Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pramonė ir gamyba>Miltų gamyba: AB "Vievio malūnas"

Miltų gamyba: AB "Vievio malūnas"

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233
Aprašymas

Įvadas. Įmonės charakteristika. Įmonės įkūrimas ir vystymasis. Įmonės valdymo struktūra. Įmonės veikla. Malti skirtų grūdų technologinė charakteristika. Miltų gamybos organizavimas. Grūdų paruošimas malimui Malimo partijų sudarymas. Priemaišų išskyrimas. Grūdų kondicionavimas. Grūdų malimas. Malimo produktų rūšiavimas. Miltų ir sėlenų kokybė. Miltų ir sėlenų laikymas. Išvados ir pasiūlymai.

Ištrauka

Miltai yra maisto produktas, gautas sumalant valgomuosius grūdus, visų pirma duoninius – kviečius ir rugius (šalia jų maistui gali būti vartojami miežiniai, kukurūziniai, grikiniai, žirniniai miltai, avižiniai dribsniai). Šiais laikais miltai paruošiami daugiausia specialiai įrengtuose pramoniniuose malūnuose, iš kurių jie patenka į maisto parduotuves, o iš ten ir pas vartotojus.
Grūdai Lietuvos teritorijoje buvo malami jau neolito laikotarpiu. Tuomet jie buvo smulkinami daužant bei trinant kuokomis medinėse ar akmeninėse geldose arba grūstuvėse.
Daugiau miltų pradėta gaminti nuo IX – X a., paplitus rankinėms sukamosioms girnoms ir padidėjus grūdinių kultūrų plotams. Girnos yra pirmoji malimo mašina, išsivysčiusi iš priešistoriniais laikais naudotų dviejų trinamųjų akmenų. Tai buvo du apvalūs plokšti akmenys. Viršutinysis akmuo sukamas ir reguliavimo įrengimais laikomas norimame aukštyje; tuo būdu įmanoma nustatyti malamo produkto stambumą.
Įvairių rūšių miltai buvo gaminami tomis pačiomis girnomis, daugiau ar mažiau pakėlus viršutinę girnapusę. Patys smulkieji miltai buvo vadinami pagirniais. Girnomis malti miltai buvo nusijojami sietais: stambiai sumalti – retesniu sietu (rėčiu), o smulkiai sumalti – tankesniu (tankiniu). Miltai daugiausia buvo laikomi šiaudinėse pintinėse. Tuo metu maistui daugiausia naudoti ruginiai miltai, kiek mažiau miežiniai, dar mažiau avižiniai ir kvietiniai.
Po kurio laiko buvo atsisakyta naudoti rankų jėgą, kuri buvo pakeista gyvulių, vandens bei vėjo jėga. Taip atsirado malūnai. Malūnas - tai įmonė, kurioje mechaninėmis priemonėmis grūdai išvalomi, atskiriami lukštai sėlenų pavidalu, o krakmolinės grūdų dalys susmulkinamos į miltus.
Anksčiausiai atsirado vandeniniai malūnai. Vandens energija malūnuose pirmą kartą panaudota apie I tūkst. p. m. e. Taip pat yra žinių, kad graikai jau apie V a. p. m. e. vidurį turėjo vandeninių malūnų. Ypač vandens malūnai V. Europoje pradėti statyti apie I a. p. m. e. Didžiausias jų skaičius buvo Romos imperijoje. Pirmasis tokio pobūdžio malūnas Lietuvoje buvo paminėtas 1256 m. Jie paprastai buvo statomi prie upių ir ežerų, kur buvo raižytos ir kalvotos vietovės.
Vėjo energija buvo pradėta naudoti Rytų šalyse dar prieš mūsų erą. Kadangi vėjo malūnai buvo komplikuotesni, jie V. Europoje atsirado tik apie X a. m. e. m. Ypač jie išplito Kryžiaus karų metu, apie XII a. Lietuvoje vėjo malūnai pradėti statyti XIV a. Jie buvo statomi lygumose, todėl Vid. Lietuvoje ir Užnemunėje jie sudarė didžiąją dalį visų malūnų. Buvo malama girnomis. Smulkesnius miltus gaudavo taip: malinį sijodavo, stambesnius miltus vėl maldavo. Vandens ir vėjo malūnai būdavo 3 aukštų: viršutiniame – dėžės grūdams supilti, viduriniame – girnos, apatiniame – įtaisai miltams į maišus pilti.
XVIII a. ėmė plisti gariniai malūnai. Tai buvo susieta su Wato garo mašinos išradimu, kuri pradėta taikyti visose pramonės šakose. Pirmasis garo malūnas buvo pastatytas 1786 m. D. Britanijoje, o 1818 m. Rusijoje. Lietuvoje garo malūnas įrengtas 1847 m. Kaune.
Vystantis pasaulyje pramonei ir atsirandant naujiems įrenginiams XIX a. Lietuvoje plačiai plito gyvulių sukami malūnai. XIX a. pb. – XX a. pr. Vietoj vėjo malūnų vis dažniau imta naudoti vėjo turbinas. O po I pas. karo atsirado ir dyzelinių bei elektrinių malūnų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPramonės ir gamybos kursinis darbas
KategorijaPramonė ir gamyba
TipasKursiniai darbai
Apimtis24 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis34.63 KB
AutoriusBrigida
Viso autoriaus darbų11 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Miltu gamyba AB Vievio malunas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 24 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą