Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Atstovavimas. Bendrosios nuostatos

Atstovavimas. Bendrosios nuostatos

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Atstovaujamasis ir atstovas. Atstovavimas. Bendrosios nuostatos. Atstovavimas. Atstovavimo taikymo sritys. Atstovavimo rūšys. Įgaliojimo forma ir galiojimo terminai. Įgaliojimų rūšys. Perįgaliojimas. Įgaliojimo pasibaigimas. Juridinių veiksmų, įvykdytų asmens, neturinčio įgalinimų arba viršijant įgalinimus, pasekmės (atstovavimas be įgalinimų). Išvados.

Ištrauka

Atstovaujamasis – tai asmuo, kurio vardu ir interesais atliekami tam tikri teisiniai veiksmai, remiantis jo paties, įstatymo, teismo ar administracinio akto duotais įgalinimais. Atstovaujamuoju gali būti bet kuris civilinės teisės subjektas, nepriklausomai nuo to, veiksnus jis ar neveiksnus, fizinis ar juridinis asmuo.
Civiliniame procese atstovu laikomas asmuo, kuris veda bylą kito asmens, atstovaujamojo, vardu ir interesais ir padeda atstovaujamajam įgyvendinti procesines teises bei pareigas.Dažniausiai teisme būna advokatai. Atstovais teisme pagal pavedimą negali būti: asmenys, kurie nėra pasiekę pilnametystės; asmenys, kuriems įsteigta globa arba rūpyba, iš kurių teismo nuosprendžiu atimta teisė užsiimti advokato veikla (per nuosprendyje nurodytą laiką); advokatai ir advokatų padėjėjai, savo noru sustabdę profesinę savo veiklą ar kai jiems uždrausta verstis profesine veikla, arba kai jie išrinkti Seimo nariais; teisėjai, tardytojai ir prokurorai, išskyrus atvejus, kai jie veikia kaip atstovai pagal įstatymą arba atstovauja savo darbovietei (CPK 52 str.).
Atstovas – tai atstovaujamojo, įstatymo, teismo ar administracinio akto įgalintas asmuo, veikiantis atstovaujamojo vardu, interesais ir sąskaita. Skirtingai nuo atstovaujamojo, atstovu gali būti ne kiekvienas civilinės teisės subjektas. Visų pirma atstovas turi būti veiksnus. Kai kuriems asmenims įstatymas tiesiog draudžia būti atstovais tam tikruose civiliniuose santykiuose. Asmuo, jau esantis atstovu, negali atstovaujamojo vardu sudarinėti sandorių nei su savimi, nei su kitu asmeniu, kurio atstovas jis tuo pačiu metu yra. Neleidžiama būti atstovais sudarinėjant sandorius, kurie turi grynai asmeninį pobūdį. Teisme negali būti atstovais teisėjai, tardytojai ir prokurorai, išskyrus tuos atvejus, kada jie dalyvauja byloje kaip atitinkamo teismo, prokuratūros įgaliotiniai arba įstatyminiai savo vaikų atstovai. Juridiniai asmenys gali būti piliečių ir kitų juridinių asmenų atstovais tik tada, kada leidžia jų įstatai (nuostatai).
Atstovo teisę vesti atstovaujamojo bylą bei jo teisių ribas patvirtina įstaymų nustatyta tvarka išduotas ir įformintas įgaliojimas. Pagal CPK 49 str. Fizinių asmenų įgaliojimai vesti bylą turi būti patvirtinti notariškai. Tačiau yra nustatyta ir supaprastinta įgaliojimo tvirtinimo tvarka – fizinių asmenų duodamus įgaliojimus gali patvirtinti įmonės, įstaigos ar organizacijos, kurioje įgaliotojas dirba; mokymo įstaigos, kurioje jis mokosi; įgaliotojo gyvenamosios vietos butų eksploatavimo organizacija; stacionarinė gydymo įstaiga, kurioje įgaliotojas gydomas; atitinkamo karinio dalinio vadovybė, jeigu įgaliojimą duoda karys; jūrų laivo, esančio tolimajame plaukiojime, kapitonas; kalinamo asmens duodamą įgaliojimą patvirtina atitinkamos kalinimo vietos administracija. Juridinio asmens vardu įgaliojimą duoda atitinkamos organizacijos vadovas.Jei juridiniam asmeniui atstovauja jo vadovas, įgaliojimo jam pateikti nereikia, o jo teises patvirtina tarnybinis pažymėjimas bei juridinio asmens įstatai. Advokato arba advokato padėjėjo teisės ir jų apimtis patvirtinamos advokato arba advokato padėjėjo orderyje arba su klientu pasirašytoje sutartyje. Įgaliojimas gali būti išduotas tik tam tikrai bylai vesti, atskiram procesiniam veiksmui, pavyzdžiui, apeliaciniam skundui paduoti, arba gali būti išduotas visoms atstovaujamojo byloms vesti tam tikrą laikotarpį, pvz. 1 ar 2 metams. Profesinių sąjungų ir kitų visuomeninių organizacijų atstovai turi pateikti teismui dokumentus, patvirtinančius, kad atitinkamos organizacijos jiems pavedė atstovauti toje byloje. Atstovai pagal įstatymą turi pateikti teismui dokumentus, patvirtinančius jų įgaliojimus (pasą, vaiko gimimo liudijimą, globos ar rūpybos skyrimo aktą ir pan.). Jeigu vienam iš bendrininkų kiti bendrininkai pavedė atstovauti jų interesams arba teisminio nagrinėjimoteismas leido būti asmeniui atstovu toje byloje, rašytinio įgaliojimo nereikia. Šiuo atveju žodinis atsovaujamojo pareiškimas įrašomas į teismo posėdžio protokolą. Atstovas turi teisę atstovaujamojo vardu atlikti visus procesinius veiksmus, išskyrus bylos perdavimą arbitražui, visišką ar dalinį atsisakymą nuo ieškinio reikalavimų. Ieškinio pripažinimą, ieškinio pagrindo ar ieškinio dalyko pakeitimą, taikos sutarties sudarymą, teismo sprendimo ar nutarties apskundimą, įgaliojimų perdavimą kitam asmeniui (perįgaliojimą), vykdomojo rašto gavimą ir jo pateikimą vykdyti, priteisto turto (pinigų) gavimą. Šiuos veiksmus atstovas gali atlikti tik tuo atveju, jeigu atstovo teisė juos atlikti specialiai nurodyta įgaliojime (CPK 51 str.). Minėti apribojimai netaikomi atstovams pagal įstatymą, turintiems teisę atlikti visus procesinius veiksmus, kuriuos atlikti teisė priklauso atstovaujamajam.
Atstovas pagal įstatymą: Civiliniame procese atstovas – asmuo, kuris tam tikru įstatymo nustatytu pagrindu civilinėje byloje atstovauja kitą asmenį – atstovaujamojo – interesams be specialaus jo pavedimo. Nepilnamečių vaikų atstovais yra jų tėvai (įtėviai) arba globėjai (rūpintojai). Neveiksnių ar ribotai veiksnių asmenų atstovai yra jų globėjai ar rūpintojai. Nežinia kur esančio asmens atstovas yra turto globėjas. Mirusio įpėdinio, nepriėmusio palikimo, atstovas yra palikimo turto globėjas ar saugotojas (CPK 43-45 str.).
Žemiau pateikti CPK straipsniai, susiję su atstovavimu ir atstovais: ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis36.76 KB
AutoriusJulita
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas5
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Atstovavimas. Bendrosios nuostatos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 20 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 5 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą