Įvadas. Atstovavimo sąvoka ir reikšmė. Įgalinimai, jų atsiradimo pagrindai ir atstovavimo rūšys. Sandorių sudarymas kito asmens vardu neturint įgalinimų ar juos viršijant. Atstovavimas teisme. Atstovo procesinė teisinė padėtis. Įgalinimai, jų atsiradimo pagrindai ir atstovavimo rūšys. Sandorių sudarymas kito asmens vardu neturint įgalinimų ar juos viršijant. Įgaliojimas ir jo rūšys. Įgaliojimo forma ir terminas. Įgaliojimo pasibaigimas. Perįgaliojimas.
Teisės įgyvendinimą, teisės teorijos vadovėliai, apibrėžia kaip teisinio reguliavimo išraišką, teisėje esamų reikalavimų ir galimybių įkūnijimą ir išvardija keturias tokio įgyvendinimo "formas",kurias dažniausiai išdėsto atsitiktine tvarka: 1) teisės taikymas, 2) teisės vykdymas, 3) naudojimasis teise, 4) teisės taikymas, be jų tarpusavio ryšio, nesiaiškindami nuo kurios "formos" teisės įgyvendinimas prasideda ir turėtų prasidėti, kaip visos tos "formos" įprasmina viena kitos atžvilgiu. Teisės įgyvendinimo, kaip vientiso proceso, klausimas nekeliamas.
Viena iš teisės formų yra atstovavimas. Apie tai plačiau ir išdėsčiau šiame referate.
Civilinių teisiinių santykių subjektai paprastai patys sudarinėja sandorius ir atlieka kitus juridinę reikšmę turinčius veiksmus. Tačiau dažnai dėl vienokių ar kitokių priežasčių (ligos, ilgalaikės komandiruotės, ,teisinio neišprusimo ir kt.) civilinių teisinių santykių subjektai patys betarpiškai negali sudarinėti sandorių ir atlikti juridinę reikšmę turinčių veiksmų. O tais atvejais, kada civilinio teisinio santykio subjektas – fizinis asmuo – yra neveiksnus, jis apskritai tiesiogiai negali dalyvauti civilinėje apyvartoje. Todėl civilinių santykių subjektams įstatymas leidžia sudarinėti sandorius ir atlikinėti kitus juridinę reikšmę turinčius veiksmus kitų asmenų pagalba. Civilinio kodekso 63 straipsnio numato, kad fiziniai ir juridiniai asmenys turi teisę sudarinėti sandorius per atstovus, išskyrus tuos sandorius, kurie dėl savo pobūdžio gali būti piliečių sudaromi tiktai asmeniškai, ir sandorius, nurodomus įstatyme. Taigi atstovavimo instituto pagalba galima sudaryti nurodymus įstatyme. Taigi atstovavimo instituto pagalba galima sudaryti sandorius ir atlikti visus juridinę reikšmę turinčius veiksmus, kuriuos įstatymas leidžia atlikti pačiam civilinių teisinių santykių subjektui, išskyrus veiksmus, turinčius grynai asmemeninį pobūdį ( santuoka, testamento sudarymas ir pan.).
Atstovavimo esmę sudaro tai, kad jo atveju už civilinės teisės subjektus sandorius sudarinėja ir kitus juridinius veiksmus atlieka kiti asmenys. Iš atstovaujamojo vardu sudarytų sandorių ar kitų atliktų veiksmų atstovas sau neįgyja jokių teisių ar pareigų.
Atstovavimas yra civilinis teisinis santykis, atsirandantis tarp atstovo ir atstovaujamojo, kurio pagrindu atstovas, remdamasis įstatymu, administraciniu aktu ar išreikšdamas atstovaujamojo valią, jam suteiktu įgalinimų ribose sudaro sandorius ir atlieka atstovaujamojo vardu juridinę reikšmę turinčius veiksmus, kurie sukuria, pakeičia ar panaikina atstovaujamojo civilines teises ir pareigas. Iš šio apibrėžimo ryškėja, kad atstovavimui būdingi trys požymiai. ...