sveikam jautrios psichikos žmogui. Jis abejoja įprastais veiksmais(pavyzdžiui, vis tikrina, ar užrakintos durys, išjungti prietaisai), taria nereikšmingus žodžius(pavyzdžiui, "vadinasi", "vienu žodžiu" ), tačiau jam tai netrukdo. Įkyriosios būsenos atsiranda sergantiems neuroze arba kita psichikos liga. Kartais į įkyrias būsenas pastūmėja atsitiktinis negalavimas, nelaimingas atsitikimas. Ypač įkyrios ir kamuojančios būna nepagrįstos baimės arba fobijos. Ligonį apima didelis nerimas, jam svaigsta galva, smarkai plaka širdis, pila prakaitas ; jis daro įkyrius beprasmiškus veiksmus, bijo likti vienas, negali dirbti, nenori bendrauti. Kuo labiau ligonis stengiasi šių būsenų atsikratyti, tuo labiau jos trukdo jam ilsėtis, susikaupti, dirbti.
Fobijos – įkyrios baimės būsenos, apimančios žmogų tam tikrose situacijose ir sukeliančios vegetacinius sutrikimus( stipresnį širdies plakimą, prakaitavimą ir pan.). skiriama > 300 fobijų rūšių. Fobijos daugiausia žmonėms sergantiems psichopatija, neuroze, psichoze, centrinės nervų sistemos negalavimais. Gali apimti ir sveiką žmogų, tačiau jis paprastai kritiškai vertina savo būklę.


Fobiniai sutrikimai

Fobijos yra neracionali specifinių objektų, veiklos, situacijų baimė ir jų vengimas. Jei tokių situacijų nepavyksta išvengti, kyla ūminis nerimas. Pacientas suvokia, kad nėra ko bijoti, kad baimė nereali.
Gydytojai dažniausiai nustato socialinę fobiją ir agorafobiją. Pacientas, kuriam yra socialinė fobija, bijo būti viešai pažemintas, viešai kalbėti, valgyti restorane, kavinėje, šlapintis viešame tualete. Pacientas, kuriam yra agorafobija, bijo būti viešose vietose ar patekti į situacijas, iš kurių būtų sunku pabėgti, išeiti ar nesulaukti reikiamos pagalbos atsiradus simptomams. Asmuo su socialine fobija bijo būti viešai pažemintas, o su agorafobija - baiminasi, baiminasi ar galės pabėgti, išeiti iš jį bauginančios situacijos.
Specifinė fobija yra nereali baimė įvairių dirgiklių, pvz.: vorų, gyvačių, gyvūnų, aukščio, audros, ligos, sužeidimo, būti vienam, mirties, užsikrėsti ir kt. Fobijų kartais gali būti apsinuodijus psichostimuliatoriais ar haliucinogenais ir, retai, sergant organinėmis ligomis, pvz., smegenų naviku ar cerebrovaskuline liga. Somatinis ištyrimas ir laboratoriniai tyrimai paprastai padeda išaiškinti šias priežastis.
Pacientai dažnai mėgina sušvelninti fobijas bei nerimą alkoholiu ir neretai dėl to tampa priklausomi nuo jo.
Schizofrenikai irgi gali bijoti tam tikrų situacijų, bet skirtingai negu turintieji fobijų, jie nesupranta, kad fobija yra nereali, be to, būna ir schizofrenijai būdingų simptomų.
Fobinius sutrikimus nelengva diferencijuoti nuo obsesinio-kompulsinio sutrikimo, kurio metu įkyrios mintys verčia pacientą atlikti kompulsinius veiksmus nerimo jausmui sumažinti.
Pacientų, kuriems yra fobijų, psichologinis ir somatinis nerimas būna ūminis, pasireiškiantis nenustygimu vietoje, diarėja, širdies plakimu, hiperhidroze, tremoru, sinkope, tachikardija, sutrikusia šlapimo organų sistemos veikla ir kt. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-03-26
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis23.96 KB
AutoriusLina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasA. Juodraitis
Švietimo institucijaŠiaulių valstybinė kolegija
FakultetasSveikatos priežiūros fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Fobijos (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Šiaulių valstybinė kolegija / 2 Klasė/kursas
  • A. Juodraitis
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą