Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Sutartinė civilinė atsakomybė

Sutartinė civilinė atsakomybė

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Civilinės atsakomybės samprata. Pagrindinė funkcija. Sutartinės Civilinė atsakomybės reikalavimai ir sąlygos. Sutartinės Civilinės atsakomybės ypatumai (samprata, bruožai). Sutartinės atsakomybės atsiradimo pagrindas. Atsakomybės formos. Netesybos ir nuostoliai. Kreditoriaus kaltė. Netesybos ir palūkanos. Sutartinės pareigos pažeidimas. Neteisėtumas. Neteisėtumas, žala, priežastinis ryšys. Kaltė kaip civilinės atsakomybės sąlyga. Aplinkybės, kurioms esant atleidžiama nuo Civilinės atsakomybės. Ikisutartinė atsakomybė. Sąžiningumo pareigos iki sutartiniuose santykiuose pažeidimas. Sutartinės civilinės atsakomybės sumažinimas, kai susitaria šalys. Priežastys, atleidžiančios nuo Civilinės atsakomybės. Išvados.

Ištrauka

Civilinės atsakomybės samprata.
Civilinė atsakomybė (toliau CA) yra seniausia atsakomybės rūšis. Pagrindiniai CA principai susiformavo Romos teisėje. Pagrindinis CA principas- visiško žalos atlyginimo principas.
Civilinė atsakomybė – tai turtinė prievolė, kurios viena šalis turi teisę reikalauti atlyginti nuostolius (žalą) ar sumokėti netesybas (baudą, delspinigius), o kita šalis privalo atlyginti padarytus nuostolius (žalą) ar sumokėti netesybas (baudą, delspinigius).
Civilinė atsakomybė atsiranda neįvykdžius įstatymuose ar sutartyje nustatytos pareigos (neteisėtas neveikimas) arba atlikus veiksmus, kuriuos įstatymai ar sutartis draudžia atlikti (neteisėtas veikimas), arba pažeidus bendro pobūdžio pareigą elgtis atidžiai ir rūpestingai.
Skolininkas turi pareigą atlyginti žalą (nuostolius) ir padengti netesybas. Kreditorius turi teisę viso to reikalauti.
CA yra visada papildoma prievolė.
Nepriklausomai nuo to ar žala padaryta viešojo, ar privataus asmens, žala atlyginama pagal CK.
CA- turtinė prievolė. Šioje prievolėje yra dvi šalys- kreditorius ir skolininkas. Vienas turi reikalavimo teisę, kitas ją atitinkančią pareigą.
Tikslas - kompensuoti nukentėjusiajam padarytą žalą, stengiantis atlyginti žalą kuo pilniau. Išimtis- netesybos, kurių forma- bauda, atitinkančios nubaudimo funkciją. Tai sankcija už pažeidimo faktą. Nuostolių dydį gali įvertinti teismas. Šalys gali susitarti dėl nuostolių dydžio. Viena iš civilinės atsakomybės rūšių yra Sutartinė civilinė atsakomybė, kuri atsiranda sutarties pagrindu, tai yra turtinė prievolė, kuri atsiranda dėl to, kad neįvykdoma ar netinkamai įvykdoma sutartis, kurios viena šalis turi teisę reikalauti nuostolių atlyginimo ar netesybų (sumokėti baudą, delspinigius), o kita šalis privalo atlyginti dėl sutarties neįvykdymo ar netinkamo įvykdymo padarytus nuostolius arba sumokėti netesybas (baudą, delspinigius). Sutartinė atsakomybė atsiranda pagal įstatymą ir(arba) pagal sutartį. Sutartinės civilinės atsakomybės pagrindas yra teisinės pareigos, numatytos sutartyje pažeidimas (šalys pačios nustato galimo elgesio ribas), todėl atsakomybė yra galima platesniu pagrindu, ne tik pagal teisės aktus. Sutartinę CA šalys sutartimi iš anksto gali apriboti.
Pagrindinė funkcija yra kompensacinė, t.y siekiama ne nubausti skolininką, o grąžinti kreditorių į tokią padėtį, kurioje jis būtų buvęs, jei nebūtų tinkamai įvykdyta sutartis. Skolininkas taikant sutartinę civilinę atsakomybę patiria turtinio pobūdžio praradimus; kreditoriaus teisė reikalauti atlyginti padarytą žalą ir skolininko pareiga tą reikalavimą įvykdyti.

Sutartinės Civilinė atsakomybės reikalavimai ir sąlygos:
1) rašytinė forma
2) esmė – numatomos sąlygos, kuriomis bus sudaryta pagrindinė sutartis
3) gali būti aptariama atsakomybė ir pagrindinės už preliminarios sutarties pažeidimą.

Sutartinės Civilinės atsakomybės ypatumai (samprata, bruožai)
Sutartinės CA pagrindinė funkcija yra - kompensacinė, t.y siekiama ne nubausti skolininką, o grąžinti kreditorių į tokią padėtį, kurioje jis būtų buvęs, jei būtų tinkamai įvykdyta sutartis;
Sutartinės CA taikymas netrukdo taikyti kitus civilinių teisių gynimo būdus ir kitas teisinės atsakomybės rūšis;
Sutartinė CA atsiranda kaip naujos prievolės jau egzistuojančios sutartinės prievolės pažeidimo pagrindu;
Skolininkas taikant sutartinę CA patiria turtinio pobūdžio praradimus; ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-06-02
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis16.53 KB
AutoriusTomas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sutartine civiline atsakomybe [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą