Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Internetas>Internetinės paieškos sistemos. Lietuviškos paieškos sistemos

Internetinės paieškos sistemos. Lietuviškos paieškos sistemos

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Kaip veikia paieškos stotys? Paieškos programos. Adresų katalogai. Mišrios paieškos programos. Kaip ieškoti? Kaip formuoti užklausą? Kaip rikiuojami paieškos rezultatai? Kaip iš interneto paieškos sistemų atminties ištrinti anksčiau užklausos laukelyje parašytus žodžius? Kaip interneto paieškos sistemose užregistruoti savo puslapius? Paieškos stočių apžvalga. Kas yra metapaieškos priemonės? Metapaieškos stotys. Paieškos stotys Lietuvoje ir pasaulyje. Labiausiai šiuo metu naudojama paieškos stočių. Išvados.

Ištrauka

Viena vertingiausių ir, žinoma, įdomiausių interneto savybių yra galimybė ieškoti informacijos – tiesiog iš smalsumo arba profesiniais bei moksliniais interesais. Informacijos ieškoma per kurią nors iš daugelio interneto paieškos priemonių – serverių. Iš tikrųjų tai yra firmos, pateikiančios didžiulis kiekius informacijos, kuria galima nemokamai naudotis. Informaciją galima skaityti tiesiog ekrane. Pačią netikėčiausią informaciją galima gauti per kelias minutes arba sekundes (jei pasiseks). Elektroninių informacinių paslaugų agentūros, turinčios paieškos serverius, ras jas automatiškai, žmonės čia nedalyvauja. Paieškos serveriai yra lyg ir pagrindiniai kompiuteriai, kurie kiauras paras, ištisas savaites ir metus renka internete neišmatuojamus kiekius informacijos, sistemina ją ir pateikia mums. Tik parašius žodį arba sakinį tam tikroje srityje, vadinamoje užklausos laukeliu, ir netrukus paieškos serveris pateiks kompiuteriui visų interneto tinklapių, kuriuose yra tie žodžiai arba sakiniai, sąrašą.


Kaip veikia paieškos stotys?
Darbui su WWW yra naudojamos WWW naršyklės. Jos yra 2 tipų - grafinės ir tekstinės. Grafinės naršyklės (Netscape Navigator, Internet Explorer) aplinkoje galima atidaryti WWW dokumentus su tekstine, grafine, audio ir video informacija. Tekstinės naršyklės (Lynx) dirba tiktai tekstiniame režime. Ši naršyklė naudojama IBM, VAX ir UNIX šeimų kompiuteriuose.
Paieškos programos (Search engines). Pažodinis vertimas - paieškos variklis. Paieškos programos uždavinys yra naršyti po Internetą ir ieškoti vartotojo nurodytos informacijos. Paieškos programų objektai yra WWW dokumentai ir failai, į kuriuos yra ryšiai minėtuose dokumentuose. Paieškos programas galima suskirstyti į 2 pagrindines grupes - paieškos programos ir adresų katalogai (directories). Paieškos programos dar vadinamos "vorais" (spiders). Toks pavadinimas panaudotas, todėl, kad paieškos varikliai pastoviai lanko visas WWW vietas (sites) ir kuria WWW dokumentų katalogus (index). Tokiu būdu yra sukaupiamas milžiniškas dokumentų katalogas. Pagrindinis trūkumas yra tas, kad paieškos rezultate gauname daug nenaudingos informacijos - "šiukšlių".
Adresų katalogai. Šio tipo programose WWW katalogas yra kuriamas ne automatiškai, o interaktyviai. Žmogaus dalyvavimas informacijos klasifikavimo procese sąlygoja tikslesnį informacijos paskirstymą. Paieškos rezultatai paprastai būna geresni negu "vorų" tipo programose. Pagrindinis trūkumas yra tas, kad paieška vykdoma tiktai tarp užregistruotų WWW dokumentų.
Mišrios paieškos programos. Šio tipo programose yra realizuota mišri paieška. Dalis WWW puslapių yra interaktyviai klasifikuota.
Kaip ieškoti?
Naudotis paieškos stotimi visai paprasta. Atvertus bet kurios stoties tinklalapį, matome užklausos laukelį. Jame parašykite reikiamus užklausos žodžius, nuspaudus mygtuką "Search", "Submit" arba "Seek" (užrašas įvairiose paieškos stotyse yra skirtingas ) ir po kelių sekundžių pasirodys tinklalapis su paieškos rezultatais.
Kaip formuoti užklausą?

Užklausas reikia formuoti pagal tam tikras taisykles. Nors kiekvienai sistemai taikomos skirtingos taisyklės, bet yra ir bendrų bruožų.
Užklausa sudaroma iš raktinių žodžių ("keywords"). Tai turėtų būti specifiniai žodžiai, kurie labiausiai tikėtini tik jus dominančiuose tinklalapiuose. Pavyzdžiui, ieškant informacijos apie kompiuterio klaviatūros tvarkykles ("keyboard driver"), tinkami raktiniai žodžiai būtų "keyboard", "driver", "device", "software". Jei žinoma kokios firmos tvarkyklė gali būti, reikėtų į užklausą įtraukti ir jos pavadinimą. Didžiąsias raides naudojamos tik tada, kai žodyje jos visada turi būti didžiosios, nes kai kurios paieškos stotys, radusios didžiąją raidę, ieškos tiktai tiksliai taip parašytų žodžių.
Užklausoje esančių žodžių tvarka taip pat svarbi, nes kai kurios sistemos laiko svarbesniais tuos žodžius, kurie užklausoje yra pirmieji. Žodžių tvarka, galbūt, neturės įtakos rastų puslapių skaičiui, tačiau gali nulemti jų rikiavimo tvarką. Tai svarbu, nes dažnai paieškos rezultatas - keli tūkstančiai interneto adresų, tarp kurių yra tik keli tinkami. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-31
DalykasInterneto referatas
KategorijaInformatika >  Internetas
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis35.38 KB
AutoriusAusteja
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojasdėst. L. Jarmuškaitė
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Internetines paieskos sistemos. Lietuviskos paieskos sistemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • dėst. L. Jarmuškaitė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą