Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Tėvų skyrybos ir vaikų mokymosi problemos

Tėvų skyrybos ir vaikų mokymosi problemos

  
 
 
12345678
Aprašymas

Tėvų skyrybų aukos – vaikai. Kaip vaikai reaguoja į skyrybas? Baimė prarasti globą, pyktis, kaltė. Svajonės apie šeimos susijungimą. Nesubrendimas ir per ankstyvas subrendimas. Nesaugumas ir žemas savęs vertinimas. Vaikų reakcija į tėvų skyrybas priklauso nuo keleto faktorių (pagal J. Wallerstein ir V. Osterweis). Ar daug vaikų Lietuvoje gyvena nepilnose šeimose? Ar pedagogai iš mokinių elgesio pastebi, kad jų tėvai skiriasi? Ar mokyklos psichologas ir pedagogai gali kaip nors pagelbėti vaikui? Ką vaikai mano apie tėvų skyrybas? Tėvų skyrybos – vienas didžiausių gyvenimo sukrėtimų.

Ištrauka

Ypač svarbi su tėvų skyrybomis susijusi problema liečia vaikus. Vaikai tampa pirmąja savo tėvų sprendimo auka. Vis labiau plinta nuomonė, kad gyvenimas skyrium (separacija) ar skyrybos yra natūrali santuokinės krizės išeitis, kai kas net sako, kad vaikai nuo jų ne taip jau labai ir nukenčia. Teigiama, kad "geros skyrybos yra geriau nei bloga santuoka". Taip pat sakoma, jog vaikai mažiau nukenčia įvykus aiškiai separacijai negu gyvendami savo tėvų nesantarvės atmosferoje. Pastaruoju metu šiek tiek daugiau imta kalbėti apie sunkias skyrybų patirtis, tačiau šiose svarstybose dažniausiai minimi tik sutuoktiniai. Tačiau vaikams, išgyvenantiems šeimos griūtį, tenka patirti nė kiek ne mažesnį, dažnai – ir didesnį skausmą, nes sąmoningai suvokti, kodėl staiga suyra normali pasaulio tvarka, jiems pernelyg sunku.
Kaip vaikai reaguoja į skyrybas?
Vaikų reakcijos į skyrybas pirmiausia priklauso nuo amžiaus. Dažniausiai vaikus apninka baimė, verksmas, pyktis, liūdesys, išėjusio iš namų tėvo ilgesys. Mažesniesiems labiau būdingas bendras susierzinimas, atsiskyrimo baimė, priešiškumas, verksmingumas. Jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikai dažniau jaučia bejėgiškumą, beviltiškumą, liūdesį, reaguoja atsitraukimu, jiems mažiau rūpi pasiekimai mokykloje, neretai pyktį jie išlieja ant silpnesnių. Dauguma vaikų kaltina tėvus ir slapta geidžia šeimos susijungimo. Mergaites nuolat persekioja jausmas, kad yra nemylima. Tai sužadina žemą savęs vertinimą: juk jei tėvai mylėtų – nepaliktų – taip mąsto dauguma berniukų ir mergaičių. Nereti skyrybų palydovai yra ir sudėtingesni sutrikimai - tikai, enurezė, depresija, regresas. Viena iš būdingiausių vaikų reakcijų į stresinę situaciją – neigimas. Tai nesąmoningas procesas, labai galingas mechanizmas. Vaikas apsaugo save išstumdamas iš sąmonės traumos egzistavimo faktą. Mums gali pasirodyti, kad vaikui viskas gerai, tačiau tai gali būti apgaulinga ramybė, liudijanti, kad jis slopina tikruosius savo jausmus. Nors tai nėra adaptyvi reakcija, tačiau kurį laiką suteikia tam tikro stabilumo ir leidžia vaikui palengva prisitaikyti prie traumos. Kai vaikai pamato, kad tėvas išėjo iš namų, jiems prasideda sunkus metas. Jie gali fantazuoti apie tėvo sugrįžimą, neretai perkelia rūpesčiu draugui ar šuniukui, kuriuo pradeda ypač nuoširdžiai rūpintis. Neigimas pasireiškia ir tuomet, kai išėjęs tėvas imamas idealizuoti, visi buvę ir akivaizdūs trūkumai užmirštami. Tačiau neigimas gali pasireikšti ir išėjusio tėvo nuvertinimu. Visi teigiami jausmai ir atsiminimai tarsi išnyksta. Tada mažieji pyksta ant motinos, kaltina ją, kam leido tėvui išeiti, širsta ir ant tėvo, kad išėjo, kaltina ir save dėl pasikeitusių jausmų. Skyrybų atveju vaikai realiai nepraranda tėvų, tačiau, kaip ir į netektį, reaguoja liūdėdami. Gedintis vaikas nuolatos grįžta mintimis prie išėjusio tėvo. Šis apmąstymas palengva mažina jautrumą traumai ir leidžia prie jos prisitaikyti. Nusiminimui būdingas sumažėjęs domėjimasis lig tol buvusia malonia veikla, mokymusi, nusiminimo neigimas, žemas savęs vertinimas. Laikui bėgant, vaiko nusiminimas mažėja, tačiau, atsiradus kitų problemų, gali peraugti į depresiją. Depresinė reakcija po skyrybų normali, tačiau manoma, kad ji turėtų praeiti po kelių savaičių. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis21.16 KB
AutoriusEdita
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tevu skyrybos ir vaiku mokymosi problemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą