Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Intelektas, bei jį įtakojantys ir keičiantys veiksniai

Intelektas, bei jį įtakojantys ir keičiantys veiksniai

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Intelektas. Genų ir aplinkos įtaka, bei Mėginimai jį tobulinti. Intelekto apibrėžimo problema. Intelekto vertinimas. Prigimtis ar aplinka lemia intelektą? Pastangos tobulinti intelektą. Išvados.

Ištrauka

Apžvelgiame, ką savyje talpina intelekto apibrėžimas ir kaip jis susijęs su kultūra.
Aptariami bandymai intelektą vertinti kiekybiškai. Kas tas IQ, ar juo galima nustatyti žmogaus vertę?
Paveldėjimo ir aplinkos įtaka intelektui. Dvynių, įvaikintų ir tam tikrų žmonių grupių intelekto tyrimų skirtingi aiškinimai ir diskusijų rezultatai.
Jei aplinka tokia svarbi žmogaus intelekto raidai, gal įmanoma, sudarius reikiamas sąlygas, tobulinti intelektą? Apžvelgiamos pedagoginio poveikio programos ir viltys dėl jų efektyvumo.


Paprastai intelekto apibrėžimas grindžiamas išsivysčiusių tautų intelekto sampratos tradicijomis. O šios tradicijos atspindi būtent tą požiūrį į žmogaus mokymąsį, bei mokymą, kuris būdingas šios visuomenės viduriniesiems sluoksniams. Jei mūsų visuomenė būtų kitokia, ar švietimas įgytų kitą pobūdį, tikriausiai iš naujo reikėtų apibrėžti ir intelektą. Pavyzdžiui, kalbant apie Amerikos indėnų kultūrą ir ten labai vertinamą pynimo meną, žinome, kad jį įvaldžiusieji buvo laikomi talentingais. Jei mūsų visuomenėje taip būtų vertinami šie įgūdžiai, tai ir intelekto apibrėžimas sietųsi su jais. Todėl intelekto apibrėžimą apsprendžia kultūra, jis nėra universalus. Galima būtų teigti, kad intelektas yra bet kokie gebėjimai, kurie jūsų kultūroje laikomi svarbiais.
Dauguma specialistų intelektu laiko žmogaus gebėjimą tikslingai ir adaptyviai elgtis. Intelektinė elgsena rodo gebėjimą prisitaikyti, mokantis iš patirties, sprendžiant problemas ir blaiviai protaujant. Tie, kurie elgiasi protingai, susidoroja su keliamais tikslais ir pasiekia savo tikslus.
Psichologai svarsto, ar intelektą turėtumėm apibrėžti, kaip įgimtą protinį gebėjimą, ar kaip tam tikrą priskiriamą įpatybę, kuri, kaip, pvz, grožis, priklauso nuo stebėtojo nuomonės.
Daugelyje intelekto apibrėžimų kalbama apie sugebėjimą atsispirti stresui ir susierzinimui, t.y., emocinį stabilumą, bei pasitikėjimą savimi. Kituose apibrėžimuose minimi socialiniai sugebėjimai, mokymosi interesai, sėkmės motyvacija ar net regos aštrumas, kadangi daugelis mokslininkų galvoja, kad intelektas nėra tik proto galia.
Pavyzdžiui, H.Gardneris į savo intelekto apibūdinimą įtraukdavo kiekvieną sugebėjimą, paminėtą bent keliuose autoriaus darbuose ir teigė, kad yra septynios intelekto formos: kalbinis, muzikinis, loginis matematinis, erdvinis, kūniškasis kinestezinis, vidinis asmeniškasis ir tarpasmeninis (socialinis), nes vieno intelekto mato, tokio, kaip IQ, visiškai nepakanka žmonių gabumams apibūdinti.
Vis tik dažniau teigiama, kad intelektas - tai bendrieji protiniai gebėjimai. Ir jie atskiriami nuo kitų, tokių, kaip meniniai, sportiniai, muzikiniai ar komerciniai, kurie iš dalies atsidūrė už intelekto apibrėžimo ribos, nes tokius sugebėjimus įprasta vadinti gabumais, arba tiesiog talentu.
Dauguma ekspertų sutaria dėl trijų požymių ir, kaip ir Robertas Stenbergas, bei Richardas Wagneris, išskiria tris intelekto rūšis: praktinį intelektą, kurio dažnai reikia kasdieniame gyvenime, kūrybinį intelektą, atsiskleidžiantį naujose situacijose ir akademinį – gebėjimą spresti problemas, įvertinamą intelekto testais. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis20.26 KB
Autoriuslelija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Mokytojas/Dėstytojasdoc. dr. M. Rugevičius
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Intelektas bei ji itakojantys ir keiciantys veiksniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas
  • doc. dr. M. Rugevičius
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą