Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Liudytojo apklausos ypatumai

Liudytojo apklausos ypatumai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Liudytojo apklausos ypatumai. Asmenys, kurie gali būti apklausiami kaip liudytojai. Liudytojo parodymams keliami reikalavimai. Liudytojo apklausa. Nepilnamečio liudytojo ir nukentėjusiojo apklausa. Anoniminių liudytojų apklausa. Nukentėjusiojo apklausos ypatumai. Išvados.

Ištrauka

Lietuvos Respublikos baudžiamasis įstatymas įtvirtina liudytojo pareigą duoti parodymus baudžiamojoje byloje. Šiame darbe norėčiau akcentuoti nevienodą liudytojo ir nukentėjusiojo statusą baudžiamajame procese su tikslu duoti parodymus, kur liudytojas gali liudyti jau iškeltoje baudžiamojoje byloje, apie kurį yra duomenų, kad jis žino kokias nors aplinkybes, turinčias reikšmės bylai išspręsti. Tuo tarpu nukentėjusysis visais atvejais yra apklausiamas tik esant juridiniam pagrindui įtarti, kad jis tikrai baudžiamojoje byloje nukentėjo ir patyrė materialinę, fizinę ar moralinę žalą.
Taip pat rašto darbe norėsiu akcentuoti tai, kad nukentėjusysis turi pareigą ne tik duoti parodymus ir būti apklausiamas, bet ir teisę, nes jis visada yra suinteresuotas byla. Todėl teisėsaugos pareigūnai turi užtikrinti galimybę išklausyti nukentėjusiojo, norinčio pasisakyti savo noru.
Liudytojo ir nukentėjusiojo apklausai yra būdingos vienodos procesinės taisyklės. Darbe bus išskiriami tik pagrindiniai apklausos ir parodymų skirtumai, atsižvelgiant į šių dviejų proceso dalyvių padėtį baudžiamajame procese bei suinteresuotumą byla.
Vertas dėmesio ypatingą statusą ar vietą baudžiamajame procese užimamų asmenų apklausos reglamentavimas. Tai užsienio diplomatai, Lietuvos Respublikos Prezidentas, dvasininkai, šeimos nariai, artimieji, mažamečiai ir nepilnamečiai asmenys, ypatingai senyvo amžiaus asmenys, taip pat prašantys suteikti anonimiškumą liudytojai ir nukentėjusieji.
Baudžiamojo proceso kodekso 78 straipsnis liudytojo apklausą įvardija kaip liudytojo parodymus. Iki 2001m. spalio 15d. BPK pakeitimų, 77 straipsnyje buvo galima sutikti kitokią nuostatą – liudytoju gali būti šaukiamas kiekvienas asmuo, apie kurį yra duomenų, kad jis žino kokias nors bylą liečiančias aplinkybes. Nuo 2001m. spalio mėn. 15d. iki 2003m. gegužės mėn. 1d. BPK 77str. sakė, kad liudytoju gali būti šaukiamas kiekvienas asmuo, apie kurį yra duomenų, kad jis žino kokias nors su byla ar pareiškimo, pranešimo apie padarytą nusikaltimą patikrinimu susijusias aplinkybes. Tuo tarpu dabartinis Baudžiamojo proceso kodeksas liudytoju pripažįsta asmenį, apie kurį yra duomenų, kad jis žino kokias nors aplinkybes, turinčias reikšmės bylai išspręsti.
Analizuojant šias tris nuostatas galima būtų teigti, kad iki 2001 metų spalio mėn. 15 d. BPK redakcija ir šiuo metu galiojanti BPK numato, kad liudytojas gali liudyti tik esant iškeltai baudžiamajai bylai ir esant pradėtam ikiteisminiam tyrimui. Tuo tarpu iki 2003 metų gegužės 1d. galiojusi BPK redakcija numatė kur kas platesnį ratą aplinkybių, kurias galėtų paliudyti liudytojas. Čia buvo turima omenyje ne tik iškelta baudžiamoji byla, bet ir bet ir pranešimas ar pareiškimas apie padarytą nusikaltimą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-07
DalykasBaudžiamosios teisės referatas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai0 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis15.31 KB
AutoriusDarius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Liudytojo apklausos ypatumai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą