Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinė atsakomybė. Jos rūšys

Civilinė atsakomybė. Jos rūšys

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Civilinė atsakomybė. Civilinės atsakomybės rūšys. Civilinės atsakomybės sąlygos. Civilinės atsakomybės netaikymas ir atleidimas nuo civilinės atsakomybės. Sutartinė atsakomybė. Deliktinė atsakomybė, deliktinės atsakomybės rūšys. Ikisutartinė civilinė atsakomybė. CA funkcijos. Išvados.

Ištrauka

Žmonių bendruomenėje egzistuojantys santykiai tarp žmonių - visuomeniniai santykiai. Tie visuomeniniai santykiai, kurie sureguliuoti teisės normomis - teisiniai santykiai.
Jau senovės Romos teisininkai visas pozityviosios teisės normas skirstė į dvi dideles grupes: į viešąją teisę ir privatinę teisę.
Svarbiausia privatinės teisės šaka - civilinė teisė.
Civilinė teisė - tai teisės šaka, kurios normos reguliuoja lygių ir vienas kitam nepavaldžių subjektų visuomeninius turtinius santykius ir su jais susijusius, taip pat ir nesusijusius, asmeninius neturtinius santykius. (3)
Civilinė teisinė atsakomybė yra viena iš prievartos poveikio priemonių, taikomų teisės pažeidėjui. Ji pasireiškia neigiamų turtinių pasekmių sukėlimu teisės pažeidėjui. Civilinę atsakomybę numato visų valstybių civiline teisė. Šiems klausimams daug dėmesio skiria civilinės teisės teorija. Teoriškai ir praktiškai didelę reikšmę turi V. Mikelėno monografija "Civilinės atsakomybės problemos: lyginamieji aspektai". Ji skirta užsienio valstybių lyginamajai teisėtyrai, civilinės atsakomybės problemų analizei ir naudinga ruošiant Lietuvos civilinius įstatymus. (2)

Darbo tikslas: Susipažinti su civilinės atsakomybės samprata bei išnagrinėti jos rūšis.
Darbo uždaviniai:
1. Nustatyti ar ikisutartinė atsakomybė tikrai gali būti civilinės atsakomybės rūšimi.
2. Išsiaiškinti kokiais būdais gali būti paskirstomas žalos atlyginimas tarp šalių atsiradus civilinei atsakomybei.
3. Išsiaiškinti kokie yra sutartinės ir deliktinės atsakomybių panašumai ir skirtumai.


Civilinė atsakomybė - tai turtinė prievolė, kurios viena šalis turi teisę reikalauti atlyginti nuostolius (žalą) ar sumokėti netesybas (baudą, delspinigius), o kita šalis privalo atlyginti padarytus nuostolius (žalą) ar sumokėti netesybas (baudą, delspinigius).
Civilinė atsakomybė gali būti: sutartinė, deliktinė ir ikisutartinė.
Sutartinė civilinė atsakomybė yra turtinė prievolė, kuri atsiranda dėl to, kad neįvykdoma ar netinkamai įvykdoma sutartis, kurios viena šalis turi teisę reikalauti nuostolių atlyginimo ar netesybų (sumokėti baudą, delspinigius), o kita šalis privalo atlyginti dėl sutarties neįvykdymo ar netinkamo įvykdymo padarytus nuostolius arba sumokėti netesybas (baudą, delspinigius).
Deliktinė civilinė atsakomybė yra turtinė prievolė, atsirandanti dėl žalos, kuri nesusijusi su sutartiniais santykiais, išskyrus atvejus, kai įstatymai nustato, kad deliktinė atsakomybė atsiranda ir dėl žalos, susijusios su sutartiniais santykiais. (1).
Šių atsakomybių rūšių skirtumai yra tokie:
1. Skirtingas atsiradimo pagrindas, tai yra sutartinė CA atsiranda pažeidus sutartį, o deliktinė CA atsiranda ne sutarties, o delikto pagrindu. Kartais deliktinė atsakomybė gali atsirasti ir iš sutarties, bet čia yra išskirtiniai atvejai.
2. Skirtingos atsakomybės formos (žalos atlyginimas ir netesybų sumokėjimas), tai yra sutartinė atsakomybė gali pasireikšti abiem formomis, tai yra nuostolių atlyginimu ir netesybų sumokėjimu. Tuo tarpu deliktinei CA būdingas tik žalos atlyginimas.
3. Skirtingas atsakomybės sąlygų taikymas, tai yra beveik visos CA sąlygos skirtingai taikomos sutartinėje ir deliktinėje CA.
4. Kiti papildomi skirtumai:
- ieškininės senaties terminas (netesybų atveju senaties terminas sutrumpinamas iki 6 mėn., o žalos atlyginimo atveju – 3 metai, o praėjus 3 metams, tai žala gali būti atlyginama tik nuo kreipimosi dienos;
- labai skiriasi atsakomybės dydžio ribojimo dydžiai. Sutartinėje teisėje yra laisvė nustatyti atsakomybės sąlygas, tai yra šalys laisvai gali aptarti CA dydį, dažniausiai tik tiesioginių nuostolių atveju. Tuo tarpu deliktinės CA atveju šalims susitarti dėl CA dydžio negalima, nebent tai riboja pats įstatymas (žala sveikatai, neturtinė žala ir panašiai). Tačiau yra dvi išimtys, kai atsakomybės negalima apriboti ir sutartinės CA atveju: ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-14
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis26.11 KB
AutoriusSnieguole
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civiline atsakomybe. Jos rusys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą