Išplėstinė paieška
 
 
 

Skyrybų įtaka vaikams

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Tėvų skyrybos. Keletas tyrinėtojų nuomonių apie skyrybų įtaką vaikams. Vaikai aiškina skyrybas taip. Vaiko amžius skyrybų metu. Dažniausiai pasitaikančios vaikų problemos (kaip jis jaučiasi?). Kaip tėvai gali padėti vaikui? Kuo gali vaikui padėti pedagogas?

Ištrauka

Skyrybos – skaudžiausias šeimą žudantis veiksnys, nes jis daugiau ar mažiau paliečia ir tėvų ir vaikų gyvenimą. Šiuo metu skyrybos ir pakartotinės santuokos tapo tokios dažnos, kad jas tenka vertinti veikiau kaip normalų reiškinį, o ne kaip išimtį. Gyventojų surašymo biuro duomenimis 2004 metais apie 50 proc pirmųjų santuokų baigiasi skyrybomis, ir dauguma išsiskyrusiųjų kuria naujas šeimas . Pakartotinė santuoka yra tokia santuoka, kuri vyrui arba žmonai nėra pirmoji, o patėvių šeima – tai pakartotinės santuokos šeima, kurioje yra vaikų iki 18 metų iš ankstesnių santuokų. Amato ir Booth apžvelgė gana gausius duomenis apie išsiskyrusias poras mūsų šalyje ir padarė išvadą, kad dauguma jų pasirinko skyrybas dėl netikroviškų lūkesčių ir visuomenės tolerancijas skyryboms, nors jų santuokai kilusias problemas buvo galima spręsti kitaip. Dažnai skyrybas lemia ne tiek ydingas sutuoktinių būdas, tai yra didelis konfliktiškumas, neapykanta ir nesutarimai, o įvairiausios priežastys, telpančios į ,, virtuvės kriauklę’’. Autoriai susirūpinę dėl neigiamų pasekmių vaikams, kurias sukelia tokios nepagrįstos ir nebūtinos skyrybos. Įdomus ryšys yra tarp skyrybų tikimybės ir pajamų. Kuo didesnės vyro pajamos, tuo labiau tikėtina, kad santuoka neiširs, tačiau kuo daugiau uždirba žmona, tuo santuokos stabilumas mažesnis. Be to, gyventjų surašymo duomenys rodo, jog skurdžiai gyvenančios poros skiriasi du kart dažniau. Tas pats tyrimas atskleidžia, kad tvirčiausios santuokos yra tada, kai vyras dirba visą darbo dieną, o žmona – dalį dienos.
Tėvų skyrybos – ne vien skausmingas gyvenimo įvykis, trunkantis apibrėžtą laiką, bet ir ilgalaikis procesas, prasidedantis gerokai anksčiau, nei pora juridiškai įformina išsiskyrimą. Kai kuriais atvejais skyrybos gali trukti dešimtmečius. Pasitaiko, kad sutuoktiniai net po keletą kartų skiriasi ir nusivylę vėl taikosi bei bando išsaugoti santuoką. Neretai gali būti, kad tėvai apsisprendė kurį laiką ,,pagyventi dėl vaikų’’. Nors tokia šeima fiziškai nėra išsiskyrusi, tačiau tai – emocinęs skyrybos. Todėl stebėdami vaikus patyrę pedagogai neretai pirmiau pastebi pakitusį vaikų elgesį ir tik vėliau sužino jį sukėlusias aplinkybes.
Vaikui tėvų skyrybos – vienas didžiausių stresinių išgyvenimų. Pirmiausia todėl, kad skyrybos dažnai susijusios su konfliktais, barniais, nesantarve,prievarta. Vaikams baisu, kai tėvai pykstasi, jie jaučiasi bejėgiai, neišmoksta tinkamai spręsti iškilusių nesutarimų, nesuvokia motinos ir tėvo vaidmens santuokoje, nemato pavyzdžio, kaip įveikti sunkumus. Tačiau ne tik gyvenimas nedarnioje šeimoje neigiamai veikia vaiką. Kai kurie skyrybų situacijos ypatumai: vaikas atskiriamas nuo vieno iš tėvų, artimų giminaičių, suyra akstesnė saugi aplinka, pakinta drausminimo būdai , kyla ištikimybės konfliktų, tenka prisitaikyti prie naujo šeimos modelio – tai sukelia daug skausmo bei pareikalauja naujų įgūdžių. Šie dalykai trukdo tėvų skyrybas patyrusiems vaikams prisitaikyti prie naujų sąlygų. Gausūs tyrimai parodė, kad išsiskyrusių tėvų vaikai patiria daugiau sunkumų nei vaikai, gyvenantys su motina ir tėvu, bei, kai kuriais duomenimis, turi daugiau elgesio problemų negu vaikai, išgyvenę vieno iš tėvų mirtį. Turėdami abu gyvus tėvus, vaikai kenčia pirmiausia todėl, ked jie praranda pagalbos sistemą, kuri žlunga iširus šeimai. Mirus vienam iš tėvų vaiką palaiko artimieji, be to, skausmą palengvina gedėjimo ritualai, o po skyrybų vaikas dažniausiai priverstas pats vienas galynėtis su užklupusiais rūpesčiais. Skyrybos skausmingos vaikui ir todėl, kad jam tenka priimti tiesą, jog tėvai patys pasirinko šį kelią ir savo noru, laisva valia suteikė vaikui daug sunkių išgyvenimų. Dažniausiai skyrybų poveikis vaikui yra dvejopas: trumpalaikis ir ilgalaikis. Trumpalaikis poveikis būdingas visiems vaikams ir gali trukti iki pusės metų. Šis laikotarpis apibūdinamas krizės modelio terminu. Po tėvų skyrybų vaikai turi prisitaikyti prie streso, susijusio su tėvų išsiskyrimu, įveikti konfliktus, praradimą, netikrumą. Kalbant apie ilgalaikį poveikį vaiko prisitaikymui, turima galvoje, kad jis trunka ilgą laiką, tačiau tai pat gali būti praėjus kuriam laikui. Viena žymiausių skyrybų poveikio vaikui tyrinėtojų J.Wallerstein pastebėjo , kad kai kurios moterys vaikystėje išgyvenusios tėvų skyrybas, vėliau jau brandžiame amžiuje, suserga depresija. Ji tai pavadino ,,miegančiu’’ skyrybų poveikiu . Nors tuoj po skyrybų mergaičių prisitaikymas naujoje situacijoje atrodė normalus, sunkumai išryškėjo bemaž po dešimtmečio. Po skyrybų vaikas prisitaikyti prie aplinkos per ilgą laiką gali geriau, blogiau arba taip pat kaip ir iki skyrybų. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių: tėvų konfliktų pobūdžio, vaiko amžiaus skyrybų metu, laiko, praėjusio po skyrybų, vaiko lyties, tėvų veiksmų, pakitusių tėvo ir motinos santykių. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis16.96 KB
Autoriuskristina
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaKlaipėdos "Pamario" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Skyrybu itaka vaikams [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Klaipėdos "Pamario" vidurinė mokykla / 12 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą