Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Internetas>Paieška internete

Paieška internete

  
 
 
1234567
Aprašymas

Paieškos įrankiai. Kaip formuoti užklausą? Kaip rikiuojami paieškos rezultatai? Paieškos sistemų analizė. Informacijos paieškos sistemos ir katalogai Lietuvoje. Informacijos paieškos sistemos užsienyje. Vaizdinės informacijos paieška.

Ištrauka

Problema, kaip rasti informacijos internete, atsirado beveik kartu su pačiu internetu, nes nėra (ir negali būti!) vienos svetainės, kuriuoje atsispindėtų visa internete esanti informacija. Šiandien yra gausybė interneto svetainių, kurios skirtos informacijos paieškai. Tokios svetainės vadinamos paieškos įrankiais.
Interneto paieškos įrankius, atsižvelgiant į pasauliniuose kompiuterių tinkluose esančios informacijos rinkimo, komplektavimo bei pateikimo vartotojui principus, sąlyginai galima grupuoti į:

• interneto adresų katalogus (angl. "WWW Directory");
• paieškos sistemas (angl. "Search Engines");
• elektronines bibliotekas (angl. "Electronic Library" arba "Virtual Library");
• naujienų pokalbių grupes (angl. "Usenet Newsgroups").

Interneto adresų katalogai – tai svetainės, kurių tikslas – rinkti, grupuoti pagal temas ir pateikti vartotojui pasauliniuose kompiuterių tinkluose esančią informaciją. Juose didžiausias dėmesys skiriamas informacijos grupavimui pagal temas. Temos katalaguose sisteminamos hierarchiškai, pavyzdžiui: Menas → Architektūra → Konferencijos. Dažnai ir adresų katalogai turi labai daug temų ir potemių, todėl be temų sąrašo yra ir paieška kataloge. Interneto adresų kataloguose ieškant informacijos galima derinti informacijos peržiūrą pagal temas bei paiešką kataloge.
Paieškos sistemos – tai svetainės, kurios indeksuoja pasauliniuose kompiuterių tinkluose esančią informaciją, kuria rastų dokumentų duomenų banką bei atlieka paiešką jame. Daugelis paieškos sistemų informacijai rinkti ir indeksuoti naudoja programas, vadinamas "voriuku" (angl. "spider"). Šios programos "apžiūri" interneto svetainėse esančius dokumentus ir grįžta į centrinį paieškos sistemos kompiuterį, kuriame saugoma jų surinkta ir indeksuota informacija. Kai mes kreipiamės į paieškos sistemą ko nors klausdami, paieškos sistemos centrinis kompiuteris atsakymų ieško savo indeksuotame duomenų banke. Paieškos sistemos labai dažnai kuria ir interneto adresų katalogus.
Elektroninės bibliotekos - tai svetainės, kurių tikslas – kurti patikimos ir įvertintos informacijos archyvus. Pagrindinis faktorius, skiriantis elektronines bibliotekas nuo paieškos sistemų bei interneto adresų katalogų yra tas, kad jose kaupiama tik patikrinta ir specialistų įvertinta informacija. Elektroninės bibliotekos dažnai renka interneto dokumentus tik viena tema, pavyzdžiui, mokslo, filosofijos, literatūros, istorijos ir kt. Elektroninėse bibliotekose informacijos paieška gali būti labai įvairi: galima keliauti hipernuorodomis, ieškoti pagal reikšminį žodį arba derinti abu šiuos būdus.
Naujienų pokalbių grupių paieškos svetainės skiriasi nuo anksčiau išvardytų tik tuo, kad juose galima ieškoti specifinės informacijos: į įvairias grupes susibūrusių interneto vartotojų, kurie elektroninio pašto pagalba keičiasi informacija, atsiųstų žinučių ar rašinių.
Iš dalies šių paieškos įrankių grupės persidengia. Kartais iš pirmo žvilgsnio sunku suprasti, kokiai paieškos įrankių grupei priklauso viena ar kita svetainė, nes jų pavadinimai neatspindi informacijos rinkimo bei komplektavimo principų.
Kaip iš gausybės paieškos įrankių pasirinkti tinkamą? Vienareikšmio atsakymo nėra. Įvairiuose paieškos įrankiuose galima rasti ir tos pačios, ir skirtingos informacijos, nes skiriasi informacijos rinkimo, indeksavimo ir pateikimo vartotojui principai. Norint pasirinkti optimaliausią paieškos variantą, reikia žinoti galimus informacijos paieškos būdus ir mokėti juos derinti, susipažinti su paieškos sistemų bei interneto adresų katalogų savybėmis, mokėti teisingai suformuluoti klausimą bei rinktis teisingą atsakymą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-11
DalykasInterneto referatas
KategorijaInformatika >  Internetas
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis15.65 KB
AutoriusDiana
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Paieska internete [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą