Išplėstinė paieška
 
 
 

Kalbos raida

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Teorijos aiškinančios kalbos raidą. B.Skinerio teorija. Socialinis išmokimas, imitacija ir kalba. Chomsky teorija. Vygotskis. Pirmieji vaiko kalbos garsai. Autonominė vaiko kalba. Vieno žodžio stadija. Dviejų žodžių stadija.

Ištrauka

Vaikas, sulaukęs 9 – 12 mėnesių, taria garsus, laukia, kol jam bus atsakyta, mėgina kartoti tai, ką išgirdo. Funkciniu požiūriu taip jis savotiškai susikalba su kitais žmonėmis, savo emocijas, mintis perduoda kitiems. Pagal kalbos struktūrą vaiko tariami atskiri garsai, skiemenys neatitinka jokių gramatikos taisyklių, taigi jis dar neįgijo kalbinių sugebėjimų. Psicholingvistai (psichologai, tiriantys kalbos raidą), mano, kad tiek kalbos struktūra, tiek funkcijos yra svarbios vaikui bendraujat su kitais žmonėmis. Vaiko kalbos raidai svarbūs aplinkos, tiek biologiniai veiksniai. (R. Žukauskienė 100 psl.).
B.Skinerio teorija. Bihevioristinės teorijos šalininkai kalbos išmokimo mechanizmus aiškina ryšiu tarp stimulo ir atsakymo,t.y. ryšys tarp jų susiformuoja skatinant individą už tai, kad jis tinkami reaguoja. Skinerio teorija teigia, kad kalba, kaip ir kitos elgesio formos, išmokstama operatinio sąlygojimo būdu, o aplinka pastiprina tam tikrus garsus ir garsų kombinacijas. Vaikas už tariamus garsus ir jų kombinacijas pastiprinamas tada, kai jis progresyviai artėja prie suaugusiųjų kalbos. Skineris aiškino, kad vaikui, kuris ištaria "ma – ma – ma", motina nusišypso, pasilenkia prie jo ar paima jį ant rankų, todėl jis linkęs tuos garsus vėl pakartoti. Bihevioristai pabrėžia, kad žodžiai ar frazės, kurių vaikas išmoksta, priklauso nuo kiekvienos šeimos sąlyginio stiliaus. Šeimose, kuriose teigiamai vertinamas žodinis bendravimas, vaikas antraisiais gyvenimo metais jau užduos klausimą "kas čia"; už tai jis bus paskatintas. Bihevioristai panašiai aiškina, kad šeimoje antras, trečias, ir kiti gimę vaikai linkę mažiau kalbėti negu pirmas vaikas, nes vyresnysis vaikas ir nuo jo pavargę tėvai dažniau mažesniam atsako nemaloniai, ne visada jį išklauso arba vyresnieji vaikai viską už mažesnius pasako. Pagal sąlygojimo principus vaikas, pakankamai girdintis kalbą ir skatinamas kalbėti, vėliau, pradėjęs reikšti mintis žodžiais, pats save skatina, ir tėvams tenka tam tikrais momentais patylėti. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis11.54 KB
AutoriusLauras
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kalbos raida.doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą